Dva týždne v žánri SCI-FI - 2. časť

Téma týždňa

Dva týždne v žánri SCI-FI - 2. časť

15. 07. 2016 13:50

Pri vedecko-fantastickej literatúre ostávame aj tento týždeň. Predsa len, jeden nám celkom nestačil! Aj teraz sa môžete tešiť na vysielanie plné fantastických javov, robotov a futuristických počítačových programov.

 

Čítaní na pokračovanie si budete môcť vypočuť novelu Psie srdce, v podaní Dušana Jamricha. Bulgakov v nej opisuje príbeh uznávaného doktora, ktorý sa snaží pomocou mozgovej hypofýzy nájsť spôsob na omladnutie. Prvý pokus uskutoční na túlavom psovi, ale namiesto omladnutia sa pes začína meniť na ľudskú bytosť, ktorá svojím správaním, názormi a neslušným vyjadrovaním spôsobuje samé nepríjemnosti.

  weimaraner-143753.jpg


Významné miesto budú mať tento týždeň aj rozhlasové hry. V našom programe sme nemohli obísť „otca vedeckej fantastiky“ – Julesa Verna. Jeho technické predpovede dodnes vyvolávajú neobvyklý úžas. Vypočujete si rozhlasovú hru pre mládež Cesta do stredu zeme, ktorú podľa jeho knihy pre rozhlas zdramatizoval Jakub Nvota, ale aj stereokompozíciu Deti kapitána Julesa Verna o živote a tvorbe zakladateľa žánru sci-fi, ktorý napísala Uršuľa Ferenčuková. V krátkej rozhlasovej hre Mojmíra Grolla Kandidát sa hlavný hrdina dostane do nečakanej situácie, v ktorej si musí zvoliť medzi ľudským a robotickým. V hlavnej úlohe sa predstaví Matej Landl.


cesta do stredu pixabay promo.jpg


Prinesieme vám aj sci-fi príbeh o možnosti zneužívania vedeckých objavov. Opísal ho autor Eduard Odehnal vo svojej rozhlasovej hre Heslo znie: Albertus Magnus. V réžii Viktora Lukáča účinkujú Ivan Krivosudský, Viera Strnisková, Koloman Madi, Leopold Haverl, Stano Dančiak, Marián Labuda, Marián Gallo a Dušan Zimen. 

 

V cykle  Svetová čítanka si vypočujete poviedku Chodec od Raya Bradburyho, spoluzakladateľa vedeckej fantastiky. A sci-fi poviedok bude viac. Susan a ja Marka Eliáša s nadhľadom hovorí o vzťahu medzi Susan – gazdinkou a sekretárkou v jednej osobe a rozprávačom príbehu. Ibaže – Susan nie je žena, ale obyčajný počítačový program. V stereočítaní poviedky Gabriela Halmu Mimozemšťan sa dokonca dozvieme o priamom strete človeka s mimozemskou civilizáciou. Účinkujú Vladimír Minarovič, Ján Valentík, Miroslav Trnavský a Peter Marcin. Na konci nášho dvojtýždňa si budete ešte môcť vypočuť poviedku Pavla Rankova Planéta ľudí zo zbierky My a oni / Oni a my. V réžii číta Vladimíra Kivadera číta Daniel Výrostek.


zena program pixabay promo.jpg  

Rozhlasové hry a poviedky doplníme literárnymi pásmami a esejami. Napríklad esej Pocit zázraku od známeho slovenského teoretika literatúry science fiction Ondreja Herca. Cez túto metaforu sa pokúša poukázať na spojitosť medzi zázračnom, vedou a literatúrou, a odhaliť, akým spôsobom preniká do vedomia človeka myšlienka o dobývaní iných svetov. Danica Hollá-Terenová vo svojom pásme Douglas Adams – anglický stopár po našej galaxii, priblíži život a dielo tohto významného spisovateľa, autora slávnej sci-fi knihy Sprievodca stopára po galaxii. V literárnom pásme Slovenská próza na prelome tisícročí s podtitulom Science fiction / Cyberpunk vám predstavíme niektorých slovenských spisovateľov, ktorí sa venujú vo svojich dielach témam sci-fi, napr. Pavol Rankov, Peter Šulej či Michal Hvorecký. Vypočujete si aj ukážky z diel Elektronik café a Lovci a zberači. Pásmo autorský pripravil Patrik Oriešek.


hitchhiker pixabay promo.jpg


V našom vysielaní sa objaví i humor. Pozývame vás počúvať napríklad humoristicko-satirické pásmo Robota s robotmi, ktoré vás prenesie do vtipných situácií na hranici vedecko-technologického pokroku. Jeho autorom je Berco Trnavec a účinkujú v ňom Juraj Slezáček, Vladimír Durdík, Eduard Bindas, Zuzana Rogelová, Ján Gallovič, Vladimír Minarovič, Soňa Ulická, Ivan Laca, Michal Igaz a Lucia Hodálová.

 

Prajeme príjemný, sci-fi naplnený týždeň.

 

Autori: Martin Šenc, Katarína Gažíková; foto: pixabay, snapwire

Živé vysielanie
??:??