Timrava a Vansová I alebo ženy so vztýčenou hlavou

Téma týždňa

Timrava a Vansová I alebo ženy so vztýčenou hlavou

06. 02. 2017 11:26

Pripomíname si 150. výročie narodenia Boženy Slančíkovej Timravy a 160 rokov od narodenia Terézie Vansovej

Tento týždeň si v Rádiu Litera pripomenieme dve významné literárne jubileá - 150 rokov od narodenia Boženy Slančíkovej Timravy a 160 rokov od narodenia Terézie Vansovej. V prípade Timravy sa môžete tešiť na odsentimentalizovanie lásky, nadhľad i sebairóniu, vynikajúci pozorovací talent, psychologickú sondu do manželského spolužitia, ktorá pripomína presvedčivosť a majstrovstvo Dostojevského. Mnohé z Timravy je až neuveriteľne nadčasové. Vansovej životná a tvorivá cesta odkryje vtedajšie zmýšľanie o žene ako o emancipovanej nestvore, ak sa túžila vzdelávať. Bolo to pokladané za čosi nehorázne. Čo-to sa dozvieme v pásmach už tento týždeň aj o Vansovej živote - bola to žena, ktorá sa nevzdala a tvorila aj napriek smrti svojho malého syna, nemožnosti mať ďalšie deti, depresiám a samovražde manžela. Od Timravy sa môžete tešiť na jej Bál, Mocnára, Skon Paľa Ročku, Ťapákovcov, ale aj na dramatizácie Márnosť všetko, Príde čas. Nenechajte si ujsť rozhlasovú hru Eleny Antalovej a pásma o Timrave. Od Vansovej sme pre vás vybrali Sirotu Podhradských, Julinkin prvý bál. Podnetná bude aj relácia o emancipovaných ženách.

V Čítaní na pokračovanie vysielame poviedkovú tvorbu Božený Slančíkovej-Timravy. Od pondelka Bál (réžia Tána Tadlánková, účinkuje Darina Vašíčková). Od utorka Mocnár (réžia Martin Kákoš, účinkujú Monika Hilmerová, Matej Landl, Jozef Domonkoš, Adela Gáborová, Ján Kramár, Miroslav Trnavský, Ivan Laca, Darina Vašíčková, Soňa Ulická, Helena Geregová, Lucia Vrablicová). Od stredy Ťapákovci (réžia Peter Holka, účinkujú Eva Kristínová, Július Pántik, Eva Krížiková, Katarína Orbanová, Eduard Bindas a Ivan Letko). Od štvrtka Skon Paľa Ročku (réžia Martin Kákoš, účinkujú Diana Mórová , Ján Gallovič, Darina Vašíčková, Ján Valentík , Viera Strnisková, Mária Dacejová). Od piatku Márnosť všetko (réžia Martin Kákoš, účinkujú Eva Matejková, Anna Šišková, Oľga Solárová, Ján Valentík, Soňa Ulická, Helena Geregová, Nataša Kulíšková, Darina Vašíčková a Miroslav Trnavský).

Z rozhlasových hier sme si pre vás od začiatku týždňa pripravili dramatizáciu prózy Príde čas spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy. V réžii Olívie Binderovej účinkujú Július Pántik, Terézia Kronerová, Zuzana Kocúriková, Ľubo Roman, Beta Poničanová, Jana Jakubcová, Erika Bauerová, Oľga Vronská, Magda Grandtnerová, Zdena Gruberová a ďalší.

O autorke v utorok vstúpi do vysielania dramatizácia Eleny Antalovej Podobizeň: Hra o B. S Timrave. V réžii Petra Hvišča účinkujú Božidara Turzonovová, Ingrid Timková, Boris Farkaš, Dušan Tarageľ, Viera Topinková, Jozef Šimonovič, Alexandra Sarvašová, Tomáš Roháč, Katarína Šafaříková, Miroslav Dacho, Juraj Bielik, Lucia Vrablicová.

Vo štvrtok do vysielania vstúpi rozhlasová adaptácia prvého dievčenského románu z prózy Terézie Vansovej Sirota Podhradských. Je to dojímavý príbeh Violy, ktorá je odmalička vychovávaná otcom. Tragickou zhodou okolností však prichádza aj o túto osobu a stáva sa sirotou. Na základe testamentu sa až do dovŕšenia plnoletosti dostáva do výchovy ujca Vilinského, otcovho švagra. Prichádza bývať do domu, ktorý pôvodne patril rodine jej otca, nie však ako právoplatná dedička, ale trpená a nikým nemilovaná cudzinka. V réžii Eleny Bauerovej účinkujú Zdena Gruberová, Peter Blahút, Branislav Koreň, Daniel Michaeli, Hana Meličková, Mihal Dočolomanský, Anton Mrvečka, Anna Bučinská, Mája Velšicová, Beta Poničanová, Štefan Drobný, Oľga Adamčíková, Peter Mikulík, Mikuláš Bugár, Jozef Sodoma.

Od Terézie Vansovej tiež vo vysielaní od štvrtka nájdete aj dramatizáciu poviedky Julinkin prvý bál. Dej poviedky sa dotýka citového rozpoloženia Julinky, ktorá sa pripravuje na svoj prvý ples. Napriek jednoduchému oblečeniu sa stáva stredobodom pozornosti mládencov. Vansová chcela zachytiť ako sa začiatkom 19. storočia dievčatá pripravovali na ples. V réžii Ladislava Hyžu účinkujú Andrej Štermenský, Anton Šulík, Ľuba Hlaváčová-Krkošková, Eliška Nosáľová.

Týždeň Timravy a Vansovej je obzvlášť bohatý na pásma. Od pondelka vysielame známy cyklus Autor na dnes. Jozef Lenhart si pripravil reláciu s názvom Božena Slančíková-Timrava. V réžii Jozef Lenharta účinkujú Marcela Mikulová, Jozef Lenhart, Viera Strnisková, Viera Topinková. Od utorka vás pozývame vypočuť si pásmo Petra Valčeka o literárnej kritike a dobovom prijímaní diela tejto autorky. Relácia má názov Zápas o Timravu. V réžii Karola Horvátha účinkujú Zuzana Šimová, Martin Križan a Karol Horváth.

Božena Slančíková-Timrava bola spisovateľka a dramatička, ktorá významným spôsobom ovplyvnila slovenskú kultúru. Často sa zdôrazňuje jej starodievoctvo a fakt nenaplnených lások a materstva. Okrem toho však v jej biografii a diele nachádzame množstvo ďalších faktorov, ktoré sú zrejmejšie práve dnešným pohľadom. Počúvať program Rubikon, venovaný súčasnej reflexii diela tejto stále fascinujúcej ženy, vás pozýva redaktorka Ivica Ruttkayová a hostia Marcela Mikulová a Daniel Majling. Na Litere od stredy.

Aj umelecko-dokumentárne pásmo Jozefa Čertíka bude od piatku približovať túto významnú slovenskú spisovateľku. Má názov Za pseudonym si vzala meno studne - Božena Slančíková-Timrava. V réžii Táne Tadlánkovej účinkujú Dušan Jamrich, Darina Vašíčková, Soňa Ulická a Ivan Laca.

Od stredy si môžete vypočuť životopisné dramatické pásmo Terézia Vansová, ktoré napísal Jozef Šajgal. V réžii Violy Muránskej účinkujú Darina Vašíčková, Ľudmila Mandžárová, Slávo Drozd, Zdena Gruberová, František Kovár a Eva Rysová. Rovnako v stredu do vysielania vstúpi ďalšia časť cyklu Autor na dnes v ktorej Jozef Lenhart priblíži prvoradú predstaviteľku realizmu v slovenskej literatúre Teréziu Vansovú a jej román Sirota Podhradských.

Od piatku budete môcť počúvať pásmo Sylvie Hoffmanovej s názvom Emancipované ženy: Emmelina Panhurstová a Terézia Vansová. Účinkujú Helena Ivanová, Magdaléna Brincková, Barbara Collinsová, Zuzana Pavlíková a Miroslava Kojnoková.


Diela Terézia Vansovej a Boženy Slančíkovej-Timravy nás nebudú sprevádzať len tento, ale aj nasledujúci týždeň. Tešíme sa na vás s ďalšími dielami týchto výnimočných žien-autoriek.


Program rádií.

Autorky textu: Monika Kekeliaková, Katarína Gažíková

Živé vysielanie
??:??