Cez kalváriu k novému životu

Cez kalváriu k novému životu

Rádio LITERA chce byť príjemným a vyhľadávaným rozhlasovým priateľom-sprievodcom aj v čase veľkonočných dní. Voľné chvíle Veľkého Piatku môžete naplniť počúvaním biblického príbehu Jozefa z Arimatie. Mnohých poteší v tieto dni aj Pôstny menuet Vincenta Šikulu. Tichosťou naplnený deň Bielej soboty môže byť ako stvorený na vypočutie si hry Jozefa Gregora Tajovského Nový život, ale aj krátkych zamyslení o symbole kríža či vajíčka. Na pokračovanie si budeme čítať z knihy Ambrosa Bierca Mních a katova dcéra. Aké by to boli sviatky bez rozprávky, nezabudli sme na ňu ani my v Rádiu Litera - Zajko a helikoptéra je tu pre vás. Pre milovníkov poézie sa vo vysielaní objavia verše Janka Silana, Georgea Trakla či Ľuboša Bendzáka. Neopomeňte ani poviedku Jozefa Puškáša či Dina Buzzatiho.

Spisovateľ Ambrose Bierce patrí medzi najzáhadnejšie osobnosti americkej literatúry, o čom svedčí napríklad skutočnosť, že dodnes nie je známy dátum a spôsob jeho smrti. Už za Bierceovho života vzniklo o ňom veľa legiend a ušlo sa mu mnoho prívlastkov ako trpký, cynický, diabolský, mizantrop... Z jeho rôznorodej literárnej tvorby v tohtotýždňovom Čítaní na pokračovanie uvedieme známu prózu Mních a katova dcéra, ktorá potvrdzuje démonickú príťažlivosť autorovej postavy. Texty amerického spisovateľa nadväzujú na jeho veľkého predchodcu E. A. Poea. Príbehy pohybujúce sa na rozhraní skutočna a nadskutočna bude čítať Dušan Jamrich.

Že moja žena chodí každú zimu na roráty, to by bolo v poriadku. Na tom by nebolo nič zvláštne. Ale tento rok si navyše zaumienila, že sa pri tej príležitosti zblíži s novým farárom....," píše Vincent Šikula. V dramatizácii jeho poviedok zo zbierky Pôstny Menuet sledujeme tri príbehy lásky v rôznych životných etapách - od prvého, skôr platonického vzťahu dvoch stredoškolákov, cez vzťah, ktorý poznamenala nevera, až po stareckú lásku dvoch ľudí, ktorí spolu strávili život. V réžii Štefana Korenčiho účinkujú Ivan Letko, Michal Kaprálik, Eva Matejková, Michal Ďuriš, Renáta Rundová, Lukáš Frlajs a Monika Stankovičová.

Nasleduje rozprávanie o symboloch a o všeličom, čo s nimi súvisí. O mýtoch, legendách, náboženských predstavách, ikonografii, snoch i archetypoch. Relácia je pre všetkých, ktorých láka tajomstvo nevypovedaného. Mária Michalková túto časť Slovníka symbolov nazvala Na počiatku bolo vajíčko. O univerzálnom symbole zrodenia a predstave, že z vajíčka povstal dokonca celý náš svet vám porozráva Alfréd Swan.

V utorok pokračujeme pásmom Veroniky Rácovej, Vstať už musíš sama, inšpirovanom zbierkou Lenky Šafranovej Post partum, v ktorom odkazuje na popôrodnú depresiu. Táto tabuizovaná téma zvyčajne zostáva zavretá za sterilnými múrmi kliník a v ťaživom tichu súkromia. Ale autorka pásma s porozumením a minuciózne rozkrýva kvalitatívne aspekty poézie samotnej, aj neobvyklej témy. Účinkujú Jana Evelley a Jana Wernerová, relácia je z tohto roku.

Nasleduje poviedka Fotograf mŕtvych. Podľa názvu sa môže zdať, že próza bude smutná, ťaživá, no autor vás presvedčí, že aj o tak vážnej téme, ako je smrť, možno písať odľahčene a s iróniou. Ak vyhľadávate príbehy s detektívnou zápletkou, radi sa započúvate. Bude tam fotograf a budú tam aj mŕtvi. Číta Peter Bzdúch, no najprv dáme slovo autorovi - Jozefovi Puškášovi.

Georg Trakl bol významný rakúsky expresionistický básnik hľadajúci v tvorbe zmysel bytia, písal o smrti, ničote. Keď začala vojna, narukoval do armády a dostal sa na front. Po tom, ako prišiel do kontaktu s ťažko ranenými vojakmi prepadol hlbokým depresiám. Liečil sa v nemocnici v Krakove, kde zomrel na predávkovanie kokaínom, pravdepodobne spáchal samovraždu. Spoločne sa zamyslíme pri jeho veršoch zvaných Nárek. Účinkuje Peter Rúfus, preložila Mila Haugová.

Stredu otvoríme cyklom S Literou. Veronika Dianišková nazvala svoje pásmo o fenoméne Eleny Ferante - Neustále hľadať únikový východ. Účinkuje Judita Bilá.

Na odľahčenie týždňa prichádzame s rozprávkovou hrou Zajko a helikoptéra. Všetko je tu nejak naopak. Zajko HopHop sa veľmi túži stať helikoptérou a drozdík Horenos má podobný problém, ten by bol najradšej medveďom. Príbeh napísal Rudolf Franček, o pesničky, ktoré v rozprávke budete počuť, sa postaral Hanuš Domanský a Tomáš Janovic. Účinkujú Eva Krížiková, Juraj Slezáček, Zuzana Jurigová Kapráliková, Daniel Matuška, Michaela Materáková, Michal Klučka, Eva Chrobáková, Vladimír Obšil, Elena Petrovická a Boris Farkaš.

Pokračujeme Slovníkom symbolov. Mária Michalková sa tentoraz zamyslela nad témou Kríž. Je to jeden z najvýznamnejších a zároveň aj najuniverzálnejších symbolov duchovnej histórie ľudskej spoločnosti. V našom civilizačnom okruhu je chápaný predovšetkým ako kresťanský symbol. Tvar kríža však ľudia používali a pripisovali mu symbolický význam dávno pred kresťanstvom... Účinkuje Alfréd Swan.

Dráma Jozefa Gregora Tajovského Nový život, vás uvedie do prostredia kapitalizujúcej sa slovenskej dediny na prelome 19. a 20. storočia. Peniaze a majetok sa stali najvyššou a jedinou hodnotou so všetkými svojimi dôsledkami v deštrukcii morálky a medziľudských vzťahov vôbec. Najvýraznejšie sa to prejavilo v citovej oblasti, keď o vzťahoch medzi mladými ľuďmi nerozhodovala láska, ale spoločenský profit. Z tejto situácie vychádza Tajovského hra a zobrazuje v nej popanšteného, príživníckeho človeka, ktorý sa svojím životným štýlom odrodil svojmu spoločenstvu, z ktorého vzišiel a ktorý v úsilí získať majetok nepozná žiadnu zábranu. V réžii Petra Jezného účinkujú Matej Landl, Eva Matejková, Marián Geišberg, Helena Geregová a Peter Sklár. Počúvajte od štvrtka.

Poetický príbeh o sile materinskej lásky vložil do svojej poviedky Veľkonočné vajíčko jej autor, taliansky spisovateľ, novinár a maliar Dino Buzzati. Jeho texty majú fantasknú atmosféru, netají sa inšpiráciou Kafkom či Camusom. Účinkujú Peter Vilhan, Hana Makovická, Dana Košická, Henrieta Kecerová, Laura a Nella Semančíková.

„Jak osamote malé deti, chcem veľmi plakať, plakať v tmách pre vás, čo ešte nie ste svätí, pre seba, pre svet, pre nás. Ach, vrchy sú všetky ako hriechy...," vypovedá vo svojich veršoch Ružomberská kalvária, Janko Silan. Počúvajte v prednese Vladimíra Minaroviča.

Úpravu hry dolnozemského autora Vladimíra Hurbana-Vladimírova vám ponúkame od piatku. Staňte sa súčasťou príbehu Jozefa, ktorý poskytol plátno na zabalenie mŕtveho tela Ježiša. V réžii Hany Makovickej-Hajdovej v hre Jozef z Arimatie účinkujú Ľuboš Záhon, Dana Košická, Beáta Drotárová, Peter Himič, Peter Gažo, Viliam Rozboril, Ivan Krúpa, Peter Rašev, Jozef Úradník a ďalší.

"V Dubovej pri Modre je na cintoríne náhrobný kameň. Na ňom fotografia dievčatka staršieho ako ja. Erike Grossovej som kedysi pomáhal rozsádzať ľalie. No má tam len fotku, ona tam nie je. Možno je pochovaná niekde v Poľsku..." Esej z detstva Vincenta Šikulu  - Erikine ľalie - nekončí vôbec tak, ako začína, detsky nevinne. Čítať vám bude František Kovár.

Náš týždeň zakončíme veršami Ľuboša Bendzáka, ktoré nazval Jar. Napriek nepravidelnej publikačnej aktivite má autor k poézii existenciálny vzťah, kedy jeho písanie naberá „formu bytia". Viac už dopovie Ján Gallovič.

Program rádií

Autorka scenára: Monika Zumríková Kekeliaková

Text: Lucia Šaráková

Ilustračné snímky: wikipedia.org., pixabay.com, unspalsh.com