Dva týždne exotiky

Téma týždňa

Dva týždne exotiky

20. 10. 2014 00:35

Na koniec októbra a začiatok novembra sme si pre vás pripravili trocha exotiky. Až dvakrát zavítame na tretí najväčší kontinent sveta – do Afriky. Priblížime si africkú literatúru, afrických autorov a život afrického obyvateľstva.

V čítaní na pokračovanie sa budete môcť započúvať do knihy Liečiteľ nositeľa ceny Anasoft Litera za rok 2007 Mareka Vadasa.Inšpiráciu svojich poviedok plných tajomstva, ale aj nezvyčajnej lyriky hľadá autor predovšetkým vo vlastnej skúsenosti s rovníkovou Afrikou. Z väčšej časti nie sú fikciou, ale len vyrozprávaním príbehov zažitých a počutých, akoby ich rozprával rodený Afričan. V réžii Vladimíra Kivadera číta Miloslav Kráľ.

Skutočnou lahôdkou v našom programe bude osemdielny cyklus Africké príbehy o Afrike a africkej literatúre. V tomto týždni vám ponúkneme prvé štyri časti, v ktorých sa dozvieme niečo o koloniálnom stretnutí Afriky a Anglicka, o zobrazení homosexuality v africkej literatúre a širšom historicko-spoločenskom kontexte, budete počuť aj reflexiu polygamie. Neobídeme ani drsné zážitky a otrasné skúsenosti detských vojakov v ozbrojených konfliktoch, ktoré nebudú iba faktografickou správou, ale predovšetkým emocionálnou výpoveďou, ktorá dáva tušiť neľahkú perspektívu afrických krajín sužovaných občianskymi vojnami.

V pravidelných cykloch Esej Svetová čítanka predstavíme tvorbu afrických autorov. Tolu Ogunlesi sa v eseji Všetci sme Afričania zamýšľa nad tým, ako vníma Afriku a Afričanov okolitý svet. Alfréd Swan vám prečíta úryvok z románu nigérijského spisovateľa Elechiho Amadiho Veľké rybníky. Rozpráva v ňom o smrteľnom nepriateľstve medzi východonigerijskými dedinami za čias, keď bol beloch ešte polomýtickou postavou kdesi z pobrežia. Amadi presne vystihuje nálady svojich postáv, zámerne si vybral príbeh, ktorého zmysel a účinok sa opiera o vyjadrenie prelietavých a takmer nezachytiteľných nálad, záchvevov strachu, únavy, opojenia a zúfalstva. Vďaka tejto presnosti a vernosti azda po prvý raz poznávame v celistvosti svet afrického černocha, nenarušený ešte vplyvom civilizácie, svet na tisícročia vzdialený a predsa pochopiteľný a blízky.

Dramatizácia prózy významného anglického spisovateľa poľského pôvodu Josepha Conrada Bašta pokroku ponúkne filozofický pohľad do koloniálnej Afriky 19. storočia. Pre rozhlas dielo preložil a zdramatizoval Ľudovít Petraško. V réžii Juraja Rašku účinkujú Dušan Blaškovič, Gustav Valach, Ľubo Roman, Eduard Bindas a Viktor Blaho.

Ľuba šajdová sa vo svojom fíčri O čom mlčíte, bwana ponorí do myšlienok svetoznámeho českého prírodovedca a spisovateľa, lovca afrických zvierat Jozefa Vágnera. Ukážky interpretuje Ľubomír Paulovič. V cykle Portréty vám predstavíme dobrovoľníčku z Kováčovej pri Zvolene Máriu Sliacku. O jej dobrovoľníctve v Afrike, skúsenostiach a osobnom živote sa s ňou pozhováral autor relácie Michal Várošík.

Veríme, že spolu s nami pocítite aj takto v jeseni svieži závan exotiky a počas dvoch týždňov venovaných Afrike sa dozviete mnoho vecí, ktorých ste doteraz možno ani netušili.

Martin Šenc

Živé vysielanie
??:??