Silná literárna zostava žien IV

Téma týždňa

Silná literárna zostava žien IV

01. 09. 2017 13:10

A máme tu ďalší týždeň poslucháčsky mimoriadne úspešných rozhlasových výberov - a to silnú literárnu zostavu píšucich žien. V Čítaní na pokračovanie sa môžete tešiť na rozhlasový dokument pod názvom Rabínka, v ktorom Anna Grusková oživila osud bratislavskej rodáčky Gisi Fleischmannovej a jej hrdinské činy. Silný bude aj príbeh Margaréty Přemyslovskej a Elišky Přemyslovskej z pera J. Perniša. Určite si nenechajte tento týždeň ujsť ani pásmo o spisovateľke Virginii Woolfovej. K vrcholným výberom tohto týždňa patrí dokument Špiónka z Apolky o najmladšej špiónke Európy Beatrix Pospíšilovej-Čelkovej, prezývanej Trixi. Aj jej zásluhou spojenecké lietadlá počas druhej svetovej vojny bombardovali bratislavskú rafinériu Apollo. Autorom tohto dokumentu je dramatik Slavo Kalný, ktorý o bombardovaní Apolky napísal knihu. Viacerých určite poteší tento týždeň aj rozhlasová hra Jana Eyrová a rozhlasová hra Kláry Jarunkovej. Uvedieme aj pokračovanie známeho príbehu Jane Austenovej Pýcha a predsudok podľa Michaely Rosovej. Pripomenieme si zásluhy spisovateľky Kristíny Royovej, zalistujeme v korešpondencii Františka Hečku a Márie Jančovej. Nebudú chýbať verše, a to W. Szymborskej a M. Cvetajevovej.

V Čítaní na pokračovanie vysielame trojdielny seriál z cyklu Osudy na Slovensku o dramatickom osude Gisi Fleischmannovej, ktorá sa počas druhej svetovej vojny obetovala pre svoju komunitu a bola zavraždená v koncentračnom tábore v Osvienčieme. Rabínka prináša množstvo inšpirácií - od jednoduchého obdivu a úcty cez otázky charakteru a zmysluplnosti jej hrdinstva, až po problém realistickosti odboja Gisi a jej spolupracovníkov. Program autorsky pripravila Anna Grusková. V réžii Róberta Horňáka účinkujú Dominika Žiaranová, Emília Vášáryová, Szidi Tobias, Pavel Plevčík, Ladislav Konrád, Miroslava Duka.

Jedným z vrcholných výberov týždňa patrí dramatizácia o našej najznámejšej špiónke Trixi. Prvá časť sa vo vysielaní objaví v pondelok, druhá v utorok. Aj jej zásluhou spojenecké lietadlá počas druhej svetovej vojny bombardovali bratislavskú rafinériu Apollo. 18-ročná Trixi Pospíšilová fotografovala objekty závodu, tajné výkazy o výrobe a informovala spojencov o cestách ropných tankerov na Dunaji. Autorom tohto dokumentu je vynikajúci spisovateľ literatúry faktu, známy rozhlasový publicista a dramatik Slavo Kalný, ktorý o bombardovaní Apolky napísal knihu. Program má názov Špiónka z Apolky a v réžii Róberta Horňáka účinkujú Szidi Tobias, Viera Topinková, Jana Lieskovská, Ladislav Konrád, Lucia Vrablicová, Richard Stanke, Jana Strnisková, Vladimír Jedľovský a ďalší.

Meno Roy je v slovenskej literatúre známe predovšetkým vďaka básnickej tvorbe Vladimíra Roya, ktorý zomrel pomerne skoro v roku 1936 vo veku 51 rokov. Jeho matka bola dcérou Jozefa Miloslava Hurbana, no i po otcovi pochádza zo silne národne orientovanej rodiny Royovcov. A práve jednu z predstaviteliek tohto slávneho rodu - misionárku a spisovateľku Kristínu Royovú vám chceme priblížiť v nasledujúcom životopisnom pásme Jozefa Repka. Na Litere od utorka. V réžii Viery Weidlerovej účinkujú Viera Strnisková, Emil Horváth a Peter Sklár.

Získať si čitateľa vo veku, keď opúšťa naivný detský svet, no ešte nie je dospelý, sa neopakovateľne podarilo spisovateľke Kláre Jarunkovej v kedysi bestselleri Jediná o pätnásťročnej Bratislavčanke Oľge. Na Litere ho od stredy vysielame ako rozhlasovú hru, nenechajte si ju ujsť. V réžii Táne Tadlánkovej účinkujú Zuzana Porubjaková, Viera Topinková, Helena Geregová, Miroslav Trnavský, Ľubo Bukový, Dáša Rúfusová a ďalší.

Príbeh Jany Eyrovej pozná hádam každý poslucháč. Od štvrtku a piatku si ho budete môcť vypočuť ako rozhlasovú hru. Autorkou Jany Eyrovej je Charlotte Bronteová. V réžii Viery Weidlerovej účinkujú Zdena Grúberová, Ctibor Filčík, Slavo Drozd, Viera Topinková, Božidara Turzonovová, Oľga Adamčíková, Terézia Kronerová, Vilma Jamnická a ďalší.

V cykle Ako to bolo ďalej uvádzame pokračovanie známeho príbehu Jane Austenovej Pýcha a predsudok podľa Michaely Rosovej. Rosová volí zaujímavý postup, Ústa pani Darcyovej sú monológom Darcyho, prítomná pani Darcyová má ústa prelepené páskou, a tak sa všetko dozvedáme len z jedného uhla pohľadu. Hra je plná vypätých emócií, pričom sa spätne vraciame k najsilnejším momentom z knihy Jane Austenovej. Na Litere od pondelka. Účinkuje Vladimír Minarovič.

Od štvrtka listujeme v knihe Jaroslava Perniša Kráľovné v tieni katedrál, z ktorej vám priblížime osudy Margaréty Přemyslovskej a Elišky Přemyslovskej. V réžii Jaroslava Riháka účinkuje Jozef Šimonovič.

V pásme Ivice Ruttkayovej z vyklu Rubikon vám povieme niečo O listoch M. Jančovej a F. Hečku. Život píše často príbehy, ktoré sú rovnako fascinujúce ako tie, napísané na stránkach kníh. Od stredy vás pozývame počúvať rozprávanie o denníkovej tvorbe, rodinnej histórii a jej literárnych presahoch. Účinkujú: literárny historik Vladimír Petrík a dcéra spisovateľa Františka Hečka a spisovateľky Márie Jančovej Magdaléna Hajnošová.

Od piatku uvedieme pásmo Lajosa Grendela a Margit Garajszki z cyklu Kapitoly z dejín románu 20. storočia s názvom Virginia Woolfová. Účinkujú Zuzana Šimová a Karol Horváth.

Tento týždeň, od štvrtka, sa môžete tešiť aj na verše Wislawy Szymborskej Opravené vydanie. Recituje Judita Bílá. Rovnako vo štvrtok začíname vysielať aj verše Mariny Cvetajevy Zrkadlo, ktoré stráca jas. Recituje Kamila Magalová.


Program pre vás dramaturgicky pripravila Monika Kekeliaková

Hudobná dramaturgia: Karin Rumanová


Program rádií


Snímky: wikipedia.org, dokumentárny cyklus RTVS Prvá

Autorky: Monika Kekeliaková, Katarína Gažíková

Živé vysielanie
??:??