Tento týždeň to bude o piesňach milencov, ruských drámach i sonátach. Budeme si čítať Tolstého Kreutzerovu sonátu. Nenechajte si ujsť rozhlasovú hru I. S. Turgeneva Príživník. Vo vysielaní sa objaví Gogoľova poviedka Nos. Začítame sa do veršov Lermontova, ale i Chlebnikova. K vrcholným výberom týždňa bude patriť Matrionina chalupa od Soženicyna. A ak ste si nestihli vypočuť premiéru rozhlasovej hry z pera Ľubomíra Feldeka Pieseň milencov za čias holokaustu, tak to môžete teraz napraviť. A tešiť sa môžete už tradične na ďalšiu časť Diktátu na Devíne. No a pre priaznivcov fíčrov dávame ešte do pozornosti reláciu o Leopoldovi Laholovi.
Čítať na pokračovanie si počas celého týždňa budeme z knihy Leva Nikolajeviča Tolstého Kreutzerova sonáta. V istom kritickom okamihu príbehu tu zohráva úlohu Beethovenova sonáta, ako podmaz pre desivú analýzu lásky a manželstva. Opisuje tragický rozvrat medzi dvoma ľuďmi, čo sa kedysi hlboko milovali. Tolstého „sexuálna novela" je dodnes vyhľadávaným čitateľským zážitkom. V réžii Jany Strniskovej číta Alfréd Swan.
Popredný realistický spisovateľ Ivan Sergejevič Turgenev bol majster slova a duchovný aristokrat ruskej prózy. Akýsi poetický realista. Jeho poviedky, novely a romány hýria lyrickou farebnosťou. Turgenevovo dielo malo veľký vplyv na ruskú spoločnosť - jeho ženy sú emancipované hrdinky silného ducha a prišiel tiež s výrazom „zbytočný človek", kedy nadaný, vzdelaný hrdina v realite vtedajšej doby nedokáže prejaviť svoje kvality a končí tragicky. My si tohto velikána pripomenieme formou rozhlasovej hry na motívy komédie Príživník. Účinkujú Eugen Balogh, Daniela Trnčíková, Tibor Vadaš, Jozef Stražan, Anton Trón a ďalší. Hra je z roku 1975.
Od utorka pridávame pôvodné literárne pásmo Valerija Kupku z cyklu Literatúra ruských vizionárov. Pásmo V kvetoch vidím známe tváre rozoberá tvorbu a vizionársky projekt geniálneho ruského básnika, Velimira Chlebnikova. V jeho tvorbe žil svet minulosti, súčasnosti a budúcnosti v jednom celku. Pomocou zložitých matematických výpočtov chcel pochopiť minulosť a varovať súčasníkov pred budúcnosťou. Svojimi fantastickými víziami vyhlásil vojnu vojne, ako najväčšiemu zlu, a hlúposti ľudstva. Veril, že jeho projekty prispejú k vytvoreniu harmonického a plne využitého života na Zemi, kde ľudia, zvieratá, kvety budú jedno a budú nažívať vo vzájomnej úcte a zhode. V réžii Petra Vilhana účinkujú Ivan Krúpa, Dana Košická a Juraj Zetyák. Relácia je z roku 2010.
Jedného petrohradského rána sa stala zvláštna vec. Majster Ivan našiel vo svojom chlebe nos. Bojí sa, že ho niekomu odrezal a tak ho chce hodiť do rieky, aby zahladil stopy. Niekto však svoj nos hľadá a rozhodne sa jeho stratu oznámiť. .. Ako ďalšiu v poradí vás pozývame počúvať rozhlasovú adaptáciu humoristickej poviedky Nikolaja Vasilieviča Gogoľa s názvom Nos. V réžii Viery Weidlerovej účinkujú Boris Farkaš a Karol Machata.
Krása prírody a dráma človeka tvoria v Kaukazských motívoch Michaila Jurieviča Lermontova nedeliteľný básnický celok. V réžii Vladimíra Ruska vám verše prednesie Karol Machata.
Matrionina chalupa Alexandra Solženicyna je rozhlasová hra pre celú rodinu. Príbeh sa odohráva začiatkom 50. rokov v Sovietskom zväze:„V roku 1953 som sa z vyprahnutej prašnej pustatiny vracal len tak naverímboha - prosto do Ruska. Nikde v tej šírej krajine ma nikto nečakal, lebo môj návrat sa oneskoril o dobrých desať rokov. Ale ja som túžil za miernym podnebím, kde nepáli slnce a listnato šumí les. Túžil som sa stratiť v srdci Ruska - ak také niečo niekde bolo, žilo..." V réžii Laca Keratu účinkujú Přemysl Boublík, Zuzana Kronérová, Dušan Kaprálik, Helena Geregová a ďalší. Hra je z roku 2018. Počúvajte od stredy.
Pridávame esej Dušana Slobodníka o osobnosti Velemira Chlebnikova. Extravagantné výčiny môžu byť a u niektorých básnikov iba úsilím doplniť umeleckú potenciu o zložku, ktorá prispieva k ich väčšej sláve a popularite. Sú však aj básnici, ktorí sa svojou extravagantnosťou nevystatujú, je jednoducho bytostnou zložkou ich osobnosti. Ťažko by sme našli v dejinách svetovej poézie básnika, ktorý by si tak málo zakladal na osobnom čare a tak málo pestoval svoju extravagantnosť pre potlesk ako V. Chlebnikov. Číta Miroslav Trnavský.
„V záhradnej reštaurácii vo Viedni je príjemne, promenádny orchester hrá viedenský valčík, ľudia sa bezstarostne prechádzajú, na terase popíjajú kávu, víno, či limonádu, niektorí tancujú. Len jedno z dievčat sedí osamelo pri záhradnom stolíku a čosi číta. Od druhého stolíka ju pozoruje takisto osamelo sediaci mladík. Ich oči sa stretnú..." Biblická Pieseň piesní sa odohráva v biblickej krajine a v biblickom čase. Náš príbeh sa odohráva o pár tisíc rokov neskôr - v prvej polovici dvadsiateho storočia, uprostred Európy. Pieseň piesní za čias holokaustu, z dielne Ľubomíra Feldeka, vysielame vo forme rozhlasovj hry pre mládež od štvrtka. V réžii Mileny Lukáčovej účinkujú Ivan Romančík, Martin Hronský, Táňa Pauhofová, Ján Gallovič, Přemysl Boublík a ďalší. Hra je z roku 2019.
Osip Mandeľštam bol nezvyčajný básnik a neobyčajný človek. Bol zdvorilý, inšpirujúci a vždy iný. Má svoje nezameniteľné miesto medzi najpozoruhodnejšími ruskými spisovateľmi. V nečase boľševickej totality bol nezákonne perzekvovaný a až posmrtne rehabilitovaný. Vo svojej esejistickej tvorbe sa usiloval nájsť živý zmysel a trvalé hodnoty svetového kultúrneho odkazu. Svoj záujem sústredil na historicko-filozofické systémy i na problémy umenia a literatúry. Do nášho programu prispel textom, ktorý vysielame v cykle Esej na dnes. V réžii Lucie Tarbajovskej účinkuje Jozef Stražan. Preložil Ján Štrasser.
Od piatku pridávame fíčer o spisovateľovi, dramatikovi a filmárovi Leopoldovi Laholovi, ale aj o domove, priateľstve a popole, čo zúrodňuje. Viktória Janoušková nazvala svoj program Keď je myšlienka nezdeliteľná. O L. Laholovi. V réžii Róberta Horňáka účinkujú Matej Landl, Miroslav Trnavský, Alena Horňáková, Vladimír Jedľovský a Tomáš Vravník.
Na záver týždňa si s redaktorkou Ingrid Hrubaničovou už v piatej časti napíšeme Diktát na Devíne. Spoločnosť pri objavovaní pravidiel slovenskej gramatiky jej budú robiť jazykovedkyňa Sibyla Mislovičová a spisovateľ a prekladateľ Ján Štrasser: Relácia je z roku 2007.
Autorka scenára: Monika Zumríková Kekeliaková
Text: Lucia Šaráková
Ilustračné snímka: wikipedia.org, pixabay.com, unsplash.com