Významní rozhlasoví tvorcovia II. – Karol Machata, Jozef Kroner, Ctibor Filčík

Téma týždňa

Významní rozhlasoví tvorcovia II. – Karol Machata, Jozef Kroner, Ctibor Filčík

05. 02. 2018 11:36

V tomto týždni sa na Litere vraciame k predstavovaniu významných rozhlasových tvorcov. V rôznych podobách priblížime známe mená: Karola Machatu, Jozefa Kronera a Ctibora Filčíka. Machatu a Kronera môžete počúvať v prózach a poviedkach Nikolaja Vasilieviča Gogoľa, Milana Čarňanského, Vincenta Šikulu či Ivana Alexejeviča Bunina. Spolu sa predstavia v hlavných úlohách dramatizácie diela Martina Kukučína Keď báčik z Chochoľova umrie. Ctibora Filčíka môžete zas počúvať v hlavnej úlohe v historickej dráme A. S. Puškina Boris Godunov. Hlasy všetkých troch hercov začujete v rozhlasovej hre Edmonda Rostanda Rojčíví milenci a o Ctiborovi Filčíkovi a Jozefovi Kronerovi prinášame aj seriál Rodinka rozhlasových. Nenechajte si ujsť ani rozprávku Dar kráľa Kovovlada či pásmo Viery Benedikovej Vivat majster Karol Machata!

Milí poslucháči, tento týždeň vám v rámci Čítania na pokračovanie čítame rôzne prózy, v ktorých tak či onak vystupujú významní rozhlasoví tvorcovia. V pondelok vstúpi do vysielania drobná, vtipná groteska z vidieckeho života, ktorú napísal Nikolaj Vasilievič Gogoľ. Poviedka má názov Koč a svojráznym gogoľovským štýlom opisuje prázdny, hlúpy a malicherný život statkárov a dôstojníkov cárskeho Ruska. Vypočujete si ju v interpretácii nezabudnuteľného Jozefa Kronera.

Od utorka vám bude Karol Machata čítať poviedku Milana Čarňanského Láska v horách. Ide o komorný príbeh osamelého starca vo chvíli vypätého životného okamihu. Skôr, ako sa započúvate do samotnej prózy, ponúkneme vám úvodné slovo jej autora.

Od stredy sa môžete tešiť na úryvok z románu Vincenta Šikulu Majstri. V západoslovenskej dedinke Okoličné žije rodinka tesárov - majster a jeho traja synovia. Po smrti matky sa synovia osamostatňujú, chcú sa ženiť a odísť bývať k nevestám. Ich otec to ťažko znáša. Nechce, aby sa vynikajúca partia štyroch tesárov a hlavne partia otca a troch synov rozpadla, no zároveň si uvedomuje, že sa tak stať musí. V réžii Rie Paldiovej číta Jozef Kroner.

Nasleduje poviedka Ivana Alexejeviča Bunina, ktorá do vysielania príde vo štvrtok. Jednou z návratných tém, ktoré ruský spisovateľ Ivan Alexejevič Bunin stvárnil vo svojom diele je láska. Ona je pre Bunina vznešeným a ušľachtilým citom, ktorý sa človeku dostáva len vo vzácnych chvíľach a ktorý si nemožno vynútiť ani udržať násilím. Nositeľmi čistého a ušľachtilého citu sú väčšinou ženy, ktoré Bunin stvárňuje veľmi plasticky a s veľmi prenikavou psychologickou hĺbkou. Svedčí o tom aj poviedka Ida. V réžii Viliama Sýkoru číta Karol Machata.

V piatok do vysielania pribudne potrétový medailón významnej osobnosti nášho divadelníctva - Ctiborovi Filčíkovi. Dali nám viac, ako (sme) si mysleli je názov relácie, ale aj knihy, ktorej autorom je difadelník a profesor Juraj Svoboda. V réžii Mileny Lukáčovej číta Jozef Šimonovič.

Celý týždeň môžete počúvať päťčasťové vydanie relácie Rodinka rozhlasových: Jozef Kroner a Ctibor Filčík. Seriál približujúci najvýznamnejších rozhlasákov vznikol pri príležitosti 90. výročia rozhlasového vysielania. Autorsky pripravili Ľuboš Machaj a Tamara Chlebová, číta Robo Roth.

Prejdime k rozhlasovým hrám. Od pondelka vysielame rozhlasové zachytenie filmového nakrúcania katastrofickej utópie z roku 2100. Reláciu pripravil Ján Hudec a jej názov je Nakrúcanie filmu „Po nás potopa“. V hlavných úlohách si vypočujete Ctibora Filčíka a Karola Machatu. Ďalej účinkujú Zdena Grúberová, Jozef Kroner, Ladislav Chudík, Oldo Hlaváček, Dušan Jamrich, Ivan Krajíček a ďalší. Réžia: Imrich Jenča, 1976.

Od stredy vám prinášame dramatizáciu humoristickej prózy Martina Kukučína Keď báčik z Chochoľova umrie. Príbeh je veľmi jednoduchý. Je založený na konfrontácii sveta upadajúceho zemianstva a rodiaceho sa sveta obchodu. Poukazuje na klamstvo, vystatovania sa pred inými a nenásytnosť po bohatstve. V hlavných úlohách Ondreja Trávu a Aduša Domanického sa predstavia Karol Machata a Jozef Kroner. Ďalej účinkujú Július Pántik, Eva Krížiková, Beta Poničanová, Vlado Durdík, Samuel Adamčík, Ondrej Jarjabek, Peter Jerguš a Viktor Blaho.
Dramatizácia a réžia: Vlado Štróbl, 1972.

Vo štvrtok v éteri pribudne pozoruhodná historická freska z tvorby básnického génia Alexandra Sergejeviča Puškina. Tragédia opisujúca obdobie vlády cára Borisa Godunova (1598-1605) patrí medzi vrcholné diela ruskej dramatickej tvorby. Je to hra bez kladných hrdinov, dráma, v ktorej svoju tragédiu prežíva aj neobvyklá postava - ruský ľud. Dielo dodnes oceňujú divadelníci aj diváci. Hlavnou myšlienkou je nadčasová úvaha o tom, akým spôsobom sa tvoria dejiny a nakoľko môže človek ovplyvniť politické dianie. Účinkujú Ctibor Filčík, Peter Gažo, Ladislav Nezhyba, Ján Bzdúch, Ján Ondrejka, Vladimír Petruška a ďalší. Réžia: Martin Hruška, 1971.

V posledný deň týždňa pre vás budeme vysielať rozhlasovú hru Edmonda Rostanda Rojčíví milenci. Hoci sa francúzsky básnik a dramatik Edmond Rostand stal slávnym vďaka svojej divadelnej hre Cyrano z Bergeracu, v našom archíve existuje adaptácia veršovanej komédie Rojčiví milenci. Skvelým hereckým výkonom mužskej hereckej elity ako bol Karol Machata, Ctibor Filčík, Jozef Kroner či František Dibarbora dominuje výrazná kreácia mladučkej Maríny Kráľovičovej v úlohe Sylvetty. Réžia: Olívia Binderová, 1959.

Na odľahčenie vám od piatku ponúkneme rozprávku na motívy slovenských ľudových rozprávok Dar kráľa Kovovlada. Kovovlad je vládca podzemných pokladov. Zjaví sa raz mládencovi túžiacom po bohatstve a prezradí mu, kde mládenec nájde zlatonosnú žilu. Rozprávka v úprave Jána Donovala je príbehom o chamtivosti a o tom, ako peniaze vedia zmeniť človeka. V réžii Violy Muránskej číta Ctibor Filčík.

Karol Machata bol bezpochyby hereckou legendou a aj u nás na Litere je jeho hlas častým hosťom vysielania. V zozname účinkujúcich sa objavuje často. Viera Benediková o ňom pripravila pásmo. Ak by sme medzi poslucháčmi urobili anketu, čí hlas sa už dlhé roky v ich mysliach spája s rozhlasom,  sme presvedčení, že víťazom by sa stal práve on. Jeho zamatový tvárny hlas sa dlhé roky dennodenne prihováral všetkým generáciám poslucháčov. Ako deti sme zaspávali pri jeho rozprávkach na dobrú noc, ako starší sme ho s obdivom počúvali v hrách pre mládež i pre dospelých, ale i v rôznych literárnych, či vzdelávacích pásmach.

Na divadelných doskách  stvárnil mnoho výrazných postáv – bol Hamletom, Cyranom, Ivanovom i Kráľom Learom. Talent, ktorý sa u neho spája s pracovitosťou a pokorou mu umožnil s úspechom hrať nielen tragické, ale i komické postavy. Vivat Majster Karol Machata! počúvajte od utorka. Účinkujú Karol Machata, Ladislav Chudík, Viera Topinková, Diana Mórová, Ľubo Roman, Peter Marcin, Vlado Minarovič, Ivan Laca a Viera Benediková.

V pásme z cyklu Galéria slávnych môžete od utorka počúvať rozhlasovú miniatúru o živote herca Jozefa Kronera. Autorom relácie ja Jozef Leikert, číta Vladimír Minarovič.

Posledným bodom tohtotýždňového programu budú verše. Od utorka sa môžete tešiť na hlas Karola Machatu, ktorý bude interpretovať verše Milana Rúfusa pod názvom Chlapec maľuje dúhu. Podľa literárneho historika Stanislava Šmatláka bol Milan Rúfus básnikom, ktorý všetkým minulým i prítomným zlám vedel čeliť poéziou hlbokého ľudského poslania. Taký je aj básnický text Chlapec maľuje dúhu. Nie počet slov, ale plnosť bytostného stotožnenia sa s básňou je pre konečný tvar Rúfusovej básnickej výpovede rozhodujúca.

Program dramaturgicky zostavil Martin Šenc
Hudobná dramaturgia: Karin Rumanová

Program rádií

Text: Martin Šenc, Katarína Gažíková

Živé vysielanie
??:??