Anasoft litera pozná nových finalistov

Kultúra

Anasoft litera pozná nových finalistov

11. 04. 2014 14:31

V stredu 2. apríla vyhlásili vo vysielaní Rádia Devín desiatich finalistov literárnej súťaže Anasoft litera 2014. Zo 194 prozaických kníh, ktoré vyšli v roku 2013 vyberala tie najlepšie päťčlenná porota v zložení: literárny vedec Fedor Matejov, prekladateľka Renáta Deáková, literárny vedec Marcel Forgáč, básnik a prekladateľ Zbigniew Machej a literárny vedec Peter Zajac.

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Odborná porota vybrala do finále tohto roku nasledovné tituly v abecednom poradí:

Jaroslava Blažková: To decko je blázon (Vydavateľstvo Q111)
Ivana Dobrakovová: Toxo (Marenčin PT)
Dušan Dušek: Melón sa vždy smeje (Slovart)
Jana Juráňová: Nevybavená záležitosť (Aspekt)
Uršuľa Kovalyk: Krasojazdkyňa (Divadlo bez domova)
Maroš Krajňak: Informácia (TRIO Publishing)
Lukáš Luk: Záhada Považského bula (Petrus)
Tomáš Varga: Grázel (Koloman Kertész Bagala)
Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska (Slovart)
Svetlana Žuchová: Obrazy zo života M. (Marenčin PT)

„V tomto ročníku bolo viacero próz, ktoré sa týkajú kultúry pamätí, majú spomienkový charakter a čo je zaujímavé, ich autormi nie sú len starší spisovatelia, ale i mladí,“ zhodli sa členovia poroty. „Pomerne veľa textov vytvára momentky súčasného sveta. Žánrová literatúra priniesla tiež veľmi zaujímavé prózy, ktoré reflektujú drsnosť súčasnej spoločnosti. Práca poroty bola pokusom vybrať z neprehľadnosti trhu potenciálne inšpiratívne prózy pre čitateľa.“

Anasoft litera prebieha v dvoch kolách. Porota najprv vyberie zo všetkých publikovaných kníh v prvom kole desať najlepších titulov. O laureátovi, ktorý získa cenu 10 000 eur, bude rozhodnuté v druhom kole v septembri 2014.

Desať najlepších kníh sa odprezentuje počas literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať 12. – 17. mája v Bratislave. Už tradičnou súčasťou podujatia budú okrem autorských čítaní finalistov literárnej ceny aj koncerty, diskusie, film, divadlo a program pre stredné školy.

Počas deviatich rokov získali ocenenie Anasoft litera Pavel Vilikovský, Marek Vadas, Milan Zelinka, Alta Vášová, Stanislav Rakús, Monika Kompaníková, Balla a Víťo Staviarsky.

Rádio Litera

Živé vysielanie
??:??