Chudobný týždeň

Téma týždňa

Chudobný týždeň

27. 10. 2014 09:27

Začal sa týždeň chudoby s Rádiom Litera. Okrem príjemného zážitku z počúvania umeleckých diel nezabúdajme ani na solidaritu s tými, pre ktorých je nadchádzajúca zima ťažkým obdobím.

Tému chudoby vo svojom fíčri „Oni a my" rozvinula aj Ivica Ruttkayová. Autorka do neho zaradila aj básne Jána Buzássyho, ktoré recitoval Juraj Predmerský. Ústrednou respondentkou rozprávania bola etnologička a aktivistka Nina Beňová.  Vypočuť si ho u nás môžete od piatka.

Na aktuálny týždeň sme pre vás v čítaní na pokračovanie pripravili prózu „Kára plná bolesti“ slovenského dramatika a prozaika Jána Pappa. "Kára plná bolesti" je dramatickým príbehom 2 chudobných mládencov na slovenskej dedine v období druhej svetovej vojny. Zápas o prežitie sa vtedy stal najťažšou skúškou charakteru i možnosťou prejaviť ľudské hrdinstvo.

Otázkou chudoby sa zaoberal aj taliansky spisovateľ Vasco Pratolini v románovej kronike „Príbehy chudobných milencov".  Kronika vyšla v Taliansku viac ako desať ráz a bola preložená do pätnástich jazykov. Autor zasadil dej do jedného z najťažších období v histórii Talianska, do tragických rokov 1925 – 1926. Vtedy po smutne preslávenom pochode na Rím prišiel k moci fašizmus. Jednotlivé príbehy vytvárajú celistvý dejový prúd a vykresľujú charaktery prostých hrdinov. Je v nich láska nežná i drsná, náruživá i kúpená za peniaze. Sú v nich aj intrigy a vraždy. Zo strachu či nevedomosti „nechcú vedieť“ aká je skutočnosť, v ktorej žijú.

Od štvrtka vysielame tiež rozhlasovú ru na motívy románu francúzskeho spisovateľa Emile Zolu „Peniaze". Dramatizácia nazerá do vnútorných rozporov francúzskej spoločnosti v období druhého cisárstva. Je to obraz ranného kapitalizmu v jeho najaktuálnejších podobách. Podľa prekladu Ladislava Lapšanského román zdramatizovala Eva Bohumelová. V hlavných úlohách budete počuť Dušana Jamricha, Idu Rapaičovú, Karola Machatu, Jána Valentíka, Vladimíra Minaroviča, Leopolda Haverla, Stana Dančiaka, Gustáva Legéňa, ale tiež Petra Kubu, Viktora Blaha, Juraja Slezáčka, Vieru Richterovú a ďalších.

__gm

Živé vysielanie
??:??