Sedem dní v koži učiteľa

Sedem dní v koži učiteľa

Začíname nový mesiac, ku koncu ktorého si pripomíname svetový deň učiteľov. Zažívame však časy, kedy tento deň nebude až taký výnimočný. Zažívame časy, kedy sa cení každý jeden deň, ktorý môžu naše deti stráviť v škole. Naživo. O to väčšia vďaka patrí všetkým tým, ktorí pod zvýšeným tlakom a v komplikovaných podmienkach dokážu naďalej fungovať tak, aby svojim zverencom odovzdali čo najviac. Nasledujúcich sedem dní sa budeme pozerať na svet spoza katedry, očami učiteľov s rôznymi osudmi, ale aj ich študentov, od čias dávnych až po dnešok.

V cykle Čítanie na pokračovanie sme si pre vás pripravili román nemeckého spisovateľa Heinricha Manna Profesor Nečin. Autorovi sa v ňom podarilo zachytiť typ skostnateného, byrokratického človeka, ktorý chce spoza katedry neobmedzene vládnuť nad žiakmi a riadiť ich osudy. Nečin ich pokladá za úhlavných nepriateľov, ktorí podrývajú jeho moc. Prevratnú zmenu v jeho živote však zapríčiní jeho vášeň k podradnej speváčke. Román do slovenčiny preložila Ľudmila Rampáková. V réžii Martina Kákoša číta Alfréd Swan.

"Ale veď ja mám pravdu!" tvrdí stredoškolák Igor Holinec, protagonista rovnomennej rozhlasovej hry. Kvôli svojej inteligencii a presvedčeniu sa stretáva s problémami zo strany školy. Autor Dušan Kužel v nej hľadá pravdu o vzťahoch profesorov a študentov za čias komunistickej diktatúry. Spolu s Literou si môžete porovnať vtedajšie pomery s tými súčasnými. Účinkujú Igor Kováč, Helena Geregová, Eva Rysová, Oľga Zollnerová, Elo Romančík, Slavo Záhradník, Alfréd Swan, Juraj Ďurdiak, Rudolf Žákovský, Vladimír Kostovič a Erika Bauerová. V roku 1984 hru naštudovala režisérka Ria Paldiová.

Slavo Kalný sa v eseji, ktorú nazval Zázraky v židovskej škole, vracia k osobitému svetu nováckého lágra. Počas II. svetovej vojny v ňom bola škola, čo bol zrejme svetový unikát. A Alexander Bachnár, ktorý tam bol načas učiteľom, spomína na žiakov tejto neobvyklej inštitúcie, na jej atmosféru, i na okolnosti, vďaka ktorým prežil túto predsieň smrti. V réžii Jany Strniskovej esej čítajú Vladimír Minarovič a Jozef Šimonovič. Program je z roku 2006.

Utorkový programový blok otvorí dramatické pásmo Idy Sládkovej z roku 2003, Služobníčka detí. Priblížime vám v ňom životný príbeh prvej kvalifikovanej slovenskej učiteľky - Ľudmily Klementíny Kvorkovej. Účinkujú Dáša Rúfusová, Zuzana Porubjaková a Alfréd Swan. Po pásme bude nasledovať poviedka Braňa Hochela Učiteľ. Autor v nej opisuje jednu zimnú nočnú príhodu učiteľa, ktorý v škole na noc prichýli mladú ženu, ktorej sa pokazilo auto. Sám však pochybuje, či je to sen alebo skutočnosť. V réžii Jozefa Pražmáriho číta Peter Sklár.

Taliansky spisovateľ Cesare Pavese stál pri zrode neorealizmu ako silnej reakcie na literátčinu a akademizmus talianskej oficiálnej prózy, keď bol trh presýtený populistickými románmi. Hlavná postava jeho románu Pláž, stredoškolský profesor, trpí pocitom nenaplneného života.Trápi ho osamelosť a závisť. Rád by našiel aspoň náznak nezhôd medzi vidiečanmi Dorom a jeho manželkou Cleliou. Chce zo života uchytiť, čo sa ešte dá, no jeho rozorvané vnútro nedokáže vyplniť prázdno života. Úryvok z románu vám prečíta Alfréd Swan.

Na záver utorkového bloku sme pripravili minidrámu pre mládež Michaely Zakuťanskej Pán učiteľ. Je krátkou situáciou vystrihnutou zo života spolužiakov, ktorí sa v kabinete biológie učia na geologickú olympiádu. V réžii Júlie Rázusovej účinkujú Peter Bajerčík, Adela Mojžišová, Roman Poláčik a Judit Bárdos. Program je z roku 2013.

Od stredy si budete môcť vypočuť rozhlasovú adaptáciu divadelnej komédie Učiteľ tanca španielskeho dramatika Lope de Vegu, ktorý tvoril na prelome 16. a 17. storočia, v období zlatého veku španielskej drámy. Pre rozhlas ju upravila Elena Kočišová, do slovenčiny preložil Víťazoslav Hečko. Účinkujú Ladislav Chudík, František Dibarbora, Gustáv Legéň, Július Paluš, Ľudovít Ozábal, Eva Kvietiková, Jela Lukešová, Vladimír Minarovič, Anton Glézl, Viera Bálinthová, Ivan Krivosudský a Jozef Longauer. V roku 1972 režijne naštudoval Vladimír Rusko.

Quo vadis, schola nostra? Kam kráčaš, naše školstvo? Túto otázku si kladie autor fíčra Roman Bomboš. Sám kedysi učil, takže problémy za katedrou i v školských laviciach dôverne pozná. Teraz ich prináša do rozhlasového éteru a vy si ich na Litere môžete vypočuť od štvrtka. V réžii Jara Riháka okrem autora účinkujú Miroslav Trnavský, Vlado Kostovič, Ľubo Kostelný a Vladimír Obšil. V relácii odznejú verše Jacquesa Préverta a Francisca Blakea a citáty Jána Amosa Komenského.

Nasleduje poviedka spisovateľa Milana Zelinku Hodina hudobnej výchovy, ktorá hovorí o rafinovanej pomste žiakov, ktorá síce zasiahla toho pravého, ale na nepravom mieste. V réžii Viery Weidlerovej vám ju prečíta Boris Farkaš. V roku 2006 redakčne pripravil Jozef Čertík.

Oliver Bakoš situoval fiktívny dej svojho debutu Katedra paupológie do prostredia, ktoré mu je dôverne známe. Je sondou do postkomunistického školského systému a pranieruje nielen jeho neduhy a rôzne nedostatky, ale upozorňuje aj na nezmyselnosti súčasnej doby, na obludnosti, ktoré začali bujnieť v porevolučných časoch. Situácie, ktoré opisuje, sú groteskné - komické i tragické, no zároveň smutné. Kniha odhaľuje zákulisné praktiky v školstve, Bakoš ňou nastavuje zrkadlo spoločnosti, ktoré odráža už jej existujúce deformity. Úryvok číta Alfréd Swan.

Štvrtkový programový blok uzavrie krátka poviedka Štefana Šimka s názvom Učiteľka. Opisuje jedno novembrové popoludnie a v ňom učiteľku Žanetu, ktorej sychravé počasie prináša „sychravé" pocity zo života. V réžii Petra Vilhana číta Hana Makovická.

Od piaku pridávame rozhlasovú hru pre mládež Hodiny francúzštiny, napísanej na motívy poviedky Valentina Rasputina. Rozpráva príbeh chudobného chlapca Aľošu a jeho obetavej učiteľky francúzštiny. Účinkujú Martin Kuthan, Igor Mišík, Viera Richterová, Vladimír Minarovič, Hana Kostolanská, Juraj Draxler, Martin Kaprálik, Martin Privrel, Július Paluš a Ján Klimo. V roku 1990 režijne naštudovala Viera Weidlerová.

Na záver nášho týždňa si vypočujte krátku prozaickú miniatúru z pera Daniely Kapitáňovej. Deväťdesiatročný profesor, nositeľ Nobelovej ceny v oblasti fyziky, si prichádza prebrať čestný doktorát. Čo sa vykľuje z jeho ďakovnej reči sa dozviete v dielku, ktoré autorka nazvala Teória rozhrania profesora Hargiteua. Číta Marián Šidlík.

Program rádií

Scenár: Martin Šenc

Ilustračné snímky: pixabay.com, usnplash.com