V tomto týždni si v našom programe pripomíname 100. rokov od narodenia Ladislava Ťažkého, jednej z najvýznamnejších osobností povojnovej generácie slovenských spisovateľov. Päť častí čítania na pokračovanie bude tento raz patriť Ťažkého knihe Smrť obchádza štadióny o fanúšikovskom fanatizme s tragickými dôsledkami. Ponúkneme vám dlho nevysielané rozhlasové hry tohto autora - Vojnový zbeh z roku 1962 a Runa z roku 1957. Tešiť sa môžete aj na súčasnú dramatizáciu jeho novely Divý Adam. Nebudú chýbať Ťažkého poviedky Dar na rozlúčku a Jozefovo srdce, či esej Cnosť naruby, ale aj pásma venované životu a dielu tohto autora. Vo vysielaní tohto týždňa reflektujeme aj Svetový deň Alzheimerovej choroby. Pri tej príležitosti sme si pripravili glosu Oľgy Feldekovej Alzeimer, krátku hru Miroslavy Kuracinovej Valovej Pani Gálisová, rozhlasovú poviedku Táne Kusej S mamou, cyklus Kľúčové slová venovaný pamäti, ale aj fíčer Gabriely Horečnej Silu mi dáva slovo„zajtra".
Hneď od pondelka sa na Litere môžete započúvať do prvej časti čítania na pokračovanie z románu Ladislava Ťažkého Smrť obchádza štadióny. Autor v nej zachytáva boľavé problémy súčasnosti, aj preto je kniha adresovaná najmä staršej mládeži. Päťdielne čítanie bude o fanúšikovskom fanatizme s tragickými dôsledkami. V réžii Igora Hrabinského interpretuje Ladislav Chudík.
Pokračujeme rozhlasovou hrou Vojenský zbeh podľa textu L. Ťažkého. Sledujeme v nej dramatický príbeh z obdobia prvej svetovej vojny. V hlavných úlohách účinkuje Július Pántik, Júlia Čunderlíková, Jela Lukešová, Frída Bachletová, Juraj Paška, Ctibor Filčík a ďalší. Réžia: Jozef Dánai. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1962.
Pri príležitosti Svetového dňa Alzheimerovej choroby pre vás vyberáme glosu Oľgy Feldekovej s príznačným názvom Alzheimer. Opäť to bude príhoda z Oravy očami tejto pozorovateľky života, ktorá sa často ocitá v tých najbizarnejších životných situáciách a opäť to bude stáť za to. Číta autorka. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2017.
Od utorka sa môžete tešiť na pásmo Pavla Hudíka Ako sa rodí román z cyklu Aj knihy majú svoje osudy, ktoré sa spolu s najbližšími z prostredia spisovateľa Ladislava Ťažkého venuje jeho životu a tvorbe. Budete počuť Ťažkého manželku a jeho troch synov. Moderuje Vladimír Dobrík. Relácia je z roku 2003. Po nej pridávame poviedku L. Ťažkého Dar na rozlúčku. Jej príbeh sa odohráva koncom mája 1990 v mestečku R., kde dvojica hrdinov na svojej okružnej ceste po Slovensku stretáva zaľúbený párik - ako z filmu – vojaka a mladú cigánočku. V réžii Milana Semíka číta Dušan Jamrich.
Vo vysielaní tiež nájdete krátku rozhlasovú hru Miroslavy Kuracinovej Valovej Pani Gálisová. Hra je venovaná všetkým, ktorí zomierajú sami. V domove sociálnych služieb býva osamelá pani Gálisová. Konfrontuje sa tu s celým panoptikom postáv a svojou zhoršujúcou sa pamäťou. Účinkujú Judita Vicianová, Dana Košická, Beáta Dubielová, Adriana Ballová, Henrieta Kecerová a Miroslav Kolbašský. Réžia: Hana Rodová v roku 2023
Stredajší programový blok otvorí rozhlasová hra Runa, pod ktorú sa obsahovo opäť podpísal Ladislav Ťažký. Napísal ju podľa povesti z Čierneho Balogu, odkiaľ pochádzal. Účinkujú Július Pántik, Jozef Čierny, Samuel Adamčík, Karol Machata, Karol Zachar, Gustáv Valach, Eva Kristínová a ďalší. Réžia: Ivan Teren. Vyrobil Československý rozhlas v roku 1957.
Rozhlasová poviedka Táne Kusej S mamou opäť pripomína diagnózu, ktorej sa tento týždeň venujeme. V úlohe matky, ktorá trpí Alzheimerovou chorobu exceluje Mária Kráľovičová, jej rozhlasovú dcéru hrá Emília Vášáryová. M. Kráľovičová brilantne stvárnila postavu Terézie Klinovej aj v rovnomennej divadelnej hre v Slovenskom národnom divadle. Za túto rolu bola nominovaná na cenu Dosky 2007. Réžia: Ria Paldiová.
Pokračujeme cyklom Kľúčové slová. Autori Matúš Marcinčin a Mária Sarková tento raz píšu o pamäti. Práve absencia pamäti je indikátorom Alzheimerovej choroby, pacienti si svoj stav neuvedomujú, ba dokonca vedia byť aj šťastní, všetky následky si však odnáša ich okolie. Interpretujú Ivan Krúpa a Erika Orgován-Molnárová. Pre Rozhlas a televíziu Slovenska vyrobilo košické štúdio v roku 2019.
Aj od štvrtka zostávame pri tejto téme vo fíčri Gabriely Horečnej Silu mi dáva slovo "zajtra". Priblížime vám atmosféru, názory a postoje rodiny, v ktorej s objavila Alzheimerova choroba. V ukážkach z básní Hany Koškovej, Desanky Maksimovičovej, Sylvie Plathovej a Jána Ondruša účinkujú Peter Sklár a redaktorka relácie Iveta Bognárová. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2003.
„Čnosť v umení a v literatúre zvlášť je často obrátená na ruby. Zaujímavá situácia nastane v rozdielnom chápaní toho istého diela príslušníkom istého národa a jeho vnímaním čnosti ako takej. Je diametrálne rozdielna. U jedného je postava hrdina, u druhého antihrdina a opačne. Sám som sa o tom presvedčil na osude svojich literárnych diel a ich postáv.“ – píše Ladislav Ťažký vo svojej eseji Cnosť naruby, ktorú vám prečíta Alfréd Swan.
Ladislav Ťažký sa narodil 19. septembra 1924 v Čiernom Balogu. Vo Vojenskom zemepisnom ústave v Bratislave sa vyučil za kartografa. V 17-tich rokoch bol odoslaný na východný front ako vojak slovenskej armády. Jeho pokus o útek pri ústupe v Rumunsku sa skončil v zajateckom tábore v rakúskom Kaisersteinbrucku. Tu bol príslušníkom pracovného tábora, ktorý obnovoval zbombardovanú Viedeň... Viac vám v cykle Autor na dnes o tomto spisovateľovi prezradí Roman Sorger. Účinkujú Peter Himič a Helena Himičová. Relácia je z roku 2005.
Od piatku do vysielania na Litere vstúpi dramatizácia novely Ladislava ťažkého Divý Adam. Uvádzame v rámci cyklu Naša zabudnutá klasika. Ide síce o rodinný príbeh, ale odohráva sa v čase druhej svetovej vojny – a tak budeme svedkami toho, ako sa vojna premieta aj do intímnych vzťahov medzi rodičmi a synom. Účinkujú Vladimír Jedľovský, Helena Geregová, Matúš Kvietik, Štefan Martinovič, Dušan Vaňo, Mária Landlová, Miroslava Drínová a Jozef Benedik. Réžia: Laco Kerata v roku 2018.
Na záver nášho týždňa zaznie poviedka L. Ťažkého Jozefovo srdce. Rozpráva o náhodnom priateľovi hlavného hrdinu, pána Lacka, ktorým je údržbár Jozef. Nie je síce žobrákom, hoci spĺňa všetky jeho atribúty. Ani nekradne a napriek tomu má vždy na dve pivá a držkovú polievku. A čo je najdôležitejšie – má slobodu. V réžii Jara Riháka číta Ján Valentík.
Autor programového týždňa: Martin Šenc
Text: Lucia Šaráková
Foto: wikipedia.com