Predvianočné marginálie

Téma týždňa

Predvianočné marginálie

16. 12. 2018 21:31

Zrýchľujeme. Aby sme stihli. Odrátavame dni do Vianoc. Namiesto stupňujúcej sa radosti stupňujeme stres. Nadrábame v robote, finišujeme s upratovaním, nákupmi, prípravami. Nestíhame. Jedných uchom dnu Tichá noc, druhým uchom von všetky tie reči o stratenej atmosfére blížiacich sa sviatkov. Čo tak trochu nadhľadu? Ako to raz vystihol ktosi vtipný - spasiteľ sa narodil, aby na Vianoce vykúpil nás, nie supermarkety. Aj o tom bude tohtotýždňová mozaika programov na Litere. Predviančné šialenstvo sa bude rozoberať v humoristickom pásme Sobotník, Elena Vacvalová vám zas prečíta glosu, ako posiela tradičné vianočné pozdravy. Na Vianoce nemám čas, rozhorčí sa Juraj Surma v hranom dokumente. Priblížime si Slovenské Vianoce v zahraničí a načrieme i do predvianočných veršov (Vianočné momentky) a rozhlasových hier, v ktorých dominujú medziľudské vzťahy (Príliš biely sneh a Muchy v zime). Tak spomaľte a vychutnávajte. Napríklad veršovanú Vianočnú krehkosť či Prechádzky zimnou krajinou s Josefom Ladom. Lebo tak to má byť.

Román v súčasnosti najobľúbenejšej švédskej spisovateľky Marianne Fredrikssonovej Kto kráča v temnotách, je veľkou historickou freskou, ktorý sa svojou pútavosťou a zmyslom pre dobovú atmosféru radí k významným dielam svetovej literatúry. Sledujeme tragický príbeh Marka, zakríknutého chlapca z bohatého rímskeho rodu, ktorý sa pre matkinu nenávisť stal krutým bojovníkom. O chlapcovu záchranu sa pokúša jeho učiteľ, filozof a mág Anjalis. Markov temný život postavila Fredrikssonová ako paralelu k životu Ježiša Krista, s ktorým sa učiteľ a žiak na konci stretávajú. Z knihy si budeme na pokračovanie čítať počas celého týždňa. Číta Alfréd Swan.

V pondelok vás ešte potešíme poetickou rozhlasovou hrou Dušana Dušeka, Muchy v zime, ktorá je sondou do vzťahu mladého páru. Spolužitie lekárky Eji a jej partnera Kika komplikuje rozdielnosť pováh i životného rytmu, do života im navyše vstupujú pacienti. Dušan Dušek, ako vo väčšine svojich próz, pracuje s lyrickými metaforami a postupmi, čo inšpirovalo režiséra Viktora Lukáča k experimentu s rozhlasovým rozprávaním. Hra mala premiéru v roku 1992 a prihovárať sa vám budú hlasy Heleny Geregovej, Borisa Farkaša a ďalších.

Nasleduje fíčer Júlie Rázusovej Prechádzky zimnou krajinou. Umelecké pásmo hovorí o maliarovi Josefovi Ladovi a jeho maľovanej zime na vianočných pohľadniciach. J. Lada tvoril najmä pre deti, jeho ilustrácie štylizujú obraz českej dediny s humorne parodickým akcentom. V réžii Zuzany Ferencovej účinkujú Karol Machata a Júlia Rázusová.

Utorok otvoríme odľahčene, čaká na vás humoristické pásmo vo forme obľúbenej relácie Sobotník. V repríze budeme rozoberať, ako inak, Predvianočné šialenstvo. V réžii Vladimíra Kivadera účinkujú Juraj Hrčka, Renáta Ryníková, Ivana Kováčová a Marián Viskup.

Vianoce sú najmä výzvou," píše vo svojej eseji Anton Marec, ktorý nešetrí kritickými slovami na margo nášho nepochopenia podstaty týchto jedinečných sviatkov. Skúsme si teda na pozadí naliehavých otázok autora aspoň na pätnásť minút vstúpiť do svedomia. Vianočné marginálie číta Karol Machata. Redakčne v roku 2004 pripravil Peter Glocko mladší.

Vianočná krehkosť. Tak nazval svoje verše Pavol Stanislav, ktoré si vypočujete v interpretácii Dušana Szaba. O tomto autorovi kritici kedysi napísali, že je to básnik, ktorý sa modlí, keď myslí a myslí, keď sa modlí. Svojimi zbierkami lyriky patrí Stanislav k najvýznamnejším básnikom súčasnej slovenskej literatúry.

Prečo ľudia nie sú schopní zažiť skutočné Vianoce? Pomaly sa na ne pripraviť a vychutnať si ich? Vedieme okolo tohto sviatku toľko rečí, ale keď príde na skutky, už ich nie sme schopní. O tom bude hraný dokument Juraja Surmu, Na Vianoce nemám čas. Okrem autora účinkujú Juraj Smutný, Radoslav Kuric, Mariana Mackurová, Michal Ďuriš, Jana Pilzová a Egon Tomajko. Počúvajte od stredy.

Aj autorka Daniela Lozanová prispeje svojskou optikou k téme týždňa, svoju poviedku nazvala Vianočný dar zo snehových vločiek. V réžii Martina Hvišča vám ju prečíta Vladimír Minarovič.

Glosátorka a humoristka Elena Vacvalová vám zas porozpráva o predvianočnom rituály posielania pohľadníc. Svoje zamyslenie nazvala O vianočných pozdravoch. Glosár mal premiéru v roku 2017.

Od štvrtka uvádzame rozhlasovú hru pe mládež, Príliš biely sneh, z overenej dielne rozhlasáka Rudolfa Dobiáša. V réžii Milana Semíka účinkujú Vladimír Černý, Eva Krížiková, Ida Rapaičová, Juraj Slezáček, Ivan Romančík, Maroš Kramár, Boris Farkaš, Zdena Grúberová, Peter Rúfus a ďalší. Hra je z roku 1987.

Pod názvom Kračún vám ponúkneme dve poviedky Denisy Fulmekovej na tému preciťovania osamelosti v hektickom predvianočnom období. O trpkej príchuti ľudského neporozumenia v čase, ktorý konvenčne vnímame ako idylický. Čaká vás ženská výpoveď so štipkou humoru a melancholickej zádumčivosti.

Michaela Zakuťanská je považovaná za autorku s originálnym štýlom a nekompromisným, no humorne ladeným pohľadom na súčasný svet v spoločenských súvislostiach. Je spoluzakladateľkou Prešovského národného divadla, jej texty patria k živým generačným výpovediam. Iný nebude ani miniromán Polotovar. Účinkujú Stanislav Pitoňák, Alena Ďuránová, Peter Himič, Adriana Ballová a Jana Truščinská.

Ako vyzerajú Vianoce v rodinách Slovákov žijúcich v zahraničí. Čo zo slovenských zvykov si preniesli do svojich domácností a čo nové zasa prebrali z krajiny, v ktorej teraz žijú? Pásmo Slovenské Vianoce v zahraničí, z dielne Tatiany Šuškovej, počúvajte od piatku.

Nasleduje poviedka slovenského básnika, prekladateľa a redaktora slovenského rozhlasu, Juraja Andričíka, Perie na snehu. Účinkujú Igor Šabek, Egon Tomajko, Peter Vilhan, Judita Vicianová a Alena Ďuránová. Relácia mala premiéru v roku 2002.

Na záver týždňa načrieme do Vianočných momentiek z poézie viacerých slovenských autorov. Vypočujete si básne Viery Prokešovej, Andrijana Turana, Vojtecha Kondróta, Štefana Moravčíka, Miroslava Bielika, Dezidera Bangu, Štefana Krčméryho, Daniela Heviera, Jána Kostru, Daniela Pastirčáka, Viliama Turčányho a Andreja Plávku. V réžii Róberta Horňáka účinkujú Ján Galovič a Alena Horňáková.

Program rádií

Autor scenára: Martin Šenc

Text: Lucia Šaráková

Ilustračné snímky: TASR, pixabay.com, unsplash.com, wikipedia.org, Josef Lada
Živé vysielanie
??:??