Mesiac autorského čítania 2014

Kultúra

Mesiac autorského čítania 2014

25. 06. 2014 12:00

Do Košíc sa opäť vracia najväčší literárny festival v strednej Európe. Počas júla ponúkne tridsaťjeden stretnutí so súčasnou domácou i zahraničnou literatúrou v štyroch veľkých mestách: okrem Košíc festival hostia české mestá Brno a Ostrava, a poľský Wrocław.

Košice sa už po štvrtýkrát stanú dejiskom autorských čítaní pre viac ako 60 spisovateľov, básnikov, dramatikov a prekladateľov z Čiech, Slovenska a Poľska. Predchádzajúce ročníky Košičanom a ich návštevníkom sprostredkovali stretnutia so spisovateľmi z Poľska, Slovinska, Luxemburska, Nemecka, Rakúska a Švajčiarska. Súčasný ročník bude patriť škótskej literatúre.

Festival tradične slávnostne otvoria v Brne 1. júla, o deň neskôr v Košiciach, za ním nasleduje 3. júla otvorenie v Ostrave a posledným v poradí bude Wrocław. Kým po minulé roky sa milovníci literatúry stretávali v priestoroch Bábkového divadla na Alžbetinej ulici v Košiciach, teraz to bude areál Kasární - Kulturpark. Čítačky budú denne začínať o 18.00 hod. domácimi spisovateľmi a o 19.00 hod. pokračovať autormi zo Škótska. V pozadí bude zároveň premietaný preklad čítaných textov do slovenčiny alebo češtiny.

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na mnohých autorov zvučných mien. V programe sa nachádzajú mená ako Michal Hvorecký, Monika Kompaníková, Marek Vadas, Ivan Štrpka, Petra Hůlová, Silvester Lavrík, Jana Juráňová, Peter Pišťanek, Petr Hruška, Tomáš Varga, Ivan Binar, Vrastislav Brabenec, Zuzana Cigánová, Kateřina Rudčenková, J.H.Krchovský, Miloš Urban, Svetlana Žuchová a ďalší.

Viac informácií o festivale a program nájdete na webovej stránke festivalu (autorskecitanie.sk).

Rádio Litera

Živé vysielanie
??:??