Tento týždeň sa na Litere ponesie v mene troch významných spisovateľov druhej polovice 19. storočia, Gustava Flauberta (1821 – 1880), Émila Zolu (1840 – 1902) a Guya de Maupassanta (1850 – 1893), hlavných predstaviteľov francúzskeho naturalizmu, ktorý v tej dobe výrazne ovplyvnil literárny svet. Naturalisti sa usilovali čo najvernejšie, až dokumentarizujúco-reportážne zobraziť život s dôrazom na problém dobra a zla v človeku. V druhej polovici týždňa sa do nášho programu dostane aj téma Nežnej revolúcie, ktorú si pripomenieme 17. novembra, ide už o jej 35. výročie.
Čítanie na pokračovanie, v piatich častiach počas celého týždňa, bude z novely Gustava Flauberta Bláznove pamäti. Táto kratšia próza tvorí predel medzi autorovou rannou a vrcholnou tvorbou, no každopádne je dielom, ktoré zaujme svojou myšlienkovou zrelosťou. Je predobrazom jednej dejovej línie Flaubertovho románu „Citová výchova“, ktorý zaraďujeme k jeho najlepším dielam. V réžii Mileny Lukáčovej číta Ľubo Roman. Program je z roku 1996.
Guy de Maupassant bol majstrom krátkych próz, napísal ich vyše 300. Jeho poviedky sa vyznačujú štylistickým umením a dôkladnou znalosťou ľudskej psychiky. Najslávnejšou sa stala hneď tá prvá, Guľôčka, ktorú publikoval v roku 1880 ako neznámy autor. Príbeh o meštiackej pretvárke uvádzame vo forme rozhlasovej hry, ktorá nebola dlho vysielaná. Pre rozhlas upravil Alojz Čobej. Účinkujú Michaela Čobejová, Stano Dančiak, Eva Krížiková, Dušan Blaškovič, Zuzana Kocúriková, Ladislav Chudík, Viera Strnisková, Štefan Bučko, Igor Čillík a Jozef Šimonovič. Réžia: Magda Grandtnerová. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 1995.
"Ako dieťa som miloval to, čo možno vidieť, ako mladík, čo možno cítiť, ako muž už nemilujem nič. A jednako - čo všetko mi napĺňa dušu!" Relácia z cyklu Autor na dnes bude venovaná spisovateľovi Gustavovi Flaubertovi. Autorsky pripravil Jozef Lenhart. Spoluúčinkujú Štefan Povchanič a Alfréd Swan. Program mal premiéru v roku 2005.
Od utorka pridávame pásmo z cyklu Ars litera, kde si prostredníctvom archívu priblížime život a dielo G. de Maupassanta, spisovateľa, ktorý sa predovšetkým zaslúžil o novelu - spravil z nej nový a jedinečný žáner. Počúvať pozýva Ivana Jachymová. Program mal premiéru v roku 2021.
"Tak som miloval Flauberta ... Jeho Korešpondencia viac ako päť rokov nahrádzala na mojom stolíku Bibliu. Bola mojou zásobárňou energie,“ napísal na margo listov Gustava Flauberta francúzsky nositeľ Nobelovej ceny za literatúru, André Gide. Korešpondencia autora Pani Bovaryovej, Citovej výchovy či Pokušenia Svätého Antona, ktorá sa najmä vo Francúzsku dočkala veľkej pozornosti, totiž odhaľuje spisovateľa ako človeka so všetkými pochybnosťami, túžbami i slabosťami. V rámci cyklu esejí vám na Litere ponúkneme úryvky z Flaubertových listov francúzskej poetke Louise Coletovej. Číta Milo Kráľ. Reláciu v roku 2005 redakčne pripravili Egon Tomajko.
Od stredy sa do nášho programu dostane k slovu aj Émile Zola a dramatizácia jeho románu Vášeň. Účinkujú Alena Ďuránová, Miroslav Kolbašský, Peter Čižmár, Igor Makovický, Judita Vicianová, Erika Kentošová, Peter Vilhan a Peter Rašev. Réžia: Hana Makovická. Program je z roku 2005. Hneď po hre nasledujeprvá časť relácie Autor na dnes, ktorá je Zolovi venovaná. Autorsky pripravil Jozef Lenhart. Ďalej účinkujú Štefan Povchanič a Alfréd Swan. Relácia mala premiéru v roku 2005. Druhú časť počúvajte od štvrtka.
V roku 2022 vyšla v českom vzdavateľstve magazínu Alarm reportážna kniha Apoleny Rychlíkovej a Pavla Šplíchala s názvom „Piko - na životech feťáků záleží.“ Texty najprv vychádzali ako reportáže na pokračovanie, neskôr z nich vznikla rozsiahla knižná publikácia, ktorá vzbudila rozruch nie len v Čechách, ale aj na Slovensku. Právom. O tejto výnimočnej a potrebnej knihe napísala glosu v rámci cyklu V skratke naša redaktorka Veronika Dianišková. Nazvala ju Počúvať o tých, ktorých nevidno. Uvádzame v premiére.
Od štvrtka sa budete môcť započúvať do dramatického životopisného pásma Jozefa Šajgala z cyklu Podobizne o spisovateľovi Emilovi Zolovi, vysielame pod názvom Émile. Účinkujú Peter Rúfus, Milan Kňažko, Soňa Ulická, Ján Klimo, Ivan Letko a Vladimír Minarovič. Réžia Vladimír Rusko. V roku 1988 redakčne pripravil Pavol Hudík.
V druhej polovici tohto bloku sme si pre vás pripravili aj reláciu z cyklu Kapitoly z dejín románu 20. storočia, ktorá bude venovaná slávnemu románu Gustava Flauberta Citová výchova. Dielo je do veľkej miery autobiografické a považuje sa za jedno z najpesimistickejších diel francúzskej prózy. Účinkujú Zuzana Šimová a Karol Horváth. V roku 2007 pripravili Margit Garajszki a Lajoš Grendel.
A na chvíľu zmeníme tému a to pri dôležitej príležitosti - 35. výročia Nežnej revolúcie, ktoré si pripomíname 17. novembra. Ponúkneme vám miniromán z pera Michaely Zakuťanskej s názvom Nežní. Účinkujú Jana Wernerová, Miroslav Kolbašský a Peter Cibula. Réžia: Hana Rodová. Program je z roku 2019.
Od piatku sa môžete tešiť na tretie pokračovanie pásma Martina Šenca z nášho pôvodného cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera o strašidelných poviedkach Petra Krištúfka, v jeho posmrtne vydanej zbierke „Morytáty“. Uvádzame v premiére pod názvom Strašidelné príbehy Petra Krištúfka. Sprievodné slovo má Tomáš Bartoněk. Komentár načítal Dado Nagy. Poviedky Krv a Píšťala čítajú herci Peter Ondrejička a Daniel Šencová. Program je z roku 2024.
Na záver nášho týždňa odznie umelecký dokument, ktorý reflektuje November 1989 a jeho prepojenie na súčasnosť. Autorka Barbora Berezňáková ho nazvala Spýtaj sa vašich 89. V anotácii na svoj program píše - Československo a jeho socialistická minulosť je súčasťou mentálnej výbavy našej krajiny, ktorá aj dnes potrebuje spoločenskú reflexiu. Udalosti novembra 1989 sú stále živými. Nielen medzi našimi starými rodičmi, ale aj kamarátmi a kolegami. Cez príbehy bežných ľudí, ktorí majú na tieto dni silnú spomienku, chceme vytrhnúť tieto zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a ich skúseností, ktoré našu krajinu formujú dodnes. Fíčer je kombináciou osobných zážitkov a výpovedí jednotlivcov i vnútorným monológom počas cesty režisérky za jednotlivými ľuďmi po Slovensku, reflexia nad tým, čo hovoria a prepojenie na súčasnosť. Relácia je z roku 2019.
Týždeň zostavil: Martin Šenc
Text: Lucia Šaráková
Ilustračná snímka: pixabay.com