Športová televízia
Športová televízia

Vlnoplocha 2021 je opäť tu

Vlnoplocha 2021 je opäť tu

Od 13. do 22. augusta ožije Banská Štiavnica divadlom, pod hlavičkou festivalu Vlnoplocha. Výzvou bude téma Happy end s podtitulom Koniec dobrý, všetko dobré, ktorá od umelcov vyžaduje, aby reflektovali súčasnú dobu pozitívnou optikou.

Je možné nájsť v dobe tvorivého a existenčného temna spôsob, ako uchopiť náš život s perspektívou šťastného konca? Dokážu sa umelci z titulu svojho poslania večne vyhľadávajúci drámu, konflikt a osobné, či celospoločenské nešťastie, v ktorom odzrkadľujú krízy ľudských osudov, preorientovať k úmyslu vyvolať šťastie, radosť a krásnu perspektívu? Dokážeme dať sebe a hlavne divákovi pocit nádeje, liečby duše a mysle? Režisérka a dramaturgička Mila Dromovich dopĺňa: ,,Nie, nejde tu o žiadne ezoterické pokusy. Je tu výzva na vytvorenie hlbokých, pravdivých a silných zážitkov. Cesta môže byť bolestná, radosť, či nádej dokáže vyrásť aj na hroboch smútku a bolesti a umelci môžu prísť k “Happy Endu” akýmkoľvek spôsobom. Nakoniec, samotný Happy end je len pojem z filmu, fixuje pocit šťastného konca, pretože za ním už príbeh nepokračuje. Život, ale samozrejme v tomto bode šťastia nekončí. My však chceme, aby projekty, ktoré z festivalu vzídu aspoň na chvíľu zafixovali v ľuďoch pocit šťastia a pokračovali svojim ďalším umeleckým životom, ako samostatne fungujúce tvary.


Tento rok sa môžete tešiť aj na predstavenia vytvorené umelcami počas týždňového workshopu priamo v Štiavnici. Počas víkendu 20. - 22. 8. vyvrcholia workshopy prehliadkou divadelných predstavení netradičných foriem. Aktuálny ročník festivalu sa zameriava primárne na site – specific a imerznú tvorbu. V spoločnom projekte na obľúbenom tajchu Klinger budú participovať profesionálni umelci z Čiech a Slovenska pod vedením československej režijnej dvojice Dromovich - Jakubová, ktoré v roku 2020 získali za réžiu imerznej inscenácie Kosmopol Cenu Nadácie Tatrabanky. 

Iniciátorka a dramaturgička festivalu Klára Jakubová vysvetľuje zmenu koncepcie festivalu: ,,Reagujeme na situáciu v spoločnosti a prichádzame s inovatívnym formátom, ktorý sme pracovne nazvali Miniatúry. Oslovili sme vybraných umelcov, aby vytvorili krátke “performancie” pre obmedzený počet divákov. V najmenšej forme môže ísť o miniatúru jedného herca na jedného diváka, v inej verzii môže ísť o malý tím tvorcov (2-5) pre malú skupinu divákov do cca 20 ľudí. Ide nám o intímne prepojenie tvorcov s divákmi o oživenie tohto vychladnutého vzťahu, o vzájomné obdarovanie sa pozornosťou a vyjadrenie vďaky, že sme tu stále jeden pre druhého. Štiavnica sa teraz dynamicky mení, cítime zrýchlenie, do mesta prenikajú rušivé vplyvy. S príchodom sezóny prichádza väčšie množstvo turistov, naše divadlá pomôžu aspoň na okamih vytvoriť oázy pokoja a dajú vám možnosť prežiť niečo vnútorne silné.” 

Hlavný program ponúkne tiež jedinečnú možnosť zoznámiť sa do hĺbky s českými a slovenskými experimentálnymi divadelníkmi. Účastníkov sme vyberali tak, aby sme pokryli tvorbu z celého Slovenska od Košic, cez Liptovský Mikuláš až po Bratislavu. Pozvanie prijali Jana Wernerová a Peter Kočiš (divadlo Na Peróne), Ján Mikuš (Diera do sveta), Daša Krištofovičová, Henrich Žucha, Monika Haasová a Peter Cseri, Kata Zagorski. Masterclass a diskusiu pre tvorcov a kultúrnu obec na tému imerzného a site-specific divadla povedú divadelníci z Čiech - pedagóg Tomáš Žižka a režiséri Divadla Pomezí - Kateřina Součková a Lukáš Brychta, ktorí budú zároveň tvoriť i vlastné miniatúry. Sprievodný program ponúkne sobotné predstavenie pre deti inšpirované Banskou Štiavnicou a koncert Niny Rosa. 

PROGRAM 

13.8.- 20.8. workshop priamo v Banskej Štiavnici 

20.8. 20:00 Premiéra site-specific HAPPY END - jazero Klinger 

21.8. 11:00 O malej lyžičke z Banskej Štiavnice, divadlo Agape M. Žák 21.8. 12:30 Master class: 

CZ site-specific Tomáš Žižka 

CZ imerzné divadlo - Kateřina Součková, Lukáš Brychta 

21.8. 15:00 - 21:00 cyklus štiavnických miniatur HAPPY END 

21.8. 21:30 PechaKuchaNight tvorcov a diskusia na tému inovatívne divadelné formy 22.8. 10:30 Nina Rosa - koncert


Zdroj: Tlačová správa Vlnoplocha

vl21-vana04.jpg

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame