Rádio Litera opäť naladené na kvalitný humor a satiru

Téma týždňa

Rádio Litera opäť naladené na kvalitný humor a satiru

20. 08. 2015 17:39

Záver tohto augustového týždňa sa bude niesť v slovenskom kultúrnom priestore aj v znamení európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy. Pôjde o jeho 35. ročník. Preto sme sa nechali inšpirovať v netradičnom vyhľadávaní kvalitných humoristov a satirikov a z nášho rozhlasového archívu sme pre vás vybrali na tento týždeň také rozhlasové hry, poviedky, eseje či fejtóny, v ktorých sa objavuje neprvoplánový humor a satira. Čaká vás Zelinkova Teta Anula, Dickensova Kronika Pickwickovho klubu, Chestertonov Klub podivuhodných živností, komédia Mastný hrniec od Júliusa Barča-Ivana, Stodolov Jožko Púčik a jeho kariéra, ale aj Aristofanove Ženy v sneme.

V Čítaní na pokračovanie sa objaví próza súčasného autora Milana Zelinku Teta Anula, ktorá si vás získa vtipnými svojráznymi postavami a spomienkami na autorovo detstvo v západoslovenskom regióne. V réžii Petra Vilhana číta Jozef Úradník. Pri Milanovi Zelinkovi budete môcť zotrvať aj vďaka jeho fejtónu Koniec ovadov, ktorý bude vo vysielaní už od pondelka. V réžii Petra Kočiša v ňom budete počuť Tomáša Mischuru. O próze Teta Anula sa viac dozviete v pásme z pera Patrika Orieška, ktoré bude vo vysielaní od piatku. V réžii Vladimíra Hanuliaka v ňom účinkujú Jozef Šimonovič a Ladislav Konrád.

V slovenskom literárnom priestore zostaneme tento týždeň aj vďaka Ivanovi Stodolovi, Júliusovi Barčovi-Ivanovi a Milanovi Lasicovi. Od stredy vás hodnotne pobaví komédia Júliusa Barča-Ivana Mastný hrniec, v ktorej mylné vyhlásenie profesora botaniky za ministra spustí rad komických situácií. Autorovi sa podarilo vytvoriť zrkadlo viacerým ľudským povahovým pokriveniam. Šanca najesť sa z „mastného hrnca" vzbudí u nejedného falošnú priazeň a pochlebovačstvo. V réžii Juraja Haľamu v hre účinkujú Jozef Króner, Hana Meličková, Eva Kvietiková, Ivan Mistrík, Karol Skovaj, Terézia Hurbanová, Dušan Blaškovič, Viera Bálinthová, Emília Haľamová, Ivan Krajíček, Štefan Dobrovodský, Jozef Cút, Júlia Čunderlíková a Vlado Minarovič, 1965. V Stodolovej satirickej hre Jožko Púčik a jeho kariéra sa podobne ako v Mastnom hrnci zauzlí dej nedorozumením. Predmetom satiry sa stane falošný humanizmus. Hra bude vo vysielaní od štvrtku. V réžii a úprave Petra Jezného v hre účinkujú Ján Kroner, Viera Richterová, Peter Bzdúch, Helena Geregová, Eva Matejková, Zuzana Frenglová, Marián Geišberg, Vladimír Jedľovský, Alfréd Swan, Matej Landl, Ján Valentík a Ivan Laca, 2004. Ani tento týždeň neobídeme Milana Lasicu. Od piatku pôjde jeho fejtón Jednou mi přítel řekl.

Slávny román Charlesa Dickensa Kronika Pickwickovho klubu vám ponúkame na Rádiu Litera v krátkej adaptácii od utorka. Dej úsmevného románu sa odohráva v prvej polovici 19. storočia. Autor zosmiešňuje snobizmus anglickej buržoázie, jej cynizmus a byrokratickosť. V réžii Magdy Grandtnerovej účinkujú Vladimír Mianrovič, Magda Paveleková, Jozef Vajda, Marián Zednikovič, Darina Vašíčková, Martin Huba, Juraj Slezáček, Vlado Černý, Gustáv Legéň, Ján Venéni a Július Paluš, 1987. Preklad Magda Žáryová.

Chestertonov Klub podivuhodných živností, ktorý bude vo vysielaní od utorka, poteší poslucháčov, ktorí majú radi vypointované, nápadité a bystré príbehy s detektívnou zápletkou. Detektívku tu autor postaví akoby na hlavu, vystačí si s civilným výrazom bez zdĺhavej popisnosti a rozvláčnosti. A naviac - Chesterton aj tu ukáže, že vie byť zábavný a inteligentný. Rozhlasovú adaptáciu Chestertonovej prózy režíroval Jaro Rihák. Účinkujú v nej Milan Lasica, Marián Labuda, Július Satinský, Stano Dančiak, Pavol Mikulík, Ivan Romančík, Martin Huba, Peter Debnár, Dušan Blaškovič, Oľga Solárová, Ján Valentík, Ivan Krivosudský, Ivan Laca, Július Vašek, Vladimír Černý, Slavo Zahradník a Július Paluš, 1990.

Milovníci Chestertonovho diela môžu pri tomto svojom autorovi zotrvať tento týždeň na Rádiu Litera aj pri počúvaní jeho netradičnej eseje Syr. Už názov môže navodzovať prekvapenie a azda aj úsmev, možno pohŕdanie, prečo vôbec hovoriť o syre v poézii. Chesterton to však dokáže veľmi talentovane, so svojím bystrým zacielením na ohromné maličkostí, ktoré vôbec nie sú banálne a nezaujímavé, ako sa môžu javiť na prvý pohľad. Esej číta Přemysl Boublík.

Od piatka bude v ponuke satirická hra Ženy v sneme od Aristofana.Autor sa v tejto politicko-sociálnej satire z 5.storočia pred n. l. vysmieva z modelu "ideálneho štátu", keď k riešeniu neduhov aténskej demokracie ponúka síce vábne a príťažlivé riešenia, ktoré však len v túžobných predstavách môžu viesť k zmenám v systéme štátu, alebo v spoločnosti." V réžii Vladimíra Ruska účinkujú Zdena Grúberová, Zuzana Kronerová, Elena Petrovická, Soňa Ulická, Karol Machata, Július Pántik, Leopold Haverl, Oľga Šalagová, Naďa Kotršová, Mária Kráľovičová, Viera Bálinthová, Zuzana Frenglová, Ján Gallovič, Eva Večerová a Eva Rysová, 1992.

Do ženského anglického humoru od 16. storočia až po 20. storočie vás pozývame v pásme Anny Fedurcovej pod názvom Prozac, ktoré sa bude vysielať od utorka. V réžii Hany Makovickej v ňom účinkujú Peter Rašev, Jozef Stražan, Ivan Krupa, Ľuba Blaškovičová, Beáta Rotárová, 1997.

Sú autori, ktorí by si za svoj humor zasluhovali priam nebeskú odmenu - takto vtipne a výstižne sa o Chestertonovi vyjadril jeho obdivovateľ Karel Čapek. Veríme, že niečo podobné napadne i vám pri tohtotýždňovom počúvaní Rádia Litera, ktoré má pre vás bohatú a kvalitnú dávku dobrého humoru a satiry.


Autorka: Monika Kekeliaková, snímky: pixabay.com; wikipedia.org

Živé vysielanie
??:??