Indický týždeň

Indický týždeň

Tento týždeň sa v našom programe vydáme na literárnu návštevu do exotickej Indie. Je domovom niekoľkých starovekých civilizácií a centrom dôležitých historických obchodných ciest. Svojimi bohatými náboženskými tradíciami, jednoduchým životným štýlom a nadhľadom Himalájí, predstavuje inšpiráciu pre konzumom vyčerpaný západný svet. Aj literatúra má jej farby. Od starých bájok až po angažovanú prózu. Všetky jej odtienky si tento týždeň bližšie predstavíme.

Začíname klasicky čítaním na pokračovanie tentokrát z novely Indické nokturno od talianskeho spisovateľa Antonia Tabucchiho. Kniha, ktorá bola aj sfilmovaná, je neobvyklým putovaním po Indii, kde hľadanie znamená i nachádzanie samého seba. Preložila Dagmar Sabolová. V réžii Petra Vilhana číta Igor Šabek. Vysielame v štyroch častiach počas celého týždňa.

Nasleduje rozhlasová dramatizácia románu nositeľa Nobelovej ceny, indického spisovateľa Rabindranátha Thákura Stroskotanci. Jeho dielo prestavuje jeden zo vzácnych príkladov syntézy európskej a východnej kultúry. Román hovorí o podivnom osude dvoch mladých ľudí, ktorých k sebe pripútajú prísne konvencie indického života. Je to však zároveň román o živote vôbec, lebo práve láska a česť - ako vyplýva zo slov tohto veľkého humanistu - je to najcennejšie, čo človek v živote má. V hlavných úlohách rozhlasovej dramatizácie z roku 1997 si vypočujete Jána Galloviča, Michaelu Čobejovú, Karola Machatu, Dušana Szaba a Ľubicu Trégerovú. Réžia Ria Paldiová.

V programe Rádia Litera pokračujeme výberom zo zbierky indických príbehov známych pod názvom Pančatantra – Bájky z Indie. Každý jeden príbeh sa zaoberá špeciálnym aspektom ľudského konania v konkrétnych životných situáciách. Zo sanskritu ich preložil Robert Gáfrik. Číta Alfréd Swan.

V programe Indická literatúra z cyklu Ars litera sa Pavol Náther prizrie bližšie osobnosti, ktorou bol bengálsky filozof, básnik, prozaik, dramatik, mysliteľ, hudobný skladateľ, sociálny reformátor a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru za rok 2013 Rabíndranáth Thákur. Na rozdiel od Gándhího hesla „non-cooperation" požadoval spoluprácu medzi Východom a Západom a harmonické vyrovnanie sa východného a západného myslenia. Spoluúčinkujú Ladislav Volko, Alfréd Swan, Emília Vášáryová, Ladislav Chudík a ďalší. Počúvajte od utorka.

Staroindický epos Mahábhárata vznikol v období asi 400 rokov pred našim letopočtom až 400 rokov nášho letopočtu. Opisuje boj o moc medzi dvoma spriaznenými rodmi, Kuruovcami a Pánduovcami. Viac o ňom vám prezradí Mária Michalková v rozhovore s indologičkou Annou Rácovou. V programe Autor na dnes z roku 2005 spoluúčinkuj Alfréd Swan, Táňa Kusá a Mária Samuhelová.

Indický básnik Rabíndranáth Thákur mal zvláštny dar. Dokázal priblížiť atmosféru svojej krajiny a svojich krajanov európskemu čitateľovi. Pri počúvaní jeho veršov máte dojem, že sa vám neprihovára básnik vzdialenej Indie, ale ktosi dôverne blízky a odkiaľsi známy. Emília Vášáryová vám v poetickom programe Deň čo deň prednesie niekoľko z nich. Preložili Násir Ahmed Zoberi a Michal Bartko.

Od stredy si môžete vypočuť premiérovú reláciu z cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera. Jej autor Martin Pavlov v nej predstaví poéziu Jána Stacha v novom výskumnom svetle, presvetlí dominantné gesto básnikovej tvorby v kontexte telesnej zmyslovej evokácie a obraznosti. Centrálnym sa stane dosiaľ málo interpretovaný motív-obraz ženy Marion. Pásmo z roku 2024 uvádzame pod názvom Marion. O poézii Jána Stacha.

Nasleduje pásmo Mariána Šidlíka s veľavravným názvom Duša Indie. Autor sa pokúsi poodhaliť tajomný závoj poetického myslenia tejto rozmanitej krajiny. Je zrkadlom do duše nielen básnikov, ale aj obyčajných ľudí, ktorých osudy umelci stvárňovali a stvárňujú v rozličných historických obdobiach. V réžii Táne Tadlánkovej účinkujú Michal Jánoš, Jana Hevešiová a Marián Šidlík. Program je z roku 2012.

Arundhati Royová je indická spisovateľka a aktivistka. Do povedomia kultúrnej verejnosti vstúpila v roku 1997 svojou prvou knihou Boh maličkostí. Román bol odmenený viacerými svetovými literárnymi cenami. Zachytáva tragické osudy rodiny dotknutej dávno stanovenými a nemennými zákonmi lásky, určujúcimi koho a ako veľmi smie človek milovať. Úryvok z knihy číta Mária Schlosserová.

Od štvrtka vám na Litere prinesieme dlho nevysielanú pôvodnú rozhlasovú hra Dušana Širokého Nech hodí kameňom. Autor v nej sugestívne nastoľuje závažné otázky etiky medziľudských vzťahov, viny, oprávnenosti trestu a individuálnej pomsty. Mladému architektovi tragicky umiera žena a dieťa počas pôrodu. Jeho hnev sa obracia proti ľuďom, ktorí mu nepomohli v krízovej situácii, kedy jeho auto havarovalo. Po dlhom pátraní sa mu podarí zhromaždiť skupinu "vinníkov", ktorých pozve na fiktívnu oslavu v izolovanom prostredí chaty a mieni ich obviniť zo smrti svojich blízkych. V hlavnej úlohe sa predstaví Štefan Kvietik, ktorý v máji tohto roku oslávil svoje 90. narodeniny. Réžia: Milan Semík. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1979.

Keď počujeme pojmy ako sanskrit, ganga, Tádž Mahál, Gándhí, Indus, jóga, Šivu - ihneď si ich spojíme s Indiou. Ďalší diel antropologického slovníka venujeme práve tomuto úžasne rôznorodému subkontinentu obklopenému Indickým oceánom a hrádzou himalájskych štítov. O reláciu India sa v roku 2013 postaral Peter Turčík a jeho hostka Mgr. Helena Tužinská, PhD.

„Istý muž v Indii, volal sa Namib Hamid, mal sen. Sníval sa mu mnoho rokov, už od jeho detstva, a sen ho neopúšťal, ani keď bol v zrelom veku. Túžil mať mnoho slonov, veľké, obrovské stádo ťažkých zvierat, stádo, ktorému by nebolo páru nielen v Indii... Ráma Višnu vyslyšal jeho prosby. Raz ráno, keď biedny nosič kobercov vstal, obklopovali ho stovky, ba tisícky obrovských zvierat, plne naložených vzácnym tovarom...." ako sa príbeh skončí, dozviete sa v minirománe Alexandra Piroša, ktorý ho nazval Pieseň zo slnkom presvetlenej Indie. Číta Lukáš Šepták.

V glose O indickej masáži vám Elena Vacvalová prezradí prvý z troch zážitkov zo svojej cesty do Indie, kedy sa zúčastnila ajurvédsko-jogového pobytu. Dozviete sa napríklad, že nie každá masáž môže byť príjemnou aktivitou. Nahrávka je z roku 2017, číta autorka.

V rámci týždňa venovaného Indii vám ponúkame aj životopisné dramatické pásmo o Indíre Gándiovej, dôležitej líderke modernej indickej histórie. Jej cesta k politike začala, keď mala 12 rokov, svoj život zasvätila boju za slobodu, ktorý ju napokon stál život. Pod názvom Matka Indie autorsky pripravil Ivan Lehotský. Účinkujú Darina Vašíčková, Mária Dacejová, Peter Rúfus a Ján Valentík. V roku 1995 režíroval Štefan Mandžár. Počúvajte od piatku.

Čandradhar Šarmá Gulérí bol významným vzdelancom svojej doby a súčasníkom Prémčanda, ktorý sa pokladá za najväčšieho moderného indického spisovateľa. Obaja získali slávu publikovaním poviedok vo vplyvnom časopise Sarasvatí. Gulérí bol známy tým, že sa v jeho prácach výnimočným spôsobom snúbi humor s vážnosťou. Napísal len tri poviedky, hlavné ťažisko jeho tvorby spočíva vo vedeckých štúdiách a literárnych kritikách. My vám ponúkneme jeho poviedku Žiadosť v interpretácii Ľuba Bukového. Považuje sa za jednu z najlepších poviedok hindskej literatúry.

Pokračujeme cyklom Brúsenie jazykov, tentoraz to bude, ako inak, Hindčina. O treťom najrozšírenejšom jazyku sveta sa budem rozprávať s magistrou Helenou Hadvigovou, absolventkou indológie na Karlovej univerzite. Vedeli ste, že ako dôkaz pradávnej spojitosti slovanských jazykov a hindčiny sa uvádza počítanie od jeden do desať? Viac sa dozviete v relácii z roku 2014, o ktorú sa postarala Daniela Kapitáňová, spoluúčinkuje Rasťo Piško.

Oceňovaný slovenský básnik, prozaik a textár, člen básnickej skupiny Osamelí bežci – Ivan Štrpka v týchto dňoch oslavuje svoje 80. narodeniny. Rádio Litera sa pripája ku gratulantom a pri tejto príležitosti vám na záver nášho týždňa ponúkneme pásmo z jeho básnických textov pod názvom Modrý vrch. Ide zároveň o názov knihy, pod ktorým vyšli texty zo siedmich albumov art-rockového hudobníka Deža Ursinyho. Textárska spolupráca s Dežom Ursinym sa stala integrálnou súčasťou básnickej tvorby Ivana Štrpku. Výber z nej si vypočujete v interpretácii Sone Ulickej a Štefana Bučka.

Program Rádia Litera

Autor programového týždňa: Martin Šenc

Text: Lucia Šaráková

Ilustračné snímky: pixabay.com


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame