Nobelova cena za literatúru 2013 pre Alice Munroovú

Autori

Nobelova cena za literatúru 2013 pre Alice Munroovú

04. 03. 2014 14:10

Držiteľkou tohtoročnej Nobelovej ceny za literatúru sa stala 82-ročná kanadská spisovateľka Alice Munroová. Vďaka majstrovskému písaniu krátkych próz z jej rodného mesta zo súčasnosti si vyslúžila prezývku Čechov Ontária.

Alice Munroová je iba trinástou ženou, ktorá sa stala držiteľkou Nobelovej ceny za literatúru a prvou Kanaďankou vôbec, ktorá túto cenu získala. Švédska akadémia, ktorá vyberá laureátov, ale tiež čitatelia autorku uznávajú vďaka jej poviedkam, ktoré sa vyznačujú prehľadným charakterom rozprávania s precíznou psychologizáciou, jemnou iróniou a realizmom príznačným pre prostredie, v ktorom sa odohrávajú pozoruhodné osudy postáv, najmä žien. Autorka nachádza nové spôsoby, ako podať staromódne príbehy tak, aby boli plné zvratov, prekážok či podivností a čitateľa uchvátili.

"Viem, že som bola medzi nominovanými, ale nikdy by mi nenapadlo, že by som mohla vyhrať," uviedla Munroová v telefonickom rozhovore pre kanadskú agentúru The Canadian Press. Pre televíziu CBC tiež poznamenala, že dúfa, že "cena prinúti ľudí vidieť poviedku ako dôležité dielo, nie iba niečo, čomu sa venujete, kým napíšete román". Tajomník švédskej akadémie Peter Englund sa autorke údajne nemohol dovolať, aby jej oznámil víťazstvo, preto jej iba nechal správu na záznamníku. Kanaďanku neskôr zobudila dcéra, ktorá jej túto úžasnú novinku oznámila.

Autorka je držiteľkou viacerých prestížnych literárnych ocenení, Nobelova cena zahŕňa diplom, medailu a šek na odmenu v hodnote osem miliónov švédskych korún, v prepočte takmer 930-tisíc eur.

Martin Šenc

Živé vysielanie
??:??