V zdraví i chorobe s Literou

Téma týždňa

V zdraví i chorobe s Literou

02. 04. 2018 07:00

„Šťastie sa podobá zdraviu. Dokiaľ ho máš, ani si ho nevšimneš," hovorí známy výrok spisovateľa Ivana Sergejeviča Turgeneva. 7. apríl patrí Svetovému dňu zdravia, ktorý v roku 1950 vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Tento dátum je tradične celosvetovo sprevádzaný rôznymi podujatiami. Aj Rádio Litera sa téme zdravia rozhodlo venovať svoj tematický týždeň. V čítaní na pokračovanie si môžete vypočuť strhujúci román Benjamína Tináka Diagnóza. Odvysielame adaptáciu vynikajúcej divadelnej komédie Zdravý nemocný od velikána klasickej drámy Moliéra. V programe sa objaví aj rozhlasová hra Petra Scherhaufera Pacient vždy na prvom mieste či poviedka Terezy Michalovej Strach z pekných lekárov. V pásmach venovaných zdraviu Litera priblíži atmosféru v rodine, v ktorej sa vyskytuje Alzheimerova choroba. Rozprávať sa bude aj o strese a vyhorení, a diváci sa stretnú aj s myzofóbiou - chorobným strachom zo špiny a mikróbov. Humoristicko-satirické pásmo Milana Lechana Medailón zdravia bude akousi liečebnou kúrou pre začiatočníkov i pokročilých. Želáme príjemné chvíle v spoločnosti Rádia Litera.

V cykle Čítanie na pokračovanie si budete môcť vypočuť strhujúci román Benjamína Tináka Diagnóza. Autor čitateľa svojim dramatickým príbehom uvádza do nemocnice v mestečku Podhora, kdesi na severnom Slovensku. Tinák ako lekár dôkladne poznal prostredie a jeho súvislosti, preto románové postavy lekárov, ale aj pacientov nešuštia papierom. Sú to plnokrvní hrdinovia odpozorovaní zo skutočného života. V réžii Jany Strniskovej číta Jozef Šimonovič.

Od pondelka sme si pre vás prichystali adaptáciu vynikajúcej divadelnej komédie Zdravý nemocný od velikána klasickej drámy Moliéra. Počas takmer deväťdesiatich minút sa stanete svedkami príbehu človeka, ktorého pohltili jeho vymyslené choroby natoľko, až prestal reálne vnímať svet okolo seba. Moliérova schopnosť irónie a sarkazmu, brilantne vypracované situácie a vlastnosti jeho postáv, to všetko znie aj dnes rovnako presvedčivo a aktuálne. Dielo patrí ku klenotom svetovej dramatickej tvorby. Účinkujú: Ctibor Filčík, Jela Lukešová, Emília Vášáryová, Martin Gregor, Ľubo Roman, Karol Machata, Ivan Krajíček, Zdena Grúberová a ďalší. Režijne hru v roku 1980 naštudoval Vladimír Rusko.

Mnohí z nás dnes trpia rôznymi fóbiami. Počuli ste už niekedy o myzofóbii? Ide o chorobný strach zo špiny alebo bacilov, mikróbov, prachu a popola. Táto diagnóza je pre človeka často celoživotným prekliatím. V našom programe si od utorka budete môcť nájsť reláciu Emílie Boldišovej Psychiatrický prípad, kde sa s touto chorobou stretnete. Môžete ju vnímať ako príbeh obete či spôsob ako „vyrobiť blázna". Zápisky pani Jely, protagonistky príbehu, interpretuje Dáša Rúfusová.

Slovenský spisovateľ Vladimír Haratík neraz balansuje na pokraji grotesky či karikatúry a v zbierke poviedok s lekárskou tematikou MUDr. Láska zasahuje do satiry. Niektoré prózy zostávajú kritickými črtami, no možno z nich vyčítať, že aj lekár je len človek a robí podobné chyby ako ostatní ľudia. V poviedkovom súbore sú hlavnými postavami lekári. Autor vždy zdôrazňuje ich ľudskú stránku. Úryvok z knihy Vladimíra Haratíka v utorkovom cykle Slovenská čítanka prečíta Alfréd Swan.

Od utorka si môžete vypočuť aj poviedku Terezy Michalovej Strach z pekných lekárov. Hlavná hrdinka Ivana sa v poslednej dobe cítila unavená a pridali sa jej k tomu aj problémy s dýchaním. Musela si zavolať pohotovosť. Lekári jej zistili astmu a odporučili jej, aby si pár dní poležala v nemocnici. Tam sa stretáva s mladým ošetrujúcim lekárom. V réžii Lucie Tarbajovskej číta Henrieta Kecerová.

Nevynecháme ani chvíľku poézie. Verše zo zbierky Ľubomíra Feldeka Lekárnička zamilovaných od utorka recituje Juraj Predmerský. Autor sa v knihe majstrovsky pohráva so slovom a jeho významom. Úvodné básne sú venované rozličným podobám lásky. Druhá časť je už zamýšľaním sa nad zmyslom života.

Vysoký pracovný výkon, krása, zdravie, bezchybné vzťahy. To je méta, ku ktorej nás vyzýva ideál týchto dní. Málokto však rozmýšľa o ľudskej duši a jej potrebách. Od stredy sme si pre vás pripravili pásmo Stres a ľudská duša, pod ktoré sa podpísal Marián Šidlík. Prečíta nám ukážky z knihy Stres, nečakajte na vyhorenie.V pásme budeme hovoriť s ľuďmi, ktorí majú problematiku našej psychiky v náplni práce - so psychologičkou a psychoterapeutkou Vierou Cvikovou a psychiatrom a psychoterapeutom Pavlom Černákom.

Od stredy vysielame aj krátku rozhlasovú hru Petra Scherhaufera Pacient vždy na prvom mieste. Je satirickou sondou do nášho zdravotníctva. To, čo vynáša na povrch, sú absurdné situácie plné zdravého čierneho humoru. Pacient tu nemá veľmi na výber. Ak sa chce zbaviť svojich neduhov, nezostáva mu nič iné, len sa „znovuzrodiť". Hoci aj vo zvieracej podobe. Pod režisérskou taktovkou Juraja Bielika sa v hlavných úlohách predstavia Michal Jánoš a Lucia Vráblicová.

V eseji Mihaila Pantića Prípad doktora Novakovića si vypočujete krátky príbeh lekára - špecialistu. Bude aj v tomto prípade platiť paradox, že takýchto odborníkov zvyčajne postihne choroba, ktorú skúmajú? Dozviete sa v eseji, ktorú v réžii Patrika Orieška číta Přemysl Boublík.

Od štvrtka uvádzame pôvodnú rozhlasovú hru z pera Vlada Javorského. Má názov Podiel zo šťastia a v roku 1978 ju naštudovala režisérka Daniela Ilavská. Opisuje príbeh pacientov - muža a ženy, ktorí sa po autonehode stretávajú v nemocnici. Spoločný pobyt na tomto mieste im od základov zmení život. Účinkujú: Tomáš Žilinčík, Emília Čížová, Andrej Mojžiš, Katarína Pavlovičová, Magda Matrtajová, Vladimír Lakota, Eva Belková, Vladimír Rohoň, Eva Kuchtová, Jana Vágnerová, Vlasta Mažáryová, Ján Selecký a Ján Roháč.

Cyklus Svetová čítanka tentoraz ponúkne román súčasnej nemeckej spisovateľky Diany Beate Hellmannovej Dve ženy. Autorka v ňom rozpráva svoj vlastný príbeh. Mladej baletke Eve Martinovej sa zrúti svet, keď sa dozvie, že má rakovinu lymfatických žliaz. Na Onkologickej klinike žije v izbe s mladou Klaudiou, ktorá akoby vo všetkom bola jej opakom - je bezočivá a sebavedomá, drzá a bezprostredná. Najprv sa dievčatá nenávidia, ale časom vznikne medzi nimi nezvyčajne hlboké priateľstvo. Hellmannová tu vyrozprávala skutočný príbeh, ktorý sama prežila. Opisuje svoj boj proti chorobe, aby mnohým iným ľuďom dodala odvahu žiť. Úryvok z románu od štvrtka číta Mária Schlosserová.

Od piatka na vás už tradične čaká umelecko-dokumentárny ponor do zaujímavých a silných tém, ktoré sa skrz osud obyčajného človeka dostávajú osobne a veľmi priamo k rozhlasovému poslucháčovi. Fíčer Gabriely Horečnej Silu mi dáva slovo „zajtra" približuje atmosféru, názory a postoje rodiny, v ktorej sa vyskytuje Alzheimerova choroba. Človek s touto chorobou si svoj stav neuvedomuje, no odborníci upozorňujú, že najviac traumatizované je ich blízke okolie - rodinní príslušníci. V relácii zaznejú aj ukážky z básní Hany Koškovej, Desanky Maksimovičovej, Sylvie Plathovej a Jána Ondruša.

Po fíčri budeme pokračovať trochu odľahčene. Nasledujúcich tridsať minút bude patriť zábave. Humoristicko-satirické pásmo Milana Lechana Medailón zdravia bude akousi liečebnou kúrou pre začiatočníkov i pokročilých. V réžii Pavla Gejdoša účinkujú Ľudmila Mandžárová, Ján Mistrík a Juraj Slezáček.

Piatkový blok ukončí esej Daniela Durkáča Depresia ako potlačený hlas. Je možné brať depresiu ako výzvu? Môže nám byť pocit depresie nápomocný? Esej interpretuje Peter Cibula.

Prajeme vám všetkým veľa zdravia, pretože žiadne bohatstvo na svete so zdravím nemožno porovnať. Šetrite si svoje telo i dušu, doprajte si dostatok spánku a relaxu. A nezabúdajme ani na výrok Henryho Davida Thoreaua: „Byť niekedy chorý je zdravé."

Dramaturgia týždňa: Martin Šenc

Hudobná dramaturgia: Karin Rumanová

Program rádií

Snímky: unsplash.com

Text: Martin Šenc

Živé vysielanie
??:??