Začiatok prázdnin v znamení dvojíc

Téma týždňa

Začiatok prázdnin v znamení dvojíc

03. 07. 2013 15:05

Kto z nás by nepoznal mnohé legendárne dvojice ako Dr. Jeckyll a Mr. Hyde, Dempsey a Makepeaceová, Laurel a Hardy, Peter a Lucia, Rómeo a Júlia, Sherlock Holmes a Dr. Watson, Winnetou a Old Shatterhand, Mulder a Scullyová, Asterix a Obelix, Lasica a Satinský, Bonnie a Clyde, Lolek a Bolek, Voskovec a Werich, Orfeus a Eurydika, Tom a Jerry, Mek a Bet, Chip a Dale, Janíčko a Marienka, Vacvalová a Andrássy... Práve tejto téme sme sa rozhodli venovať v prvom júlovom týždni na Rádiu Litera.

Okrem ďalších relácií sme pre vás od pondelka do štvrtka budúceho týždňa pripravili čítanie na pokračovanie z knihy Roberta Louisa Stevensona Čudný prípad  Dr. Jekylla a Mr. Hyda. Známy príbeh o anglickom doktorovi, ktorý mal dve tváre. V pondelok sa tiež môžete tešiť na rozhlasovú dramatizáciu románu Romaina Rollanda Peter a Lucia, ktorý rozpráva príbeh lásky postavený na kontraste práve prebiehajúcej vojny.

Od utorka vysielame na Rádiu Litera takmer dvojhodinovú rozhlasovú adapráciu tragédie Williama Shakespearea Rómeo a Júlia. V stredu budeme so Sherlockom Holmesom a Dr. Watsonom riešiť zapeklitý prípad v poviedke Arthura Conana Doylea Liga červenovlasých. Po vyriešení detektívneho prípadu vhupneme na legendárne prérie Divokého západu a v pásme Jozefa Žarnaya nás stretnú Winnetou a Old Shatterhand. Pásmo bude sprevádzať výnimočná filmová hudba. Stredajší blok zakončí humoristické pásmo Milana Lasicu a Júliusa Satinského O nose. Scénka bola súčasťou relácie Bumerang v roku 1983.

Vo štvrtok na vás čaká rozhlasová hra pre mládež Júliusa Gajdoša Orfeus a Eurydika, v ktorom oživíme starú grécku povesť. Po nej si spoločne zaspomíname na animovanú komickú dvojicu Toma a Jerryho v rozprávke Gabriely Futovej.

Na piatok sme si pre vás pripravili unikátny rozhovor Jiřího Voskovca a Jana Wericha s názvom Rozhovor cez oceán 1965 z nahrávok Jiřímu Voskovcovi k narodeninám. Pôvodný rozhovor vyšiel na LP platni a vyvolal vo svojej dobe senzáciu, pretože sa na nej objavil hlas Jiřího Voskovca sedemnásť rokov po odchode z Československa.

Želáme vám príjemné počúvanie (vo dvojici)!

Martin Šenc

Živé vysielanie
??:??