Oceľový muž a sklená žena

Téma týždňa

Oceľový muž a sklená žena

02. 12. 2018 21:04

Tento týždeň budú mužské a ženské postavy vystupovať dokonca z obrazov, muži budú oceľoví, s andulkou na pleci či skorumpovaní a ženy napríklad sklenené. Budú sa ocitať neraz v kruhových návratoch a bodoch zlyhania. Nebudú chýbať novomanželia, ale i tí na rozvodovom súde. V Čítaní na pokračovanie sa objavia úryvky Ladislava Ťažkého pod názvom Vystúpila z obrazu. O mužoch môžete uvažovať spolu s M. Durasovou. Ján Štrasser vám ponúkne niekoľko dní zo života Solženicyna. Ján Štepita využije vo svojom rozprávaní inšpiráciu Krylovými bájkami. Mark Twain vyrozpráva príbeh Muža, ktorý skorumpoval Hadleyburg. Jana Juráňová príde s príbehom Salome. Rozvodovú tému vám priblíži Miguel de Cervantes (Na rozvodovom súde) a Manuel Thomas (Rozvod). Novomanželia ožijú v rovnomennej hre B. Björnsona a mužsko-ženské spolunažívanie odkryje Jaroslava Blažková v poviedke O šťastí, ženách a operencoch. Zuzana Golianová bude uvažovať nad dielom Alice Munro. Už tradične zaznejú aj verše, tentokrát od J. Beňovej, J. Skácela a M. Sweeneya.

Muž, ktorý sa skutočne zamiluje na prvý pohľad, aj keď žena neopätuje jeho lásku, nosí obraz milovanej v srdci, oku, sluchu, vôni, krvi a hlavne v tých najfantastickejších predstavách. Vidí ju naozaj živú, počuje jej dušu, hladkajúci hlas, dôverne sa s ňou zhovára a je to preňho navždy bytosť nádherná a poddajná...," píše Ladislav Ťažký vo svojom románe Vystúpila z obrazu. V piatich častiach si z neho budeme čítať počas celého týdňa. V réžii Martina Bendika účinkujú František Kovár a Natália Blahová.

Rozhlasová hra podľa novely Marka Twaina Muž, ktorý skorumpoval Hadleyburg, je komédia, ktorá nesie až prvky frašky. Autor sa tu svojim typickým humorom a sarkazmom vysmieva namyslenosti, chamtivosti, nečestnosti a dvojtvárnosti malomestskej smotánky. V réžii Jozefa Dánaia účinkujú Ján Klimo, Martin Gregor, Elo Romančík, Viera Bálinthová, Ondrej Nemčok, Hana Kostolanská, Karol Machata, Alojz Kramár a ďalší. Hra mala premiéru v roku 1964.

Marguerite Durasová bola francúzska spisovateľka a dramatička. Ako režisérka a scenáristka reformovala divadelné a kinematografické klišé. Začínala románmi, neskôr sa priklonila k avantgardnému smeru, v ktorom sa nechala inšpirovať peripetiami vlastného života. Vypočujte si jej esej s názvom Muži. V réžii Hany Hajdovej účinkuje Lenka Košická.

Od utorka počúvajte pásmo na motívy bájkara Ivana Andrejeviča Krylova. Po smrti otca musel malý Ivan sám zarábať na živobytie pre celú rodinu. Usilovne študoval všetko, s čím sa stretol. Keď mal 14 rokov napísal komickú operu. Po nej celý rad tragédií, skúšal šťastie aj ako novinár a publicista. Tvrdé represálie cárskeho režimu zasiahli aj mladého Krylova, kedy musel opustiť hlavné mesto. Odvtedy písal výlučne bájky a tie sa neskôr stali súčasťou zlatého fondu svetovej literatúry. Odznejú i v pásme Kohút sa hrabal v hnoji, ktoré komentuje a parafrázuje autor Ján Štepita.

Medzi najväčšie spisovateľské osobnosti v ruskej literatúre po druhej svetovej vojne určite patrí aj Alexander Solženicyn, ktorého vlastný život v ničom nezaostáva za osudmi a príbehmi jeho románových hrdinov. Nespokojnosť a kritika jeho vládnúcej strany mu vyniesli viacročný pobyt v gulagu, ale i Nobelovi cenu za literatúru. Zdalo sa, že jeho hlas nikdy neutíchne a tak mocní rozhodli o jeho vyhnanstve do cudziny. Ako k takémuto rozhodnutiu dospeli a ako bol celý proces pripravovaný sa dozviete z reprízy dramatického pásma Jána Štrassera Niekoľko dní zo života Solženicyna. Účinkujú Boris Farkaš, Jana Strnisková, Stano Dančiak, Peter Debnár, Vladimír Štefuca a ďalší.

Muž s andulkou na pleci zhrbený kráča k výčapu a prináša pár pív. Hýbe sa pomaly, akoby sa bál, že by ho andulka mohla opustiť. Ale andulka je pripútaná k plecu, akoby tam vyrástla...," znie úryvok básne írskeho alternatívneho realistu Matthewa Sweeneyho. Verše Muž s andulkou na pleci vám prednesie Ivo Gogál.

Od stredy vám ponúkame rozhlasovú hru podľa jednoaktovky Španiela Miguela de Cervantesa Na rozvodovom súde. Aj v najtichšej rodine stratia zavše v hneve mier. No i najhorší z mieru veru, lepší ako rozvod je. Aj keď žiarlivosti sila priam bezhraničná zdá sa, ak vzbudila ju krása, nie je krutá, ale milá..." V réžii Vladimíra Ruska účinkujú herci bratislavských divadiel. Hra mala premiéru v roku 2004.

Jediný dôležitý bod v mojom živote je smrť. Smrť, ktorú som zoslala na teba. V tom bode sa všetko zvrtlo. Ale aj všetko zastalo...„ Monológ svedomia ženskej protagonistky, ktorá sa vracia v spomienkach k zásadným okamihom svojho života, prináša Jana Juráňová v hlbokej téme Salome, alebo Kruhové návraty k bodu zlyhania. V réžii Jany Strniskovej účinkujú Lucia Vrablicová, Petra Vajdová, Ján Gallovič a Vladimír Jedľovský.

Vo štvrtok vám opäť naservírujeme chuťovku v podobe ďalšej dramatizácie, tentoraz podľa divadelníkmi obľúbeného Björnstjerne Björnsona, s názvom Novomanželia. Hra pojednáva o tom, ako mladá dcéra opúšťa rodičovský dom kvôli mužovi, no málo milovanému. Vnútorný boj ženy je v diele majstrovsky zobrazený. V réžii Mikláš Bugára účinkujú Jozef Kroner, Viera Bálinthová, Zdena Gruberová, Karol Machata a Jela Lukešová. Hra je z roku 1960.

Nenávidím vtákov. Nenávidím ich a hanbím sa za to. Je to slabosť,"  priznáva hlavný protagonista poviedky O šťastí, ženách a operencoch z dielne Jaroslavy Blažkovej. Ocitáme sa kdesi na schodoch novostavby, uprostred procesu sťahovania rodiny do nového bytu. Aký súvis s príbehom bude mať zláštna slabosť nášho hrdinu, to vám už porozpráva Ladislav Chudík.

Od ženy zo skla sa dá očakávať, že niekde bude zväčšovať. Oceľový muž bral život tak, ako ide..."  Výber z poézie Oceľový muž a sklená žena vám predstaví poetku Janu Beňovú, pri príležitosti uvedenia jej tvorby na festivale Ars Poetica, ešte v roku 2008. Recitovať vám bude Dagmar Sanitrová.

I Peter Macsovszky prispeje veršami. Jeho Opatrovateľ tovaru zaznie v prednese Mariána Šidlíka a Jany Majeskej.

V pásme Ján Štrassera zvaného Smuténka, nazrieme do tvorby významného moravského básnika Jana Skácela. Priblížime sa k príbehu básnika s nezastupiteľným miestom v lyrike dvadsiateho storočia. Ako hovorí autor, Skácela by sme mohli nazvať múdrym, hlbokým, málovravným, citlivým, autentickým - a všetky prívlastky by boli odôvodnené. Účinkujú Jana Bárdošová, Jana Strnisková, Ladislav Chudík, Vladimír Obšil, Vladimír Štefuca a Peter Sklár.

Manuel Thomas v románe Rozvod spracoval čitateľsky zaujímavú tému z pohľadu rozvedeného muža. Rozvod je preňho zradou vyvolávajúcou pocit stroskotania, pretože ho odmietla žena, ktorú neprestal milovať. Pohráva sa s myšlienkou, že neúspech manželstva je podmienený vlastnými životnými postojmi, ktoré sú odvarom tradičnej morálky premiešanej s pocitom zodpovednosti, rodičovskej povinnosti, okorenenej tradičným chápaním postavenia muža v rodine. Úryvok z románu nemeckého spisovateľa vám v cykle Svetová čítanka prečíta Alfréd Swan. Počúvajte od piatku.

Kanadský Čechov alebo Čechov v sukni, tak označujú kritici túto autorku a držiteľku nobelovej ceny. Vynikajúca rozprávačka, v ktorej príbehoch nájdete život v celej jeho hĺbke. I režisér Pedro Almodóvar vychádzal z jej poviedok silných žien, ktoré sa však nečítajú ľahko. Hovoríme o Alice Munro. Ponúkame vám recenziu jej diela Nenávisť, priateľstvo, zvádzanie, láska, manželstvo v podaní Zuzany Golianovej.

Program rádií

Autorka scenára: Monika Zumríková Kekeliaková

Text: Lucia Šaráková

Ilustračné snímky: pixabay.com, unsplash.com, wikipedia.org, TASR

Živé vysielanie
??:??