95. výročie narodenia Rudolfa Jašíka

Téma týždňa

95. výročie narodenia Rudolfa Jašíka

01. 12. 2014 09:59

Prvý decembrový týždeň Rádio Litera venuje 95. výročiu narodenia vynikajúceho slovenského spisovateľa Rudolfa Jašíka. Tento neobyčajný talent sa narodil 2. decembra 1919 v Turzovke. Dokázal sebaisto, s osobitým náhľadom na svet, bohatými skúsenosťami i poetickým videním, vyrozprávať lyrický nadčasový príbeh o každodenných ľudských utrpeniach a nádejach. Načreli sme poriadne hlboko do rozhlasového archívu, kde sme našli mnohé, prachom zapadnuté skvosty.

V rámci týždňa Rudolfa Jašíka budeme vysielať čítanie na pokračovanie z jeho novely Povesť o bielych kameňoch. Dielo, ktoré vyšlo až po jeho smrti, je umelecky čistou štúdiou starého človeka, ktorý sa utiahne do samoty. Žije uprostred kamennej strže a venuje sa lovu vreteníc. Autor vyjadril spojenie osudov starca, ktorý zanevrel na ľudí, s osudom chlapca, malého Michala, ktorému zomrela mama a cíti sa oklamaný a opustený. Príbeh je vsadený do tragickej až mysterióznej atmosféry, nemilosrdne otvára svet bolesti a otázok o zmysle života v kysuckej sociálnej realite. Číta Karol Machata.

Priaznivci rozhlasových hier sa môžu tešiť na dramatizácie Jašíkových románov. Baladický sociálny román o osude chudobnejších spoločenských vrstiev a biede kysuckých dedín Na brehu riezračnej rieky pod názvom Priezračná rieka pre rozhlas zdramatizoval Michal Príbus. V réžii Ota Varečku v ňom účinkujú Michal Dočolomanský, Samuel Adamčík, Božidara Turzonovová, Karol Skovaj, Jozef Kroner, Alojz Kramár, Juraj Paška, Elo Romančík, Jozef Šándor, Michal Belák a ďalší. Klasický román Námestie svätej Alžbety pod názvom Jazva na srdci pre rozhlas pripravil Ondrej Sliacky. V hlavných úlohách príbehu o prvej láske, ktorú tragicky poznamenala vojna, budete počuť Igora Kováča, Janu Nagyovú, Júliusa Vašeka, Františka Dibarboru, Vladimíra Černého, Mariána Zednikoviča, Zuzanu Kocúrikovú a ďalších.

Okrem nich v programe uvedieme aj rozhlasovú dramatizáciu Jašíkovej novely Čas medených tvárí a prózy Mesiac na vode. Ponúkneme aj kratšie prózy Rudolfa Jašíka, poviedku Priesvitný starec a úryvok z nedokončeného románu Človek s peknými ústami. Neobídeme aj jeho poetickú tvorbu, verše Hľadajme človeka zarecituje Vladimír Minarovič.

Vďaka viacerým cyklom a umelecko-dokumentárnym pásmam môže Litera poukázať na život Rudolfa Jašíka a odkaz aj po jeho smrti. Vypočujte si pravidelný cyklus Autor na dnes, v ktorom vám autora priblíži redaktor Roman Sorger, dramatickú epizódu zo života Rudolfa Jašíka si budete môcť vypočuť v cykle Podobizne autora Petra Štrelingera. Pásmo Štefana Sokola Objavenie zabudnutého filmu je rozhlasovým dokumentom o významnom filmovom diele, nakrútenom podľa románu Námestie svätej Alžbety. Redaktor Vladimír Barborík zasa prinesie pásmo Šťastný fragment o próze Rudolfa Jašíka Mŕtvi nespievajú. Veľa zaujímavých a cenných informácií sa nachádza aj vo vzácnom autentickom rozhovore s Hedvigou Jašíkovou, vodovu po spisovateľovi, v časti cyklu Rozhlasová galéria osobností Slovenska, ktorý vám ponúkneme od štvrtka 4. decembra.

Autor článku: Martin Šenc; Foto: Benjamin Nolan (pixabay.com)

Živé vysielanie
??:??