Zimomriavky v lete - 2. časť

Téma týždňa

Zimomriavky v lete - 2. časť

04. 07. 2016 13:40

Rozmarné leto v znamení detektívky, hororu a thilleru

Tento týždeň bude venovaný vo veľkej miere tvorbe Edgara Allana Poea, ale môžete sa tešiť aj na zimomriavky, ktoré vám sprostredkuje písanie Petra Karpinského, Roalda Dahla a Joyce Harringtonovej. Vybrali sme pre vás detektívne poviedky E. A. Poea  pod názvom Zaživa v hrobe, ale aj dramatizáciu Poeovej poviedky Vražda v ulici Morque.. Veľa sa budete môcť dozvedieť o Poeovej tvorbe vďaka rozhlasovým pásmam a nebude chýbať Poea aj ako básnik.

Od pondelka vás počas celého týždňa bude sprevádzať Čítanie na pokračovanie Zaživa v hrobe.V rámci neho si budete môcť vypočuť Poeove poviedky Jama a kyvadlo, Skokan, Podlhovastá debna, Morella, Zradné srdce Zaživa v hrobe. V réžii Martin Kákoša vám poviedky bude čítať Dušan Jamrich.

S Poeovými poviedkami však nekončíme, do vysielania sme pripravili pre vás jeho najznámejšie diela. V podobe rozhlasových dramatizácií si budete môcť vypočuť poviedku Vražda v ulici Morque, ktorú pre rozhlas pripravil Ján Dohňanský a účikujú v nej Štefan Kršňák, Andrej Mojžiš, Ivan Macho, Kája Dubovicová, Anton Vozár, Ján Gogáľ, Vlado Lakota, Miloš Kosír a Karol Badáni.

Niekoľkokrát zaznie v rôznych prekladoch aj jeho najslávnejšia báseň Havran, ktorá sa objaví v cykle Svetová čítanka v interpretácii Alfréda Swana, ale prím bude hrať aj v pásmach, ktoré sa venujú E. A. Poeovi. Iveta Andorová dala svojmu pásmu Prízrak havrana podtitul Evokácia hrôzy v tvorbe Edgara Alanna Poea, v cykle Dve tváre sa redaktorka Gabriela Alexová pozrie na odvrátenú tvár tohto spisovateľa. Ivana Valková si na E. A. Poea „posvieti“ v cykle Autor na dnes.

Poeovu poéziu nebude zastupovať iba Havran. V interpretácii Petra Sklára vám ponúkneme ďalšie dve slávne básne: Anabel Lee Romanca.

Z cyklu Zimomriavky pre dospelých, ktoré redakčne pripravila Daniela Kapitáňová, odvysielame tento týždeň poviedku Roalda Dahla Výťah do neba. Preložil ju Dušan Babjak. a účinkujú v nej Daniela Kapitáňová a Karol Machata. Vo vysielaní bude od utorka. Od štvrtka si budete môcť vypočuť čo-to o Joyce Harringtonovej a jej poviedku Byt nad garážou. Preložila ju Katarína Jusková. V réžii Jany Strniskovej účinkuje Dáša Rúfusová.

Vysielanie významne obohatí aj tvorba Petra Karpinského. Od pondelka bude vo vysielaní autorovo pásmo Noc pred Kračúnom, v ktorom sa dozviete o noci, ktorá je dlhšia ako deň, alebo o bosorkách, ktoré stále žijú. V réžii Petra Vilhana v ňom účinkujú Igor Šabek, Jaroslav Mottl, Kveta Stražanová, Jana Valocká, Yvetta Šoltýsová. Do múzea záhad a tajomstiev sa vyberieme s kúzelníkom Petra Karpinského. Pôjde o detektívne príbehy pod názvom Rozprávky z Múzea záhad a tajomstiev. Prvá časť bude vo vysielaní už od utorka. Majstrovsky si v nich zahrá Emil Horváth. Z cyklu Zimomriavky pre dospelých bude vo vysielaní od stredy Karpinského poviedka Synovia Boží. V réžii Márie Jarkovskej v nej účinkuje Juraj Zetyák.

Peter Glocko mladší vám vo svojom pásme, ktoré bude vo vysielaní od piatku, priblíži tvorbu dvoch skutočných expertov na hrôzu - vynikajúceho amerického spisovateľa 19. storočia Edgara Allana Poea a významného režiséra hororových filmov Alfreda Hitchcocka. Príznačný názov relácie Majstri hrôzy evokuje, že pásmo bude presiaknuté atmosférou napätia, s ktorým obaja spomenutí umelci vedeli dokonale narábať. Poviedky, ktoré odznejú v pásme,  do slovenčiny preložili Ján Vilikovský a Magda Brandoburová. V réžii Jany Strniskovej účinkujú Dušan Jamrich, Marián Geišberg, Peter Rúfus a Peter Sklár.


Nezabudnite! S Rádiom Litera možno mať príjemné zimomriavky aj v horúčavách. Osviežte sa dobrou detektívnou literatúrou. Príjemný začiatok literárneho leta vám prajeme!

 

Autorka: Monika Kekeliaková, snímky: pixabay.com

Živé vysielanie
??:??