MS vo futbale 2022
MS vo futbale 2022

Slnečnosti, príbehy z pralesa a ďalšia letná nádielka na Litere

Slnečnosti, príbehy z pralesa a ďalšia letná nádielka na Litere

 Leto sa už definitívne zlomilo do svojej druhe polovice, to však neznamená, že si necháme zobrať sladký prázdninový pocit, ktorý si poniektorí predstavujú činorodo, a pre iných je zosobnením bezstarostnosti a relaxu. Taký bude aj náš program nasledujúcich sedem dní, v ktorom vás zoberieme do pralesa, na slnečné pláže, v letnom teple sa budú odohrávať príbehy rozhlasových hier i poviedok poznačených jeho náporom na psychiku. A chýbať nebude ani exotika. Ak práve nie ste na dovolenke a ani sa nechystáte, užite si ju s Literou!

Plánuje niekto v lete zbierať zážitky z pralesa? V pravidelnom cykle Čítanie na pokračovanie si budeme listovať v knihe uruguajského autora Horacia Quirogu Príbehy z pralesa. Vypočujete si poviedky Besný pes, Muchy, Lesný med, Tmavá komora, Podrezaná sliepka, Vankúš z peria, Pustatina a Pálenka z pomarančov. Ide o jedno z najpôsobivejších čítaní, ktoré v našom rozhlasovom archíve máme. Príbehy o vnútornej sile ľudí zápasiacich so smrteľne nebezpečným pralesom a jeho obyvateľmi si vypočujete vo fascinujúcom podaní Mariána Geišberga. Preložila Eva Palkovičová.

Mariána Geišberga spolu s Vierou Richterovou-Horváthovou, Zuzanou Haasovou, Jánom Kronerom, Janou Strniskovou, Leopoldom Haverlom, Štefanom Kožkom, Martinom Hubom, Danielou Kuffelovou a ďalšími si môžete vypočuť aj v pôvodnej rozhlasovej hre Jany Kákošovej Dovolenka. Spolu s hrdinami príbehu sa presvedčíme o tom, že jednoduchšie je robiť zázraky, ako plniť všedné ľudské želania.

Od pondelka si v programe nájdete aj letnú minidrámu Jána Štepitu Horúčava. Teplo zo všetkých strán môže spustiť sériu rôznych pocitov, ale aj starých spomienok. V réžii Róberta Horňáka účinkujú Marián Slovák, Eva Matejková a Jana Strnisková.

Pod názvom Slnečnosti vám od utorka ponúkame pásmo Zuzany Belkovej. Hovorí v ňom o motívoch slnka a horúčav v literatúre. Okrem autorky a moderátorky v réžii Martina Kákoša účinkujú Jana Strnisková, Ivan Laca, René Jankovič a Juraj Predmerský.

Nasledovať bude päťminútovka z cyklu Odinakiaľ a text Márie Klapákovej, v ktorom nahliadneme do zahraničia. Mariana Bódiová vám prečíta Z denníka gréckeho dovolenkára. Pokračovať budeme poviedkou anglického prozaika a dramatika Johna Gasworthyho Mámor letnej noci, ktorú prečíta Alfréd Swan. Autor pochádzal z bohatej rodiny a touto vrstvou sa zaoberal aj vo svojich dielach. V roku 1932 dostal Nobelovu cenu za literatúru. Jeho najznámejším dielom je románová trilógia Forsytovská sága, v ktorej zachytáva pozvoľný rozpad bohatej meštianskej rodiny. Utorkový blok ukončíme veršami Nory Grajciarovej , ktoré uvádzame pod spoločným názvom Toto leto. Recituje ich Zdena Grúberová.

Od stredy si v programe nájdete fíčer Ivety Bognárovej Kruté leto. Hovorí o tom, aké zákerné vedia byť pre človeka letné mesiace. Relácia vznikla v produkcii odboru umelecko-dokumentárnej publicistiky. Budete v ňom počuť aj herca Petra Sklára.

Mnohí z vás sa iste v lete chystajú na pláž, k sladkej či slanej vode. Práve tam sa odohráva aj pôvodná rozhlasová hra Petra Šuleja, ktorú pomenoval príznačne Pláž. Tento pojem väčšinou evokuje pocit bezstarostnosti a hravosti. Na pláži si deti stavajú svoje pieskové zámky, ale aj dospelí tu hrajú svoje hry. Hry na vzťahy, hry na rodičov, partnerov, milencov... Akoby sme ani v čase oddychu nedokázali vystúpiť z neustáleho súperenia, dokazovania si prevahy, prekárania sa. Ani dovolenka nám nedovolí prerušiť tie každodenné hry, ktoré sa pre nás stali natoľko bežné, že si ich takmer neuvedomujeme. Vidieť sa dajú len detskými očami. To, čo dokáže vstúpiť do našej každodennosti, je zázrak. Doslovne či metaforicky. Účinkujú Petra Fornajová, Ľubomír Burgr, Alena Pajtinková, Michaela Hanudelová, Milan Chalmovský, Timotej Lukovič, Edita Borsová, Tomáš Hallon a Viktor Križan. Réžia: Ján Šimko.

V rámci tohto bloku si môžete vypočuť aj poviedku Vincenta Šikulu Leto. Pochádza z knižky Možno si postavím bungalov a družstevník Gustinko sa v nej domáha spravodlivosti. V réžii Róberta Horňáka číta Alfréd Swan.

V horúcich letných dňoch je ťažké nemyslieť na to, ako sa aspoň občas schladiť. Aj tvorcovia cyklu Sobotník hľadajú spôsob, ako sa s horúčavami popasovať, no ako už je u nich zvykom, s nutnou dávkou humoru. Od štvrtka budeme v zábavnom pásme z pera Romana Slaninu riešiť tému: Teplo má každý rád. Alebo: odsťahovali by ste sa do teplých krajín? Okrem autora v relácii účinkujú Stanislava Pázmányová, Norbert Antalík a Boris Srník. Prajeme príjemnú zábavu.

Po humoristickom pásme sa k slovu prihlási minidráma Uršule Kovalyk Gotické leto. Hovorí o sedemnásťročnej Alme, ktorej životnou filozofiou je gothic. Otec na ňu nemá čas a tak ju posiela na prázdniny k bláznivej tete, ktorá býva v akomsi „Zapadákove“. V hlavnej úlohe sa prestaví Rebeka Poláková.

V cykle V skratke si vypočujete autorskú poviedku Martina Šenca Aklimatizácia. Poznáte ten pocit, keď sa vrátite z dovolenky domov a odrazu nastane „vzduchoprázdno“? Akýsi stav silnej dezilúzie, frustrácie až neschopnosti vyrovnať sa s nutnosťou nasadnúť opäť do bežného systému a pracovných povinností. Ešte že má hrdina tejto poviedky kamaráta, ktorý má recept na všetko. Číta Tomáš Bartoněk.

Od piatku môžete na Litere počúvať literárne pásmo o lete a letných hrách v tvorbe slovenských básnikov. Pásmo Leto, leto, letisko pripravil a uvádza básnik Štefan Moravčík. V réžii Gejzu Dezorza účinkovali Alfréd Swan a Peter Sklár.

Múdrejší ľudia jednoducho prečkajú leto v práci. Oddýchnu si v nej i popri nej viac, a oproti ostatným získajú obrovskú strategickú výhodu: ešte stále dovolenku majú,“ píše a radí nám na začiatku svojej satirickej poviedky Oliver Bakoš. Inak by sa nám mohlo stať to, čo hrdinovi jeho úsmevnej prózy: stratil sa na gréckom ostrove. Ako sa to stalo? Počúvajte titul Stratený na Korfu. V réžii Martina Bendika číta Tomáš Maštalír.

Po poviedke budú nasledovať dve eseje Jozefa Kolára pod názvom Typický muž a typická žena. Zavedú nás pod horúce egyptské slnko a hneď nato do chládku príjemného gréckeho hotela. Tieto exotické miesta inšpirovali autora k zaujímavým úvahám. Číta Miroslav Trnavský. Našu letnú nádielku uzavrú verše Vojtecha Kondróta pod spoločným názvom Leto. V sprievode príjemných chilloutových rytmov vám ich prednesie Jozef Šimonovič.

Program rádií

Scenár: Martin Šenc

Foto: pixabay.com

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame