Od humoru a satiry k pamfletu či katarzii - 2. časť

Téma týždňa

Od humoru a satiry k pamfletu či katarzii - 2. časť

01. 08. 2016 11:16

Vtip, irónia a satira, či pamflet budú prevažovať aj tento týždeň. Cez ne sa však bude tlmočiť neraz veľmi krutá pravda o človeku, jeho nerestiach, pokrivenosti, ale aj o komunizme a dnešnej postmodernej digitálnej dobe. Určite si nenechajte ujsť Čítanie na pokračovanie, v ktorom vám Jozef Leikert odhalí zložitú osobnosť dvojitého emigranta a politického pamfletistu Ladislava Mňačka, ale aj  jeho zaslepenosť komunistickou ideológiou a vytriezvenie z nej. Vtip, irónia a satira nebudú chýbať v aforizmoch Tomáša Uleja, Tomáša Janovica či Jozefa Ignáca Bajzu a bájkach Jonáša Záborského. Od Ivice Ruttkayovej si budete môcť vypočuť výborné pásmo o románe René mládenca príhody a skúsenosti, ale aj o Lasicovi a Satinskom. Gabriela Rakúsová vám veľmi živo poodhalí pre mnohých neznámu komickú črtu štúrovských básnikov. Ich básne v interpretácií hercov znejú súčasne a vtipne. Tešiť sa môžete aj na komédiu Karla Čapka (Vec Makropulos) a Jesenského satirické poviedky - Štvorylka a Večera.

V tohtotýždňovej rubrike Čítanie na pokračovanie sa môžete tešiť na Ladislava Mňačka. Leikertova dramatizácia ho predstaví v historickom kontexte do roku 1968. Relácia pod názvom Taký bol Ladislav Mňačko vás bude sprevádzať od pondelka. V réžii Martina Hvišča účinkuje Vladimír Štefuca.

577120-2.jpg

Od pondelka máme vo vysielaní niečo pre fanúšikov rozhlasových hier, a to Čapkovu komédiu Vec Makropulos. V réžii a úprave Martina Hrušku účinkujú Naďa Kotršová, Jozef Hodorovský, Ján Dudra Kado, Ivan Rajniak, František Kmec a ďalší.

Tento týždeň sa budeme venovať aj aforizmom. Od utorka vás čaká program z rubriky Krajina kníh od Márie Danadovej pod názvom Tomáš Ulej: Bodaj bi! Predstavíme vám tvorbu mladého, talentovaného slovenského publicistu a aforistu, ktorý bude aj naším hosťom na rozhlasovej terase. Účinkujú Tomáš Ulej, Juraj Smutný a Vladimír Kivader.

Aforizmy Tomáša Janovica pod názvom Slovenčina je presná budú vo vysielaní od stredy. V réžii Ladislava Keratu účinkuje Peter Sklár. Od Janovica budeme vysielať od utorka aj krátku esej s názvom Vôbec to neberiem ako pokus o vtip. Čítať bude autor. 

Z krátkych satirických žánrov budú tento týždeň v ponuke okrem aforizmov aj epigramy a bájky. Od Jozefa Ignáca Bajzu sme si pre vás pripravili tri časti jeho Epigramov, a teda krátkych, úsmevných, veršovaných anekdot, plných malých i veľkých právd. V réžii Ladislava Keratu účinkuje Ján Gallovič. Od piatku sa môžete tešiť na bájky Jonáša Záborského Čvirikali vrabce v sade, a ako je pri bájkach zvykom, nájdete v nich drobné ponaučenia. V réžii Magdy Grandtnerovej účinkujú Peter Bzdúch, Jozef Šimonovič, Mária Dacejová.

Dramatizácia známej poviedky Štvorylka od Janka Jesenského s názvom Alarm hovorí o tom, že prísloviu Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche sa oplatí veriť. Do vysielania ju uvedieme v utorok. V réžii Ladislava Hyžu účinkujú Tibor Bogdan, Katarína Vrzalová, Štefan Halás, Ivan Folkman, Eliška Nosáľová, Anton Šulík, Matilda Zlatohlávková, Ľubica Konrádová-Očková, Marica Bálintová, Petronela Valentová a Michal Gazdík. Od Jesenského budeme od stredy vysielať aj poviedku Večera v réžii Petra Vilhana. Účinkujú Jozef Úradník, Juraj Zetyák, Alena Ďuránová, Stanislav Pitoňák, Hana Makovická, Adriana Ballová.

Od piatku si Ivica Ruttkayová pre našich poslucháčov pripravila Pásmo a čítanie pod názvom René mládenca príhody a skúsenosti. Relácia sa zaoberá odkazom Jozefa Ignáca Bajzu a popri odborných komentároch literárnych teoretikov zaznejú aj ukážky z diela. Účinkujú Ivica Ruttkayová, Miroslav Trnavský, Roman Pomajbo, Viliam Marčok, Luba Skořepová. V druhom pásme Ivice Ruttkayovej pod názvom Lasica + Satinský sa budete môcť započúvať do rozprávania tejto humoristickej dvojice. Vysielame ho od stredy.

Garbrielu Rakúsovú a jej Smiať sa s pátosom si budete môcť vypočuť od štvrtka. Dokazuje, že aj v dielach našich štúrovcov (Chalupka, Botto, Štúr, Kalinčiak a iní) možno nájsť humor, satiru či sarkazmus. V réžii Stanislava Bilého účinkujú Peter Sasák, Miroslav Kolbašský, Adriana Ballová, Henrieta Kecerová a Ján Kovalčin.

Od štvrtka vysielame aj krátku esej Moniky Kekeliakovej Keď humorista plače pri Múre nárokov. Autorka porovnáva Jozefa Ignáca Bajzu, ktorý epigramy priniesol do slovenskej literatúry ako prvý, so súčasným aforistom Tomášom Ulejom. Dozviete sa tiež, ako títo dvaja autori vo svojej tvorbe uvažujú o téme ženy. Číta Eva Reiselová.

Na záver týždňa sme nezabudli ani na žáner rozprávok s humornými prvkami. Od piatku vás poteší Dušan Dušek a jeho Babka na rebríku, časť Ušiská a ušká. Malý Feričko nemá rád svoje uši, lebo sú veľmi veľké. V réžii Viktora Lukáča účinkuje Boris Farkaš.

Tešíme sa na vás, milí poslucháči, aj tento týždeň a ak máte chuť, príďte na naše utorkové podujatie, ktoré sme pre vás zorganizovali spolu s Rádiom Junior. Viac informácii nájdete tu.


Autorky: Monika Kekeliaková, Katarína Gažíková. Snímky: pixabay

Živé vysielanie
??:??