Košice sa stanú európskym hlavným mestom poézie

Kultúra

Košice sa stanú európskym hlavným mestom poézie

26. 11. 2013 13:00

V Košiciach sa 7. decembra 2013 uskutoční Európsky turnaj poézie 2013 s medzinárodnou účasťou básnikov a reprezentantov literárnych inštitúcií zo siedmich európskych krajín, ktorý začne o 19:00 v Kasárňach (Kulturpark). Podujatie spríjemní aj koncert Martina Geišberga. 

Podujatie je posledným stretnutím víťazov ETP 2013 (European poetical tournament). Slovenskou súčasťou turnaja je súťaž Básne Asseco solutions, ktorú vyhlasuje OZ literarnyklub.sk. Od roku 2011 sú Básne zapojené do európskeho projektu na podporu a prezentáciu básnickej tvorby. Počas tohto roka Slovensko prvýkrát uspelo aj v nadnárodných kolách. Reprezentuje ho Ivona Pekárková, ktorá už zvíťazila v prvom finálnom kole 28. októbra v Sarajeve.

Počas hudobno-poetického večera vystúpia víťazi národných básnických súťaží: Renate Aichinger (Rakúsko), Senka Marić Šarić (Bosna a Hercegovina), Mirjana Mrkela (Chorvátsko), Marco Bellini (Taliansko), Zsolt Szalai (Maďarsko), Ivona Pekárková (Slovensko), Lucija Mlinarič (Slovinsko). Ďalej vystúpia minuloroční víťazi súťaže Básne Asseco solutions: Lýdia Džundová (2011), Miroslava Ábelová (2012), Marcel Lacko (2010). Odznejú prednesy európskych básnikov v ich rodných jazykoch a v slovenskom preklade. Zároveň sa predstaví almanach EPT 2013, ktorý obsahuje preklady súťažných básní do jazykov všetkých siedmich krajín.

Večer je spojený s koncertom Martina Geišberga, ktorého hudba kombinuje jazz, baladický folklór, snové texty a temperament. Na perkusie mu bude sekundovať Patrik Pačes. Večerom bude sprevádzať moderátor Rádia Devín Peter Michalík.

Martin Šenc

Živé vysielanie
??:??