Milo Urban - rozporuplný talent

Milo Urban - rozporuplný talent

V tomto týždni si pripomíname 120. výročie narodenia slovenského prozaika, prekladateľa a novinára Mila Urbana. Narodil sa 24. augusta 1904 v obci Rabčice, v okrese Námestovo. Zatiaľ čo ako autor románov Živý bič, Hmly na úsvite, V osídlach či novely Za vyšným mlynom (ktorá sa stala predlohou k opere Eugena Suchoňa Krútňava) patril medzi najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry, treba spomenúť, že bol tiež ľudovým súdom odsúdený na verejné pokarhanie za jeho novinársku činnosť počas vojny. Pôsobil totiž ako redaktor časopisu Slovák, vydávanom Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou, a neskôr ako šéfredaktor ľudáckeho denníka Gardista. Urbanova prozaická tvorba však patrí k trvalým hodnotám slovenskej literárnej spisby. Vo vysielaní vám ponúkneme päťdielny seriál podľa románu Hmly na úsvite. Tešiť sa môžete na rozhlasovú adaptáciu  divadelnej hry Beta, kde si?, ale aj na dramatizácie próz Svedomie a Človek, ktorý hľadal šťastie. Nebudú chýbať pásma či eseje o živote a diele Mila Urbana. Opäť sa vrátime i k 80. výročiu Slovenského národného povstania a neobídeme ani 125. výročie narodenia argentínskeho spisovateľa Jorgeho Luisa Borgesa.

Začíname päťdielnym seriálom Hmly na úsvite, ktorý podľa románu Mila Urbana pre rozhlas pripravil Milan Materák. Kniha voľne nadväzuje na Urbanovo dielo Živý bič. Popri oravských Ráztokách sa príbeh presúva do malomestského prostredia s fabrikou a s dravo sa prebúdzajúcimi podnikateľmi, neskôr až do Prahy a do prostredia veľkej politiky. Účinkujú Emil Horváth, Boris Farkaš, Daniel Matuška, Ján Mistrík, Viera Topinková, Dušan Tarageľ, Leopold Haverl, Vladimír Kostovič, Ivan Laca a ďalší. Réžia: Viera Weidlerová. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1991.

Nasleduje rozhlasová adaptácia divadelnej hry Mila Urbana Beta, kde si? Ide o silnú drámu antických rozmerov v prostredí slovenskej dediny. Mladá Beta Brtáňová sa vracia z mesta, zo služby, o niekoľko mesiacov skôr, navyše s peniazmi navyše. Okamžite je vystavená predsudkom, klebetám, závisti a musí čeliť nenávisti dedinčanov. Pre rozhlas upravil Alojz Čobej. Účinkujú Marianna Kovačechová, Andrej Mojžiš, Magda Matrtajová, Marta Sádecká, Eva Kršňáková, Zlatica Gillová, Peter Vilhan a ďalší. V roku 1992 režijne naštudovala Daniela Ilavská.

Ak chceme hovoriť o tvorbe Mila Urbana, musíme začať tým, že ho radíme k sociálno – psychologickému realizmu. Prečo sociálny, prečo psychologický, prečo realizmus sa pokúsime dešifrovať zo spomienok samotného autora na písanie jedného z jeho najznámejších diel, románu Živý bič. Počúvajte reláciu Heleny Himičovej z cyklu Autor na dnes.

Od utorka si môžete vypočuť umelecko-dokumentárne pásmo o Milovi Urbanovi, ktoré  autor Augustín Maťovčík nazval Putovanie po Halinde. Účinkujú Peter Vilhan, Emília Čížová a Ľubomír Holčík. Réžia: Daniela Ilavská v roku 1994. Pridávame Urbanovu poviedku Roztopené srdce, ktorú napísal v roku 1928. Dozviete sa, ako sa pod vplyvom vernej a oddanej lásky nežnej Kristky zmení aj horúca hlava a tvrdé srdce Pavla Badáňa, ktorý je široko ďaleko známy ako povestný bitkár, ba zabijak. V réžii Martina Bendika interpetuje Ján Mistrík.

V textoch M. Urbana môže každá ďalšia čitateľská generácia objaviť čosi nové, doteraz neznáme. V dramatickom pásme Rudolfa Čižmárika z cyklu Podobizne sa dozviete niečo o pohnutých rokoch mladosti a prvých literárnych krôčikoch tohto spisovateľa. V réžii Štefana Mandžára z roku 1995 účinkujú Juraj Hrčka, Jozef Domonkoš, Ivo Hlaváček, Soňa Ulická a Vladimír Minarovič. Počúvajte od stredy.

V druhej hodine tohto programového bloku na vás čaká dramatizácia Urbanovej poviedky Svedomie. Bude o kňazovi, ktorý zhrešil nedostatkom lásky a milosrdenstva. Pre rozhlas v roku 2005 zdramatizoval Štefan Kasarda. Účinkujú Leopold Haverl, Alfréd Swan, Ivan Laca, Soňa Ulická, Peter Sklár, Lena Košická a ďalší. Následne pridávame úvahu Matúša Mikšíka o umeleckej hodnote literárnej tvorby Mila Urbana, ktorú nazval Urbanove výkriky. Číta Marián Grebáč. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2014.

Aj knihy majú svoje osudy - to je názov literárneho cyklu, v ktorom sa spolu s manželkou spisovateľa Mila Urbana, pani Žofiou, vrátime k dielu tohto autora a okolnostiam ich vzniku. Autorsky pripravil Pavol Hudík, moderuje Vladimír Dobrík, ukážky číta Jozef Šimonovič. Relácia je z roku 2003. Počúvajte od štvrtka.

Ďalej sa vo vysielaní objaví stereodramatizácia prózy Mila Urbana Človek, ktorý hľadal šťastie. V réžii Magdy Grandtnerovej účinkujú Július Pántik, Viktor Blaho, Mária Schlosserová, Ján Valentík, Jozef Šimonovič a ďalší. V roku 1986 redakčne pripravil Ján Bábik.

Argentínsky spisovateľ, básnik a esejista Jorge Luis Borges sa narodil 24. augusta 1899 v Buenos Aires. Pri príležitosti 125. výročia narodenia tohto významného autora sme si pre vás pripravili jeho poviedku Muž z ružového nárožia. Započúvajte sa do dramatického príbehu, ktorý sa odohral v jednu konkrétnu noc v mestečku Santa Rita. Klientela vrátane rozprávača trávi večer popíjaním a tancom tanga v bare. Ich oslavy preruší príchod impozantného cudzinca v čiernom. V réžii Jara Riháka číta Ivo Gogál.

Čas je neuveriteľne milosrdný a mnohé z toho, čo nás ešte nedávno ťažilo pocitom viny a prebúdzalo naše svedomie, ustúpilo prítomnosti. Vieme zabúdať rýchlo. Niekedy je však potrebné obzrieť sa do minulosti, aj keď nie je príjemná. Musíme poznať pravdu o dobe, v ktorej sme žili. Pravdu o činoch, ktoré z nás robia ľudí, alebo naopak, zbavujú ľudskosti. Práve o tomto sebapoznávaní je fíčer Petra Štrelingera Hrdinovia a hroby. Bude o odvrátenej tvári Slovenského národného povstania. Okrem autora v ňom účinkujú Mária Schlosserová, Jozef Šimonovič, Ján Valentík, Alfréd Swan, Roman Kaliský, Vladimír Babnič, Jozef Jablonický a Anton Rašla. Réžia Martin Kákoš v roku 2004. Počúvajte od piatku.

Ďalej v našom vysielaní nájdete poviedku Alfonza Bednára Susedia, v úprave Jozefa Čertíka. Autor sa sústreďuje na život obyvateľov dediny Závodie po vypuknutí SNP a podáva tiež reflexiu času štyri roky po dramatických udalostiach. Zanecháva nám odkaz, že vojna je nezmyselná a najdôležitejšie sú nepokrivené medziľudské vzťahy. V réžii Rie Paldiovej číta Karol Machata. V roku 1994 redakčne pripravil Jozef Čertík.

Pri téme SNP ale aj našich malých vnútorných povstaniach zostaneme aj na záver nášho týždňa, v eseji Martina Šenca. Moje osobné povstanie vám prečíta Vladimír Seman.

Program Rádia Litera

Autor programového týždňa: Martin Šenc

Text: Lucia Šaráková


Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame