Vianočný a silvestrovský špeciál Rádia Litera

Téma týždňa

Vianočný a silvestrovský špeciál Rádia Litera

23. 12. 2017 23:01

Niet nad vianočný a silvestrovský čas v rozhlasovej spoločnosti. A niet nad toho, kto vie v dnešnej dobe aj počúvať. Dobre počúvať. A vie si aj dobre vybrať, čo bude počúvať. Rádio Litera takéto dobré počúvanie v tento radostný sviatočný čas ponúka. Môžete sa tešiť na Capoteho Vianočnú spomienku a na Takmer vianočnú poviedku Ruda Dobiáša. Podmanivú atmosféru má rozhlasová hra Maroša Krajčoviča Môj zázračný Betlehem. Obdivovatelia detektíva Maigreta sa môžu tešiť na túto postavu v dramatizácii Maigretove Vianoce, kde budete počuť vo vrcholných podobách rozhlasového herca Ctibora Filčíka. Citlivo napísaná je minidráma Karola Horáka Banícky Betlehem. K vrcholným výberom týždňa určite patrí Drevený chlieb Mila Urbana a komédia Stanislava Štepku Ježiško zvoní, otvorte! Nebudú chýbať vianočné verše P. O. Hviezdoslava a D. Bangu, ale ani vianočné fíčre či vianočná Astrid Lindgrenová. Nezabudli sme ani na Silvester. Môžete sa tešiť na Sen noci Silvestrovskej od Ema Bohúňa, Šampus Róberta Kačenáka a veľmi príjemne sa budete môcť naladiť vďaka rozhovoru so Stanislavom Štepkom. 

Hneď od pondelka vás čaká rozhlasová hra Môj zazráčný Betlehem. Sviatky slávenia príchodu Božieho syna sú zároveň aj časom pozastavenia sa a životného bilancovania. Akoby v čarovnej atmosfére sviatočného večera čas na okamih zastal a vytvoril priestor pre spomienky, na ktoré v tom rýchlom toku bežných dní nemáme čas,  zabúdame na ne. Táto rozhlasová hra je práve takýmto časom zastavenia sa a rozpomínania –  spomienkami hlavnej postavy na chvíle štedrých večerov minulých rokov, vytvára citlivý prierez života jedného človeka a cez neho celej jednej doby. V réžii Vladimíra Ruska účinkujú Ján Gallovič, Alfréd Swan, Peter Sklár, Vladimír Kobielsky, Ondrej Kaprálik, Matej Sklár a ďalší.

V bohatom básnickom odkaze Pavla Országha Hviezdoslava sa nachádza aj biblická báseň Vianoce. Túto náročnú lyricko-epickú skladbu, ktorú môžete počúvať od pondelka, prepísal a do rozhlasovej stereopodoby upravil Alojz Čobej. V réžii Ladislava Hyžu účinkujú Eva Gašparová, Štefan Halás a František Výrostko. 

Od utorka môžu fanúšikovia detektíva Maigreta počúvať dramatizáciu Maigretove Vianoce. V réžii Františka Obžeru účinkujú Ctibor Filčík, Viera Strnisková, Eva Rysová, Kamila Magálová a ďalší. V utorok tiež do vysielania vstupuje rozhlasová hra Karola Horáka Banícky Betlehem. V réžii Martina Hvišča účinkujú Jozef Šimonovič, Vladimír Minarovič, Dušan Tarageľ, Ľubo Bukový, Alfréd Swan, Jana Lieskovská.

Od stredy vám bude dni spríjemňovať hra Stanislava Štepku a jeho Radošinského naivného divadla s názvom Rozprávka. Podnázov hre je O tom, ako žijeme dodnes, ak sme nepomreli. Hra je adaptáciou divadelnej hry Správy o šťastí.

Dramatizované čítanie dvoch próz Mila Urbana, ktoré vysielame pod spoločným názvom Drevený chlieb uvedieme v stredu. Je o spytovaní svedomia, o vôli človeka hľadať cestu k dobru a spravodlivosti, hoci ho pýcha a túžba po peniazoch často vrhajú do prachu klamstva, podvodu a nezriedka i zločinu. V réžii Silvie Letkovej účinkujú Ján Valentík, Július Pántik, Eva Galandová, Elo Romančík, Gustáv Valach, Gustáv Legéň, Hana Kostolanská, Ivan Laca a Július Paluš. 

V druhej časti týždňa môžete počúvať štedrovečernú lyrickú rozhlasovú komédiu Stanislava Štepku Ježiško zvoní, otvorte!, ktorú autorsky pripravil Stanislav Štepka. Na Litere od štvrtka. Účinkujú Stanislav Štepka, Katarína Kolníková, Zuzana Mauréry, Zuzka Porubjaková, Darina Abrahámová, Mojmír Caban, Pavel Schwarz, Anna Warchalová a Richard Félix.

Nezabúdame ani na Silvester. Od posledného dňa tohoto týždňa vysielame dramatizovanú poviedku Ema Bohúńa Sen noci Silvestrovskej. V réžii Andreja Turčana účinkujú Jana Pilzová a Jaroslav Mottl. V rovnaký deň môžete počúvať i dramatizovanú poviedku Róberta Kačenáka s názvom Šampus. Účinkujú Martin Kaprálik, Alfréd Swan, Laco Kerata a Zuzana Jurigová-Kapráliková.

Výborné poviedky vysielame aj od začiatku týždňa. Od pondelka vás čaká americký spisovateľ Truman Capote, ktorý sa preslávil najmä novelou Raňajky u Tiffanyho a románom Chladnokrvne. Na Litere vám ponúkame reprízu jeho poviedky Vianočná spomienka, ktorú preložil Igor Navrátil. Autor sa v nej vrátil do neopakovateľnej atmosféry Vianoc svojho detstva, kedy sa aj tie najobyčajnejšie veci vrývajú hlboko do srdca. V réžii Jara Riháka účinkuje Marián Geišberg. 

Aj Rudolf Dobiáš napísal Takmer vianočnú poviedku. Nie je veľmi veselá, ale život neraz býva taký. V réžii Viery Weidlerovej účinkujú Karol Machata, Elo Romančík, Mária Kráľovičová, Miroslav Trnavský, Soňa Ulická a Jakub Getz.

Potešíme vás aj rozprávkami. Od štvrtka si vypočujeme Ako slávime v Bullerbyne Vianoce Astrid Lindgrenovej. Do Bullerbynu prichádzajú Vianoce v deň, keď sa pečú medovníčky. V réžii Viktora Lukáča účinkuje Emília Vášáryová. Od štvrtka vás zasa čaká rozprávkové pásmo Daniela Heviera Zasa Vianoce. V réžii Jany Strniskovej účinkuje Ján Gallovič.

Režisér Dušan Hanák bude takisto od štvrtka spomínať na Vianoce, čaro a zmysel týchto sviatkov. V relácii s názvom Vianoce, náš každoročný údel sa dozviete niečo o vianočných tradíciách Adely Filanovej, Daniela Heviera, Miroslava Cipára a Antona Srholca.

Od štvrtka sme pre vás pripravili aj poetický príspevok v podobe veršov Dezidera Bangu. Na Vianoce sa k vám prihovára lyrikou plnou spomienkovej nostalgie a ľudskými poznaniami o potrebe blízkosti a porozumenia. Humanizmus jeho slov sa šíri v hrejivých vlnách. Prináša pokoj do duší, hladká pocitom sviatku. Vypočujte si Bangovu poéziu v podaní Vladimíra Minaroviča.

Od piatku sa Adela Banášová v talkshow Spojky rozpráva so Stanislavom Štepkom.

Program pre vás dramaturgicky pripravila Monika Kekeliaková.

Hudobná dramaturgia: Karin Rumanová

Program rádií

Text: Monika Kekeliaková, Katarína Gažíková

Živé vysielanie
??:??