Samko Tále, zdesenia v zrkadle alebo keď duchovia ožívajú - 2. časť

Téma týždňa

Samko Tále, zdesenia v zrkadle alebo keď duchovia ožívajú - 2. časť

07. 11. 2016 12:53

V Rádiu Litera pokračujeme druhou časťou dvojtýždňovky s duchmi, strachom i humorom. Pokračujeme v čítaní románu Kniha o cintorína Samka Táleho, zo záhrobia sa nám prihovorí Július Satinský Listami z Onoho sveta a báť sa budeme počas strašidelno dramatického pásma Rudolfa Dundíka Zdesenie v zrkadle. V hre Václava Šuplatu si vypočujete príbeh tajného francúzskeho agenta Najtajnejší agent - Duchovia madam Belamárovej a v pásme Evy Faksovej vám priblížime osudy a hroby významných sloveniek ako napríklad Terézia Vansová, Margita Figuli, či Hana Ponická.

V Čítaní na pokračovanie vysielame druhú polovicu románu Kniha o cintoríne od Samka Táleho (teda Daniely Kapitáňovej). V pondelok začíname 6. časťou a keďže má román častí 11, v stredu vstúpia do vysielania naraz 8. a 9. časť. V réžii Róberta Horňáka číta Ľuboš Kostelný.

Na pokračovanie si budeme čítať aj jedného z našich najlepších slovenských humoristov Júliusa Satinského. Ide o výber fejtónov zostavených Luciou Satinskou a vydaných až po hercovej smrti. Dielo s názvom Listy z Onoho sveta má 5 častí a rovnako ako pri Čítaní na pokračovanie bude každý pracovný deň do vysielania pribúdať nová časť. Prvú kapitolu tvorí jedenásť Listov z Onoho sveta, v druhej kapitole sú fejtóny z českého denníka Telegraf, v ďalšej súbor fejtónov vychádzajúcich v denníku SME. V réžii Vladimíra Kivadera číta Ján Kožuch

599974-13 clanok.jpg

Ak patríte medzi tých, čo sa radi boja, hneď od pondelka si môžete vypočuť strašidelné dramatické pásmo Rudolfa Dundíka Zdesenie v zrkadle. Autor ho zostavil zo štyroch svetových hororových poviedok (Ray Bradbury: Celé mesto spí, Robert Arthur: Smrť je sen, William Jacobs: Opičia labka, Robert Trout: Deň D). V réžii Igora Hrabinského účinkujú: Karol Machata, Eva Večerová, Nataša Kulíšková, Peter Rúfus, Mária Dacejová, Jozef Šimonovič, Katarína Orbanová, Elena Petrovická, Róbert Roth, Eva Krížiková, Štefan Bučko, Ivan Laca, Dušan Blaškovič a Ľubo Roman. Zvuk Imrich Adamko a Alena Duchoňová.

Ďalšia rozhlasová hra vstúpi do vysielania v stredu. Báť sa treba nebude. Najtajnejší agent - Duchovia madam Belamárovej je úsmevná dramatizovaná poviedka Václava Šuplatu. Pán Jamborík, teraz už Monsieur Jambo vám porozpráva, ako sa dostal k práci tajného agenta vo Francúzsku. A že problémy nastali až vtedy, keď sa rozhodol začítať sa do jedného zo spisov. Účinkujú: Boris Farkaš, Peter Šimun, Lucia Vrablicová, Karol Čálik a Zuzana Porubjaková. Réžia Martin Kákoš.

Ste ženatý, či vydatá? Tak možno si prídete na svoje pri uštipačnom dialógu manželského páru nebožtíkov, ktorí spolu trávia čas aj v záhrobí a hľadajú zmysel spoločne premárneného života. Dramatizácia samozrejme funguje na princípoch čiernej komédie. Ján Tužinský: Reči, reči, samé reči... vstúpi do vysielania vo štvrtok. V réžii Viktora Lukáča účinkujú Dušan Jamrich a Viera Topinková. Od piatku bude pár minút vo vysielaní patriť aj tajuplnej poviedke súčasného španielskeho spisovateľa José Maríu Merina pod názvom Strašidelný duch. V réžii Martina Bendika číta František Kovár.

V pásme Evy Faksovej Hroby veľkých žien vám od utorka priblížime osudy významných sloveniek: literátok, organizátoriek verejného života, výtvarníčok, herečiek. Budeme sa rozprávať o Elene Maróthy Šoltésovovej, Terézii Vansovej, Ľudmile Podjavorinskej, Božene Slančíkovej Timrave, Margite Figuli, Maši Haľamovej, Nadi Hejnej, Eleny Lackovej, Daniely Šilanovej, Viery Žilinčanovej a Hany Ponickej.

Esej Pavla Hudíka Živí a mŕtvi o zosnulých a o smrti uvedieme do vysielanie vo štvrtok. Účinkujú Mária Schlosserová a Jozef Šimonovič. Na záver týždňa si budete môcť vypočuť humoristocké pásmo Jozefa Pišteya Keď duchovia ožívajú. Réžia: Táňa Tadlánková. Účinkujú: Darina Vašíčková, Soňa Ulická, Mária Dacejová, Ivan Laca, Helena Geregová, Jozef Šimonovič, Ján Valentík a Vladimír Obšil. Želáme príjemnú zábavu.


Program Rádia Litera.

Autorka: Katarína Gažíková, snímky: pixabay.com, wikipedia.org

Živé vysielanie
??:??