V hlavnej úlohe dvojice

Téma týždňa

V hlavnej úlohe dvojice

22. 02. 2016 16:07

Kto z nás by nepoznal mnohé legendárne dvojice ako Dr. Jekyll a Mr. Hyde, Sherlock Holmes a Dr. Watson, Rómeo a Júlia, Peter a Lucia, Winnetou a Old Shatterhand, Lasica a Satinský, Voskovec a Werich, Tom a Jerry... Život vo dvojici môže byť krásny, vtipný, ale aj plný ťažkostí a tragédie. Práve téme dvojíc sme rozhodli venovať najbližší týždeň.

 

Od pondelka do štvrtka budúceho týždňa sme si pre vás pripravili čítanie na pokračovanie z knihy Roberta Louisa Stevensona Čudný prípad  Dr. Jekylla a Mr. Hyda. Iste je vám známy príbeh o anglickom doktorovi, ktorý mal dve tváre. V réžii Gejzu Dezorza číta Peter Sklár.

 

Môžete sa tešiť aj na rozhlasovú dramatizáciu románu Romaina Rollanda Peter a Lucia, ktorý rozpráva príbeh lásky postavený na kontraste práve prebiehajúcej vojny. Dielo v roku 1981 pre rozhlas upravil Pavol Hudík, účinkujú Ján Kroner a Hana Letková.


Od utorka vysielame takmer dvojhodinovú rozhlasovú adaptáciu tragédie Williama Shakespearea Rómeo a Júlia. Podľa prekladu Jozefa Kota pre rozhlas pripravil Vladimír Rusko ml. V úlohe zamilovanej dvojice sa predstaví Oľga Solárová a Ľubo Roman.

 

Od stredy sa v našom programe objaví aj detektívna dvojica. So Sherlockom Holmesom a Dr. Watsonom budeme riešiť náročný prípad v poviedke Arthura Conana Doylea Liga červenovlasých. Po jeho vyriešení vhupneme na legendárne prérie Divokého západu a v pásme Jozefa Žarnaya Bratia nás stretnú Winnetou a Old Shatterhand. Pásmo bude sprevádzať aj výnimočná filmová hudba. Stredajší blok zakončí humoristické pásmo Milana Lasicu a Júliusa Satinského O nose. Zábavná scénka bola súčasťou relácie Bumerang v roku 1983.

 

Od štvrtka na vás čaká rozhlasová hra pre mládež Júliusa Gajdoša Orfeus a Eurydika, v ktorom oživíme starú grécku povesť. Účinkujú Gustáv Valach, Marián Geišberg, Anna Šišková, Karol Machata, Ladislav Chudík, Ivan Rajniak, Milan Kňažko, Emília Vášáryová, Slávo Záhradník, Vlado Muller, Ivo Gogál a ďalší. Po rozhlasovej hre si spoločne zaspomíname na animovanú komickú dvojicu Toma a Jerryho v rozprávke Gabriely Futovej. Z rozprávky sa presunieme k pásmu Emila Benčíka Dvaja humoristi na jednom lane, v ktorom si predstavíme dvojicu zabávačov Robo Kajzer a Peter Meluš. Rozhovor s nimi bude viesť Marián Gerbáč. Na záver tohto bloku vám ešte Ján Gallovič zarecituje z veršov škandinávskeho básnika Tomasa Transtörmera, ktoré uvádzame pod názvom Dvojica.

 

Na piatok sme si pre vás pripravili rozhlasovú hru Gabriela Halmu Mek and Bet. Autor sa pomocou satiry, a tak trochu i ponášky na Shakespearovskú hru, podujal humorným spôsobom vykresliť tragické momenty prechodu od raného kapitalizmu až k nebesky vztýčenej demokracii cez mafiánske prostredie. V hlavných úlohách si budete môcť vypočuť Borisa Farkaša a Michaelu Čobejovú pod režijným vedením Rie Páldiovej. Nasledovať bude provokatívne ladená esej Vladimíra Majakovského Dvaja Čechovovia v podaní Alfréda Swana. Po nej vám ponúkneme unikátny rozhovor Jiřího Voskovca a Jana Wericha s názvom Rozhovor cez oceán 1965 z nahrávok Jiřímu Voskovcovi k narodeninám. Pôvodný rozhovor vyšiel na LP platni a vyvolal vo svojej dobe senzáciu, pretože sa na nej objavil hlas Jiřího Voskovca sedemnásť rokov po odchode z Československa.

 

Nech sa vám (vo dvojici) príjemne počúva!

Autor článku: Martin Šenc, foto: TASR

Živé vysielanie
??:??