Muži, muži a ešte raz muži

Téma týždňa

Muži, muži a ešte raz muži

25. 11. 2018 19:39

Chladné novembrové dni naplníme zaujímavou témou, v ktorej budú dominovať mužskí protagonisti a ich svet bude problematizovaný mnohými fenoménmi. Nebudú samozrejme chýbať ženy. Vo vysielaní „stretnete" Muža, ktorý ma naučil plávať (V. Tokarevová) alebo Muža, ktorý vedel lietať (K. Čapek). V Čítaní na pokračovanie sa objaví Welchov Principiálny román s podtitulom O mužoch a ženách. Prvky paródie a humoru v téme mužsko-ženských vzťahov sa originálne uplatnia v pásme Jána Štrassera Šesť žien Henricha kráľa. V rozhlasovej hre D. Charmsa Monsterproces predstúpia jednotlivé postavy pred súd, ktorý má svojráznu predstavu o spravodlivosti a budú tam aj muži a... Určite si tento týždeň nenechajte ujsť rozprávkovú hru Popletený Polepetko, je plná slovných hier a vtipu. Ladislav Švihran nám umožní spoznať osud Arthura Schopenhauera a S. Zweig nám v Úteku k bohu oživí posledné dni L. N. Tolstého. Vo vysielaní sa objaví už tradične Diktát na Devíne a verše, tentokrát od S. Georgea, J. Štrassera a D. Charmsa.

Od pondelka si na pokračovanie čítame z najznámejšej knihy Roberta Welcha - Principiálny román. Výber z diela s podtitulom O mužoch a ženách napovedá, že budeme svedkami vzťahov a ich rôznych variácií odohrávajúcich sa v krajine tohto írskeho spisovateľa. Autor vyberá osudové momenty zo života historických osobností, ale i svojich príbuzných. Nepotrebujeme sa však vyznať vo všetkých tých Condonovcoch a O´Dwyerovcoch, pretože z ich skutkov a rozhodnutí sa formujú základné ľudské princípy. V tejto rozsahom neveľkej próze autor zaznamenáva, ako sa história človeka, rodiny a krajiny vpisujú do ľudského vnútra podobne ako kód DNA, čo v čitateľovi zanecháva silný odkaz. V réžii Petra Vilhana účinkujú Jana Valocká a Ivan Krúpa.

V rozhlasovej hre na motívy prózy ruského rebela Daniila Charmsa Monsterproces, sme svedkami svojrázneho súdneho procesu s prekrútenou predstavou spravodlivosti. V tomto prostredí vyniká absurdnosť každodenného plahočenia Charmsovských postaviček. Originálne dielo o obludnosti byrokratickej mašinérie odhaľuje podvratnú silu krutého humoru, ktorá človeku dáva silu v tejto situácii nielen prežiť, ale dokonca nefuknčný systém rozložiť a usvedčiť ho z patológie. V réžii Laca Keratu účinkujú Juraj Hrčka, Martin Horňák, Marián Labuda ml., Dušan Kaprálik, Štefan Martinovič, Roman Maticko a ďalší. Hra je z roku 2014, prekladal Ján Štrasser.

Milovníkom poézie ponúkame verše nemeckého básnika, editora a prekladateľa Stefana Georga, pod názvom Moja záhrada. V réžii Viktora Lukáča účinkuje Ján Mistrík.

Od utorka na vás čaká rozhlasová hra Jána Štrassera Šesť žien Henricha kráľa. Ak čakáte historickú drámu, nedočkáte sa, hoci inšpirácia minulosťou tu je. A ešte meteorológiou a ako inak - ženami. A mužom obkoleseným ženami. Svieže a originálne pásmo s prvkami paródie a humoru v téme mužsko-ženských vzťahov je z roku 1976. Účinkujú Erika Bauerová, Jozef Šándor, Mária Úradníčková, Mája Velšicová, Viera Topinková a ďalší.

Od stredy vysielame pôvodnú rozprávkovú hru Petra Stoličného Popletený Polepetko, ktorú si rozhodne nenechajte ujsť. A nielen kvôli podmaňujúco humornému stvárneniu hlavnej postavy Michalom Dočolomanským. Nevtieravo-chytľavé pesničky a hviezdne obsadenie plejády postáv milého príbehu, oživia upršaný deň. Tak rozhodne počúvajte aj s vašimi najmladšími! Účinkujú Michal Dočolomanský, František Zvarík, Eva Krížiková, Ivan Krivosudský, František Dibarbora, Stano Dančiak, Peter Debnár, Vlado Kostovič, Marián Labuda a Maja Velšicová. Hra je z roku 1978.

Vo veršoch Daniila Charmsa - Mestské kúpele - nečakajte romantické opisy relaxačných procedúr. Nemám rád verejné miesta, kde sú muži a ženy osve. Ešte aj električky sú príjemnejšie." Svojrázny a veľmi špecifický pohľad umelca na "obláčiky pary", vám odprezentuje Peter Sklár.

Má pevné a trvalé miesto v dejinách filozofie. Napriek tomu bol svojou dobou nepochopený, nedocenený, večne kritizovaný, neprijatý, odmietaný. Pre jedných bol priveľmi depresívny, pre iných protirečivý, vraj v jeho náhľade na svet sa odzrkadľuje zvrátenosť kapitalistického systému. Tak aký vlastne bol a čo hlásal Arthur Schopenhauer? Ladislav Švihran vám predstaví tohto významného mysliteľa v relácii Podobizne. Účinkujú Eduard Vítek, Vladimír Minarovič, Elena Petrovická, Karol Machata, Zoro Laurinc, Anna Maľová a Anna Šisková. Relácia je z roku 1993, počúvajte od štvrtka.

Autorka, herečka a lingvistka Ingrid Hrubaničová dá opäť gramatický diktát svojmu hosťovi Jánovi Strasserovi. Ten s ňou vtipne polemizuje o zvláštnych tvaroch v slovenskom jazyku pod odborným dohľadom jazykovej vedkyne Sibyly Mislovičovej. Príjemne sa zabavte pri ďalšej časti cyklu Diktát na Devíne. Táto je z roku 2008.

Ján štraser na nám tento týždeň predstaví nielen ako prekladateľ a pisateľ diktárov, ale vypočuť si budete môcť i jeho verše. V básni Kde si? si na svoje prídu obzvlášť milovníci záhradných a iných rastlín. V réžii Laca Keratu účinkujú Přemysl Boublík a Zuzana Kapráliková.

Od piatku na vás čaká Viktória Tokarevová a jej Muž, ktorý ma naučil plávať. Svižne sa odvíjajúca hra vás rýchlo strhne do životného obdobia mladšej dievčiny, ktorá, ako to už býva, vehementne hľadá samu seba najmä preto, že ešte nik nenašiel ju. A to jej do života ešte kibicuje večne nespokojná matka. Všetko vyzerá bezútešne, kým nestretne jeho... Účinkujú Oľga Solárová, Elena Petrovická, Ľubomír Paulovič, Matilda Zlatohlávková a Ľubica Očková. Relácia mala premiéru v roku 1980.

Keď začal veľký spisovateľ Lev Tolstoj písať dramatickú biografiu nazvanú "A svetlo svieti v temnotách", pokúsil sa zobraziť svet svojho súkromia. Toto dielo predznamenávalo nevyhnutné riešenie životnej dilemy, no zostala iba nedokončeným fragmentom. Chýbajúce posledné dejstvo Tolstoj síce nemal odvahu napísať, dokázal ho však prežiť. V posledných októbrových dňoch roku 1910 dal svojmu životu nečakanú a dramatickú pointu. A práve túto epizódu spracoval ako epilóg k nedokončenej dráme rakúsky spisovateľ Stefan Zweig pod názvom Útek k bohu. Z prekladu Perly Bžochovej pripravil Alojz Čobej rozhlasovú adaptáciu, ktorú vám prinášame. V réžii Daniely Ilavskej účinkujú herci slovenských divadiel. Hra je z roku1995.

Zažili ste už situáciu, že vás dovtedy niečomu učili, až ste to úplne zabudli? Ak áno, v tom prípade už máte minimálne jeden spoločný zážitok s hrdinom klasika českého literárneho humoru, Karla Čapka. Jeho poviedka nesie názvov Muž, ktorý vedel lietať a na záver týždňa si ju vychutnajte v interpretácii Ladislava Chudíka.

Autorka scenára: Monika Kekeliaková

Text: Lucia Šaráková

Ilustračné snímky: pixabay.com, unsplash.com, wikipedia.org, TASR


Živé vysielanie
??:??