Tento týždeň budeme v Rádiu Litera opäť plný nových rozhlasových prekvapení. Vo vysielaní dáme šancu hrám, ktoré v našom éteri ešte nezneli. Môžete sa tešiť na tri časti rozhlasovej hry Petra Karvaša Bašta – prenesie nás témou povstania v Ľubietovej. Blížiace sa výročie SNP (29. august) si pripomenieme aj poviedkou A. Čobeja (Posledné prázdniny) a reláciou S. Gyarfašovej o francúzskych partizánoch na Slovensku. Nebudú chýbať verše (tentokrát od O. Gluštíkovej) ani rozprávková hra (Dar starej rieky podľa guinejskej ľudovej predlohy). Nedožité 70. narodeniny Štefana Kožku si pripomenieme dvoma skvelými hrami, a to Alexander od M. Grolla a Testament od M. Maďariča. Na pokračovanie si budeme čítať z knihy E. Benčíka Lastovičie leto a do príbehu fínskej spisovateľky Tove Janssonovej nás pozve relácia z cyklu S Literou.
Pondelok otvorí prvá časť trojdielnej rozhlasovej hry autora Petra Karvaša s názvom Bašta. Dej je situovaný do obdobia baníckeho povstania v Ľubietovej. Prvá časť nesie názov Vzbura. V réžii Ivana Terena účinkujú Viliam Záborský, Mária Kráľovičová, Jozef Sodoma, Karol Machata, Jozef Šándor, Anton Mrvečka a ďalší. Hra je z roku 1961. Druhú časť pridávame od stredy, zavedie nás do štúrovského obdobia v roku 1844. Tretiu časť s témou Slovenského národného povstania môžete počúvať od piatku.
Predstavíme vám tiež osud MUDr. Silvestra Krčméryho v cykle Ľudia v meste, čím si pripomenieme 100. výročie od narodenia tohto lekára, politického väzňa a zakladateľa tajnej Cirkvi na Slovensku. Od roku 1945 zakladal Krčméry protištátne krúžky podľa vatikánskych agentov. Bol odsúdený za velezradu a väznený 14 rokov v Jáchymove. Povie nám o živote vo väzení, o duchovnej sile čerpanej z viery i o dôležitej úlohe utrpenia. Rozhovor so Silvestrom Krčmérym viedol redaktor Branislav Dobšinský. Spoluúčinkuje Vladimír Minarovič. Relácia je z roku 1996.
Pridávame verše Oľgy Gluštíkovej Bremeno neporozumenia. V réžii Stanislava Bilého účinkuje Jana Wernerová. Podľa hodnotenia Lenky Šafranovej „zemitá poézia O. Gluštíkovej nerozlišuje medzi krásnym a škaredým, vysokým a nízkym. Odkrýva korene drsného oravského regiónu, zapustené do jeho obyvateľov po celé generácie. Gluštíkovej básne sú vynikajúcim príkladom toho, že mágiu nemusíme hľadať len na horách a nížinách Škandinávskeho polostrova. Rovnako pulzujúca, divoká, tajomná a starobylá môže byť aj zem na severozápade Slovenska.
Od utorka si budeme do konca týždňa čítať poviedky o ľuďoch, vtákoch a zvieratách, autora Emila Benčíka z jeho knihy Lastovičie leto. E. Benčík je novinár, spisovateľ a prekladateľ z poľštiny. Ako šéfredaktor literárno-dramatického vysielania Slovenského rozhlasu zaviedol u nás nový rozhlasový dokumentárny žáner – fíčer. Je autorom stoviek rozhlasových relácií, najmä rozhlasových dokumentov z histórie, o významných osobnostiach, ale aj o súčasných problémoch. V rozhlase pracoval celý život až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1999. V réžii Karola Horvátha vám bude Benčíkove poviedky čítať Miroslav Beňušik. Program je z roku 2024.
Pridávame rozhlasovú hru Mojmíra Grolla s názvom Alexander. V úlohe Alexandra sa predstaví Ján Gallovič, v úlohe Aristotela Alfréd Swan a Pausanias ožije vďaka hercovi Štefanovi Kožkovi. Ten by sa bol 11. augusta dožil 70. narodenín. V rozhlase mu vďačíme za mnohé nezabudnuteľné postavy. Režíroval Vladimír Rusko v roku 2005.
Od stredy si môžete spríjemniť čas guinejskou ľudovou rozprávkou s úpravou Márie Krügerovej s názvom Dar starej rieky Fly. Hru sme vylovili po dlhých rokoch z hĺbky rozhlasového archívu a môžete v nej započuť obľúbený hlas Viery Bálinthovej. V réžii Eleny Bauerovej spoluúčinkujú Andrej Nemčok, Júlia Čunderlíková, Vladimír Minarovič, Darina Vašíčková a ďalší. Rozprávka je z roku 1966.
Vo štvrtkovom programovom bloku sa objaví hra Mareka Maďariča Testament. O F. Villonovi. Hra v našom éteri zaznie po prvýkrát. Zavedie nás do Francúzska pätnásteho storočia a bude rozprávať strhujúci príbeh jedného z najväčších básnikov a búrlivákov všetkých čias – Francoisa Villona. Pripomenieme si ňou opäť herca Štefana Kožku a jeho nedožité 70-te narodeniny. Herca budete počuť v úlohe Colina. V réžii Jara Riháka spoluúčinkujú Marián Geišberg, Zuzana Kronerová, František Kovár, Zuzana Frenglová, Peter Bzdúch, Juraj Slezáček, Ján Mistrík, Július Vašek a ďalší. Program je z roku 2000.
V rámci pravidelného cyklu S Literou vám Veronika Dianišková predstaví fínsku spisovateľku Tove Janssonovú. Viete, že autorka známych príbehov o zvláštnych tvoroch – mumintroloch, písala aj brilantné poviedky pre dospelých? Sú to príbehy o cestách, ostrovoch, o slobode, medzigeneračných vzťahoch i o tom, ako príroda ovplyvňuje človeka. Poviedky vám bude čítať Ludmila Hodulíková a Dado Nagy. Relácia je z roku 2000.
Od piatku sa vrátime k téme Slovenského národného povstania, ktoré si pripomenieme onedlho už 29. augusta. Hoci od čias SNP uplynulo niekoľko desaťročí, jeho ozvena stále žije v našej prítomnosti. Mnohé drobné príbehy dostávajú aj po rokoch novú hĺbku a rozmer. Vysielací blok otvorí poviedka Alojza Čobeja Posledné prázdniny. V réžii Daniely Ilavskej účinkujú Ľubomír Holčík, Andrej Mojžiš, Oľga Páleníková Šulíková. Program je z roku 1989.
Tematicky nadviažeme reláciou Biele miesta 20. storočia, v ktorej nám Soňa Gyarfašová prinesie Príbehy francúzskych partizánov na Slovensku. Vedeli ste, že len na našom území bojovalo proti fašizmu 32 národov a národností? Svoju významnú úlohu tu zohrali aj francúzski bojovníci. Napriek tomu však ich príbehy zostávajú u nás stále záhadou. Účinkuje autorka a hosť Didier Rogasik. Program je z roku 2021.
Program Rádia Litera
Autorka programového týždňa: Monika Zumríková Kekeliaková
Text: Lucia Šaráková
Foto: shutterstock.com