Literárne potulky Latinskou Amerikou

Téma týždňa

Literárne potulky Latinskou Amerikou

20. 08. 2018 08:33

V novom týždni sa Rádio Litera vyberie na potulky po Latinskej Amerike. V čítaní na pokračovanie sa môžete započúvať do románu peruánskeho spisovateľa Maria Vargasa Llosu Kto zabil Palomina Molera? Čakajú na vás poviedky Argentínčana Julia Cortazára, Peruánca Augusta Roa Bastosa či uruguajského autora Maria Benedettiho. Litera odvysiela aj poéziu latinsko-amerických básnikov a v umelecko-dokumentárnych pásmach zaostrí na tvorbu mexického spisovateľa Juana Rulfa a na karibské mytológie. Latinsko-americká literatúra sa v 20. storočí stala pojmom, ktorý výrazne ovplyvnil aj spisovateľov Európy, poďte sa s nami zoznámiť s niektorými jej dôležitými predstaviteľmi.

Počas celého týždňa nás bude v piatich častiach čítania na pokračovanie sprevádzať Mario Vargas Llosa. Zalistujeme si v jeho románe Kto zabil Palomina Molera? Autor v ňom na pozadí vraždy mladého mestica, speváka bolier, rozohráva niekoľko závažných tém: problém rasových predsudkov v Peru, sociálne rozdiely spoločenských vrstiev, či pomery v peruánskej polícii a armáde. Llosa je vynikajúci rozprávač, dokáže dej priam detektívne zauzliť a následne dramaticky rozvíjať. Nevyhýba sa ani drsnému jazyku, ktorým dotvára atmosféru príbehu a dokumentuje neskrývaný cynizmus niektorých jeho aktérov. Čítať vám bude Dušan Jamrich.

Od pondelka tiež môžete počúvať rozhlasovú hru Ivana Izakoviča Ríša Slnka, v ktorej nám autor sprítomnil dramatické okamihy zániku ríše Inkov. Ocitneme sa o niekoľko storočí späť, v krajine nazvanej Štyri diely sveta, keď španielski konkistadori kolonizovali Nový svet a ničili staré kultúry domorodých národov Južnej Ameriky. Ožije pravda i legenda o posledných chvíľach kráľa Atahualpa a dobyvateľa Fracisca Pizarra. Ten na začiatku 16. storočia objavil a pokoril najväčšiu ríšu juhoamerického kontinetu, nad ktorou navždy zapadlo slnko. Účinkujú: Jozef Šimonovič, Peter Sklár, Ján Galovič, Ivan Laca, Ladislav Kerata, Alfréd Swan a Richard Klvač.

Nasleduje Carlos Fuentes a jeho esej Chvála románu. Svoju dlhoročnú spisovateľskú kariéru zašal tento Mexičan v 50. rokoch. Ťažiskom jeho tvorby boli predovšetkým romány a eseje, napísal však aj početné poviedky a divadelné hry. Fuentes sa často spomínal medzi možnými laureátmi Nobelovej ceny za literatúru, ktorú však napokon nikdy nezískal. Jeho eseje patria k tomu najlepšiemu, čo v hispánskej literatúre za posledné roky vyšlo. V tej našej sa Fuentes zamyslel nad hodnotou a komerčnou úspešnosťou literárneho diela. Číta Alfréd Swan.

Od utorka vás pozývame počúvať pásmo Romana Brata, ktoré uvádzame pod názvom Hľadač pozemského raja. Autor v ňom rozoberá tvorbu peruánskeho spisovateľa Maria Vargasa Llosu. Tento prozaik - románopisec sa vo svojich dielach nepohol z prostredia rodného Peru, ponúka jeho sociálny profil v kontexte mesta, vidieka či prírody. Jeho dielo bolo ocenené v roku 2010 Nobelovou cenou za literatúru. Účinkujú Darina Vašíčková, Alfréd Swan, Ladislav Chudík a Vladimír Minarovič.

Nenechajte si ujsť ani poviedku argentínskeho spisovateľa Julia Cortázara Severove fázy. V literárnych kruhoch ho nazývajú moderným majstrom poviedky. Túto vám prečíta Dušan Jamrich.

Argentínska spisovateľka Silvina Bullrichová má vzácne nadanie zachytiť podstatu prostredia i duše buržoázie. Jej dielo však jasnosťou štýlu i všeobecnou platnosťou myšlienok pripomína najlepšie diela francúzskej literatúry. Bullrichová ponúka prenikavý, živý a umelecký obraz latinskoamerickej kultúry a mentality. V románe Rodinná slávnosť opisuje ústami anonymného rozprávača oslavu trvajúcu len niekoľko hodín. V krátkom časovom úseku však odhalila charaktery i životnú filozofiu postáv, ktorých hlavným motívom a cieľom sú peniaze. Ich myšlienky sa celý čas krútia okolo dedičstva a slávnosť sa tak nesie v znamení očakávania smrti oslávenca. Úryvok v rámci svetovej čítanky  prednesie Mária Schlosserová.

Argentínsky poet José Hernández ponúkne milovníkom poézie svoje verše Kŕdeľ holubičích listov. V réžii Mileny Lukáčovej recituje Roman Pomajbo.

Od stredy si s nami otvorte literárny zápisník. Tentoraz doň autor Maroš Púchovský vložil postrehy na tému Karibské mytológie. Indiánske báje sú bohaté na prekrásne príbehy, ktoré sa viažu k stvoreniu sveta a narodeniu prvých ľudí. Pásmo je obohatené o exotickú stredoamerickú hudbu. Okrem autora účinkujú Vladimír Minarovič, Martin Kaprálik, Alfréd Swan, Ivan Laca, Michaela Medvecová, Zuzana Kapráliková a Mária Schloserová.

Paraguajský spisovateľ a vynikajúci rozprávač Augusto Roa Bastos, bojoval ako teenager vo vojne medzi Paraguajom a Bolívou a neskôr pracoval ako novinár, scenárista a profesor. Život a písanie Bastosa boli poznačené skúsenosťami s diktátorskými vojenskými režimami. Bol nútený utiecť do exilu, najprv do Argentíny, neskôr do Francúzska, kde napísal väčšinu svojich prác. To ho ale neodvrátilo od toho, aby sa v dielach naďalej prudko potýkal s paraguajskými sociálnymi a historickými problémami. Z jeho tvorby vyberáme poviedku Žonglér, ktorú vám prečíta František Kovár.

Vypočuť si môžete i verše kubánskeho básnika, esejistu a literárneho kritika Roberta Fernandéza Retamara Tými istými rukami v interpretácii Martina Kaprálika. Ide o jedného z najvýznamnejších latinsko-amerických intelektuálov dvadsiateho storočia.

Od štvrtka na vás čaká brazílska ľudová rozprávka Korytnačka s flautou. V dobrodružnom príbehu sa múdrej a dobrej korytnačke podarí prekabátiť aj oveľa rýchlejšie a silnejšie zvieratká, ako je ona sama. Príbeh z divočiny počúvajte s celou rodinou! Účinkujú: Anton Šulík, Bohumila Horňáková; Zuzana Jariabková, Viliam Roháček,Viktor Blaho, Ján Gubala, Xénia Gracová, Jolana Holá a ďalší. Rozprávka je z roku 1965.

Ďalšie minúty budú patriť veršom čilského nositeľa Nobelovej ceny za literatúru, Pabla Nerudu. Sopka je strom a Nebo z lode recitujú Ivan Laca a Alfréd Swan.

Nasleduje poviedka uruguajského spisovateľa a novinára Maria Benedettiho, Páni úradníci. Napriek tomu, že vydal viac ako 80 kníh v dvadsiatich jazykoch, nie je dobre známy v anglicky hovoriacom svete. V španielsky hovoriacich krajinách bol považovaný za jedného z najdôležitejších latinsko-amerických spisovateľov druhej polovice 20. storočia. Číta Ľubo Roman.

V cykle Odinakiaľ  si môžete vypočuť riadky oceňovaného slovenského autora Petra Maczovszkeho, ktorý žil niekoľko rokov v Brazílii. Jeho postreh Z Brazílie číta Juraj Smutný. Relácia je z roku 2017.

Latinsko-americká literatúra sa v 20. storočí stala pojmom, ktorý výrazne ovplyvnil aj spisovateľov Európy. Mená ako Jorge Luis Borges, Julio Cortázar či Gabriel García Márquez patria k zlatému fondu svetovej literatúry. V piatkovom pásme Cesta posiata kamením prekladateľky Evy Palkovičovej vám predstavíme ďalšiu osobnosť latinsko-americkej literatúry. Je ňou mexický spisovateľ Juan Rulfo. Hoci za celý svoj život napísal iba dve knihy, stal sa neobyčajne uznávaným autorom nielen v rodnom Mexiku, ale aj v zahraničí. Účinkujú Vladimír Štefuca, Jana Bárdošová, Tomáš Maštalír, Miroslav Trnavský, Ivan Laca a autorka.

Prozaik Adolfo Bioy Casares patrí k najvýraznejším predstaviteľom argentínskej fantastiky. Jeho román Spánok na slnku sa vyznačuje kompozičnou vycibrenosťou a obzvlášť pútavým spracovaním fantastického námetu. Napriek prvkom čírej fantázie sa z rozprávania nevytráca všedná skutočnosť a najmä humor. Ústredným bodom románu je originálne poňatý vzťah hodinára Lucia a jeho manželky Diany, ktorý takmer nepostihnuteľne prerastá z rámca všednosti do fatálnych rozmerov. Úryvok z románu číta Alfréd Swan.

Záver týždňa sa ponesie vo veršoch nikaragujského bývalého kňaza, básnika a politika Ernesta Cardenala. Jeho báseň Dve hodiny vám prednesie Števo Martinovič.


Autor scenára: Martin Šenc

Text: Lucia Šaráková

Fotky a ilustrácie: pixabay.com, unsplash.com, wikipedia.org, TASR

Živé vysielanie
??:??