Inšpirovali svojím životom - príbehy o svätých

Téma týždňa

Inšpirovali svojím životom - príbehy o svätých

03. 04. 2017 19:21

Týždeň pred Veľkou nocou sme si pre vás nachystali program zameraný na príbehy o svätých. Pripomenieme si tých, ktorí žili čestným životom, konali dobro a vedeli sa obetovať pre iných. V Čítaní na pokračovanie sa môžete tešiť na prózu Svätý z Handľov a odporúčame vám aj cyklus piatich rozhlasových minidrám o svätcoch podľa textov Miša Kováča Adamova. Pripravenú pre vás máme aj adaptáciu divadelnej hry Ladislava Nádaši-Jégého Krpčeky svätého Floriána, či Hru o svätej Dorote Daniela Pastirčáka. Z pásiem vysielame napríklad Dedičstvo svätých bratov o odkaze solúnskych bratov Cyrila a Metoda a nenechajte si ujsť ani reláciu Legenda o svätej Margite.

V Čítaní na pokračovanie z prózy Petra Kováčika Svätý z Handľov číta Ján Gallovič o životnej púti lesného hospodára Jozefa Dekreta Matejovie, významnej postavy našej histórie. Autor upozorňuje najmä na význam jeho práce, ktorou predbehol nielen svoju generáciu, ale, dá sa povedať, aj celé storočie. Aj keď historické či biografické romány nepatria u čitateľov k tým najžiadanejším, je ešte stále veľa medzier v poznávaní našej minulosti. Tento dlh sa snaží práve touto pozoruhodnou knihou Peter Kováčik zmenšiť.

Pútavou lahôdkou v tomto týždni je tiež cyklus rozhlasových minidrám o svätcoch, ktoré zo starých textov Miša Kováča Adamova do rozhlasovej podoby upravil Martin Šenc. Môžete si tak vypočuť dramatizované príbehy Lev z Münsteru (o biskupovi Clemensovi Augustovi von Galenovi), Sv. Martin Tourský, Sv. Pelágie, Sv. Edita Steinová a Sv. Mikuláš. Rovnako ako pri Čítaní na pokračovanie, každý pracovný deň vstúpi do vysielania ďalší príbeh. Režisérskej taktovky sa ujali Laco Kerata a Táňa Tadlánková.

Od pondelka sme si pre vás pripravili adaptáciu divadelnej hry Ladislava Nádaši-Jégého Krpčeky svätého Floriána. Na pozadí malomestského života v nej úsmevne, ale i výsmešne pranieruje plejádu ľudských nedostatkov a nedôstojných motivácií. Vo vykajúcich hereckých výkonoch sa vám prihovoria Martin Gregor, Hana Meličková, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová, Oldo Hlaváček, Anton Mrvečka, František Dibarbora a ďalší. Režíroval Mikuláš Bugár.

Od stredy uvedieme skvelú adaptáciu známej divadelnej hry Daniela Pastirčáka Hra o svätej Dorote v réžii Juraja Nvotu. Svätú Dorota žila na konci 3. a začiatku 4. storočia. Pre kresťanskú vieru bola prenasledovaná, mučená ohňom a na škripci, nakoniec bola sťatá. Stvárňuje ju Táňa Pauhofová. Hra pre mládež Terezka, ktorú napísala Lenka Lagronová, pojednáva o láske, viere a svätej Terezke z Lisieux, učiteľke cirkvi, hlavnej patrónke misií a druhej patrónke Francúzska. Na Litere ju nájdete od štvrtka.

Poviedka Františka Jurigu Svätá rodina nie je legenda o Ježiškovi, Márii a Jozefovi. Príbeh, na ktorý sa môžete tešiť od utorka je o slovenskej rodina Ferdiša Kostku. V réžii Petra Jezného účinkujú: Leopold Haverl, Zuzana Frenglová, Ladislav Chudík, Eduard Bindas a Vladimír Minarovič.

Spisovateľ z Bosny a Hercegoviny Derviš Sušič zaznamenal veľký úspech s vážnym a zároveň rozmarným románom Svätec v čižmách. Je to príbeh vitálneho Danila Liškoviča, dobráka od kosti a fanatika vo zveľaďovaní svojej obce. Pre tento cieľ sa neváha dopustiť malých či väčších prehreškov. Pyká za ne, ale nekajá sa, skôr sa posmieva sám sebe, a tým aj pomerom, ktoré ho determinujú. Vzdor, veselosť, sila – to sú podľa Derviša Sušiča vlastnosti nezlomného zemitého človeka, na ktorom stojí svet. Úryvok z jeho románu Svätec v čižmách vám bude od stredy čítať Alfréd Swan.

Od piatku vás pozývame počúvať najstaršiu uhorskú, po latinsky napísanú legendu - Legenda o sv. Svoradovi a sv. Benediktovi - vzťahujúcu sa k christianizácii Slovenska. Jej autorom jej Maurus, vysoký cirkevný hodnostár, opát kláštora na Panónskej hore, ktorý bol pravdepodobne v roku 1036 vysvätený za biskupa v Päťkostolí. Číta Alfréd Swan.

Neobídeme ani umelecko-dokumentárne pásma o histórii našej krajiny. Peter Žeňuch v pásme Dedičstvo svätých bratov od utorka odhaľuje tajomstvá odkazu solúnskych bratov, svätých Cyrila a Metoda. V réžii Pavla Gejdoša účinkuju: František Kovár, Mária Schlosserová, Peter Sklár a Jozef Šimonovič.

V relácii z cyklu Autor na dnes od štvrtka uvedieme Legendu o svätej Margite autorky Tatiany Kusej. Sv. Margita bola dcérou uhorského kráľa Bela IV. Žila v rokoch 1242-1270/71. Pred telesnou urodzenosťou uprednostňovala urodzenosť srdca, vediac, že len tá zdobí dušu cnosťami. Vyhýbala sa pozemskej sláve, ťažko znášala, ak ju niekto nazval kráľovskou dcérou. Otcovský kráľovský palác opustila zaiste preto, aby si zaslúžila stať sa dcérou večného Kráľa. Od Tatiany Kusej bude aj fíčer Cistecriáni, pionieri stredoveku, ktorý sa v programe Rádia Litera objaví v piatok. Je to pásmo o cisterciánskom ráde, ktorý má pôvod v reformnom hnutí v benediktínskom ráde na severe Francúzska. Heslo sv. Benedikta Ora et labora - Modli sa a pracuj - napĺňal  tiež sv. Bernard z Clairvaux. Nazývajú ho “Muž dvanásteho storočia”, pretože do rádu cisterciánov zaviedol ešte prísnejšie reguly. Európa sa v tom čase totiž nachádzala vo veľkej morálnej kríze. Sv. Bernard svojimi názormi ovplyvnil tiež stredovekú architektúru. Preto cisterciánov nazývajú pioniermi gotiky. Hosťom relácie je religionista Michal Slivka, účinkuje Ladislav Chudík.

Od utorka sa môžete tešiť aj na verše Stéphane Mallarmé, ktoré vysielame pod názvom Svätica. Verše recituje Peter Rúfus.


Program rádií

Text: Katarína Gažíková, Martin Šenc; snímky: pixabay.com

Živé vysielanie
??:??