Mnohí sa dnes snažíme pochopiť čas, ktorý žijeme, tie pocity ohrozenia chorobou, vojnou, tú polarizáciu medzi nami; to, že nás nevyrušuje to, čo by malo a naopak. A tak možno odpovede nájdeme u Dostojevského, Bunina, Pasternaka či ruských vizionárov, ktorí tiež nežili v ľahkých časoch. V Čítaní na pokračovanie sa započúvame do šiestich častí z Dostojevského diela Posadnutí diablom. Určite si to nenechajte ujsť, keďže ide o novučičké spracovanie z roku 2022. Odporúčame vám aj cyklus Ars litera, kde si budete môcť vypočuť nové načítanie úryvku z nového prekladu Anny zo zeleného domu a k Anne sa pridruží aj tá Kareninova a možno aj iné Anny či Haničky. Júlia Pavlová sa v cykle Nobelova cena za literatúru bude venovať osobnosti a tvorbe B. Pasternaka. Ruské vizionárstvo predstaví v dvoch častiach cyklu Ruská literatúra Valerij Kupka. K vrcholným výberom týždňa patrí hra I. Alexejeviča Bunina Miťova láska. A môžete sa tešiť aj na ruské spracovanie príbehu o Pinocchiovi, čiže Buratinovi (hra Zlatý kľúčik) a pútavá bude aj rozprávková povesť o Prešporskom Rolandovi. Veronika Dianišková zas predstaví Emmanuela Carréra a jeho reportáže.
Tvorba F.M.Dostojevského odhaľuje ruskú dušu. Jeho román Diablom posadnutí vychádza z mravnej polemiky, že ak Boh nie je, všetko je dovolené. Všetka hĺbka umenia je v typoch a charakteroch jednotlivých postáv. A tak diablom posadnutí sú hrdinovia diela - pyšný a sebavedomý Stavrogin, racionálny Kirilov a podlý Verchovenskij, okolo ktorých sa rozvíja čudesne prepletený život v malom vidieckom mestečku, kdesi ďaleko v Rusku koncom 19.storočia. Text však možno chápať aj ako filozofickú úvahu, alebo aj ako psychologickú detektívku - a ich strojcami sú ľudia posadnutí. V réžii Hany Rodovej z roku 2022 účinkujú Beáta Drotárová, Tatiana Poláková, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová. Preklad Viera Hegerová. Vysielame v šiestich častiach ako čítanie na pokračovanie.
Nasleduje pravidelná relácia Ars litera, v ktorej budú redaktorky Gabriela Magová a Daniela Kapitáňová hľadať mená Anna a Hana v názvoch literárnych diel. Napríklad v novom preklade klasiky Anna zo zeleného domu, chýbať nebude Anna Karenina a iné. Spoluúčinkujú Anna Hajduková, Igor Šebo, Marián Geišberg a Darina Vašíčková. Program je z roku 2021.
Prvým nositeľom Nobelovej ceny za literatúru mal byť Tolstoj, no jeho povesť náboženského anarchistu zapríčinila, že nominácia neprešla. Svoju chybu však akademici do istej miery napravili, keď v roku 1933 udelili cenu ruskému spisovateľovi Ivanovi Buninovi, ktorý považoval Tolstého za svojho učiteľa. Októbrová revolúcia rozdelila Buninov život na dve polovice, keď v roku 1920 odišiel, tak ako ďalšie dva milióny Rusov, do emigrácie. Odchod z rodnej krajiny, na ktorú bol Bunin bytostne naviazaný, sprevádzalo hlboké duševné utrpenie, pocit osamelosti a smútku. Nie náhodou je Bunin považovaný za posledného básnika ruskej šľachtickej kultúry. Pondelkový programový blok doplní pravidelný cyklus Autor na dnes, tentoraz venovaný osobe Ivana Bunina. Pripravila ho Ivana Kupková s docentom Valerijom Kupkom z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity. V réžii Márie Jarkovskej účinkujú Juraj Zetyák a Adriana Ballová. Program mal premiéru v roku 2011.
Od utorka si v rámci cyklu Ruská literatúra predstavíme ďalšiu spisovateľskú osobnosť, v titule Valerija Kupku Ľudia mesačného svitu. Budeme si čítať z diela originálneho, rozporuplného mysliteľa Vasilija Rozanova, ktorý sa usiloval očistiť pohľad na svet od poloprávd, lži, pseudomorálky a vrátiť myslenie o človeku do počiatočného bodu, dopátrať sa skutočnej podstaty. Ako to Boh naozaj myslel s človekom? Čo je človek? A akú úlohu má splniť na tejto zemi? Hľadanie odpovedí na tieto otázky má u Rozanova celý rad špecifík. Myslí fragmentárne, protirečivo, rozbiehavo, často ide dvoma cestami – doľava a doprava zároveň. V réžii Petra Vilhana účinkujú Juraj Zetyák, Dana Košicá, Igor Šabek. Program mal premiéru v roku 2010.
Pokračujeme rozprávkovou hrou Zlatý kľúčik (Buratino), ktorú podľa Alexeja N. Tolstého napísala Kveta Slobodníková. V réžii Magdy Grandtnerovej účinkujú Ivan Šándor, Michal Gučík, Vladimír Obšil, Natália Záhradníková, Vlado Müller, Stano Dančiak, Juraj Slezáček, Zuzana Kocúriková, Zoro Laurinc, Jozef Šimonovič, Darina Vašíčková a ďalší. Rozrávka je z roku 1994.
Na Slovensku neprávom zabudnutý reportážny autor - Francúz s ruskými koreňmi Emannuel Carrére - je životopiscom svojich postáv, aj samého seba. Rozpráva sa s Jeanom Claudeom Romandom - človekom, ktorý v 90-tych rokoch vo Francúzsku zavraždil svoju rodinu. O tejto tragédii napíše krutý a temný román Protivník. V slovenských prekladoch nasleduje Ruský román - životopis vojnového zajatca, ktorý prežil 50 rokov v ruskej psychiatrickej liečebni a potom vrúcne dielo pripomínajúce Roviny života Juliana Barnesa - Iné životy ako môj. Nedávno vyšiel jeho rozsiahly román Limonov, v ktorom mapuje život ruského básnika, prozaika, revolucionára, politika, gaunera, zločinca, čivúzňa - Eduarda Savenka, ktorý bol známy pod pseudonymom Limonov. Carrére je výnimočný tým, ako dokáže v priebehu rokov nanovo meniť autorský rukopis, i tým, ako priznáva osobný vzťah k svojim príbehom a postavám. Úryvky z jeho temných, strhujúcich a naliehavých kníh vám prečíta Vladimír Seman. Program Emmanuel Carrére a jeho reportáže pripravila Veronika Dianišková v rámci cyklu S Literou v roku 2021. Uvádzame v premiére. Počúvajte od stredy.
Nenechajte si ujsť ani umelecko-dokumentárne pásmo o živote a diele nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Borisa Pasternaka. Cenu získal v roku 1958 za romána Doktor Živago, vtedajšie politické vedenie mu však pod hrozbou vyhostenia nedovolilo ju prevziať. Ide pritom o zrejme najvýznamnejší ruský román 20. storočia, ktorý okrem iného odmieta boľševickú revolúciu. Účinkujú Ivo Gogál, Zuzana Kyzeková, Juraj Predmerský. Pásmo je z roku 2012.
Od štvrtka pokračujeme dramatizáciou novely Ivana Alexejeviča Bunina Miťova láska. Príbeh zachytáva romantické vzplanutie mladého muža, jeho žiarlivosť a smrť. Je to tiež autorova láska k rodnému Rusku, dej plný osudovsti, ktorým Bunin poníma skutočnosť. V réžii Hany Hajdovej účinkujú Peter Sasák, Alena Ďuránová, Jana Truščinská, Egon Tomajko, Jozef Úradník, Peter Vilhan, Adriana Ballová. Hra mala premiéru v roku 2003. Preklad: Erik Jakub Groch.
Piatok otvorí rozprávkový príbeh Jozefa Lenharta zo starej Bratislavy, o láske a túžbe po bohatstve. Povesť o Prešporskom Rolandovi režíroval Vladimír Rusko v roku 1991. Účinkujú Július Vašek, Anna Šišková, Zdena Gruberová, Helena Geregová, Zuzana Frenglová, Zdena Studenková, Boris Farkaš, Bronislav Križan.
Náš týždeň ukončí opäť relácia Ruská literatúra a príspevok Valerija Kupku Boh času. Prevedie nás zložitými chodníčkami nepokojného života Velimira Chlebnikova. Chodníčkami, čo sa chcú aspoň dotknúť jeho tvorby – mnohovrstvovej, jedinečnej, lákajúcej svojou tajomnou nepochopiteľnosťou a bezhraničným vzletom fantázie, ktorá znie ako možná realita, pravda budúcnosti. Jeho život sa podobá na legendu, toľko v ňom bolo zvláštnych, neuveriteľných faktov a udalostí. Tvorivý život Velimira Chlebnikova sa paradoxne prekrýva s troma vojnami a troma revolúciami. Možno preto otázky vojny, dejín, smrti hrajú v jeho diele takú dôležitú úlohu a otázky ich prekonania sú takým dôležitým a celoživotným cieľom tohto básnika. V réžii Márie Jarkovskej z roku 2010 účinkujú Juraj Zetyák, Adriana Ballová a Jozef Úradník.
Program rádií
Ilustračné snímky: pixabay.com
Autorka scenára: Monika Zumríková Kekeliaková
Text: Lucia Šaráková