Alfréd Nobel, Stefan Żeromski a cesta do Canterbury

Alfréd Nobel, Stefan Żeromski a cesta do Canterbury

Tohtotýždňové dlhé novembrové večery spestríme svojim poslucháčom dobrými anglickými poviedkami na pokračovanie, sci-fi hrou, životopisným príbehom, nejakou tou poéziou, hrou pre mládež i poslucháčskymi tipmi. Ponúkneme vám cestu z Londýna do Canterbury, počas ktorej sa vždy vyrozpráva nejaký ten príbeh v rámci Canterburských poviedok od G. Chaucera. Vo vysielaní sa objavia roky nevysielané hry, a to sci-fi hra Tajomná planéta X (od K. Boruńa a A. Trepku), Popol (od S. Żeromskeho), Život na vrchole sopky (od A. Matejovovej-Richterovej) a Jakubko (od H. Zelinovej). Nebude chýbať poézia J. Silana a portrét básnika J. Kollára, premiéra novej glosy v rámci cyklu V skratke od J. Kovalčíka a premiéra štvrtej časti Strašidelných príbehov P. Krištúfka.

Geoffrey Chaucer, básnik, ktorému sa hovorí aj otec anglickej literatúry, zásadným spôsobom ovplyvnil jej vývoj. V cykle Čítanie na pokračovanie si môžete vypočuť jeho poviedky v interpretácií Mila kráľa. Ide o tzv. Canterburské poviedky, ktoré predstavujú korpus 24 veršovaných príbehov. Tie si pútnici rozprávajú na ceste z Londýna do Canterbury. Vysielame v piatich častiach počas celého týždňa. Program je z roku 2024. Réžia Zuzana Galková, preklad Martin Kubuš.

Píše sa rok 1961 a v Československom rozhlase Košice má premiéru sci-fi hra Tajomná planéta X. Jej podkladom je dielo Krzysztofa Boruńa a Andrzeja Trepku. Za tento tip na roky nevysielanú hru ďakujeme nášmu vernému poslucháčovi. Vychutnajte si ju spolu s nami. V réžii Rady Šubovej účinkujú Oľga Hlaváčková, Ján Bzdúch, Ján Švec, Júlia Čunderlíková, Judita Vicianová, Elena Volková, Ján Dudra, Ján Rybárik a ďalší.

Od utorka sa v našom vysielaní objaví prvá časť rozhlasovej hry podľa románu Stefana Žeromskeho Popol. Poľský spisovateľ bol presne pred 100 rokmi nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru. Kniha v striedajúcich sa dramatických a lyrických obrazoch ukazuje širokú panorámu poľského života na prelome 18. a 19. storočia po tragickom páde štátu. A tiež prvé pokusy znovunadobudnúť nezávislosť, ktoré v čase napoleonských vojen vychádzali z kruhov tzv. šľachtických revolucionárov. V réžii Rady Šubovej účinkujú Ján Bzdúch, Vladimír Petruška, Ľuboš Záhon, Anton Baláž, Oľga Rúfusová, Hana Makovická, Peter Gažo a ďalší. Hra je z roku 1979. Preklad Matej Andráš. Druhú časť počúvajte od stredy.

O verše sa nám tento týždeň postará Janko Silan, v našom programe sa objaví jeho Óda na vežu. V réžii Táne Tadlánkovej účinkuje Vladimír Minarovič.

Dvojhodinovku uzavrieme medailónom o Jánovi Kollárovi. Jeho Slávy dcéra uzrela svetlo sveta pred 200 rokmi. Reláciu Autor na dnes pripravila Mária Samuhelová. V réžii Martina Hvišča s autorkou spoluúčinkujú Miloslav Vojtech a Alfréd Swan. Program je z roku 2009.

Od štvrtka sa ocitneme vo Švédsku, píše sa rok 1833 a na svet prichádza Alfred Nobel. O životnej púti tohto vynálezcu dynamitu bude dlho nevysielaná rozhlasová hra Život na vrchole sopky. Hra mala premiéru v roku 1990 a tip na ňu nám poslala naša verná poslucháčka. V úlohe vynálezcu sa predstaví Emil Horváth a v úlohe jeho blízkej priateľky Emília Vášáryová. Autorkou hry je Adriana Matejovová-Richterová. V réžii Vladimíra Ruska spoluúčinkujú Oľga Zöllnerová, Pavol Topoľský, Jela Lukešová, Darina Vašíčková, Branislav Križan, Gustáv Legéň a ďalší.

Pridávame verše Janka Silana, ktoré uvádzame pod názvom Portrét jednej duše. V réžii Jany Strniskovej účinkuje Vladimír Minarovič.

Od piatku sa môžete tešiť na rozhlasoú premiéru Strašidelných príbehov Petra Krištúfka, ktoré vznikli v rámci cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera. Prvého novembra sme uviedli ich prvú časť a tento týždeň vás čaká štvrté pokračovanie. Budú sa čítať ďalšie poviedky z Krištúfkovej posmrtne vyanej knihy Morytáty. Hosťom relácie je literárny publicista Dado Nagy. Ukážky z knihy čítajú Daniela Šencová a Peter Ondrejička. Spoluúčinkuje Tomáš Bartoněk. Relácia je z roku 2024.

A teraz klasika. Náš rozhlasový objav - dlho nevysielná hra - Jakubko. Príbeh určený deťom a mládeži bol napísaný na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia, no ani s odstupom času nestratil nič zo svojej príťažlivosti. Zachytáva obdobie druhej svetovej vojny a SNP. Autorka Hana Zelinová v ňom približuje dojímavý osud malého cigánskeho chlapca, ktorý sa ocitol u staršej osamelej ženy s veľkým srdcom. Ich očami sa detskí čitatelia môžu zoznámiť s neľahkými časmi našej nedávnej minulosti a jej tragickom vplyve na mnohé ľudské osudy. V réžii Viery Štróblovej účinkujú Emil Fillo, Frída Bachletová, Oľga Adamčíková, Ján Kramár, Branislav Koreň, Peter Bugár, Beta Poničanová a ďalší. Hra je z roku 1960.

Týždeň na Litere uzatvorí pravidelný cyklus V skratke, do ktorého tentoraz prispel Juraj Kovalčík zamyslením s názvom Myslováci alebo národná hrdosť v žalúdku. Autor sa zamýšľa nad pojmom „vlastenectvo”, ako ho prezentujú a dezinterpretujú marketingové a politické posolstvá. Číta Tomáš Bartoněk. Program z roku 2024 uvádzame v premiére.

Program Rádia Litera

Autorka programového týždňa: Monika Zumríková Kekeliaková

Text: Lucia Šaráková



Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame