Tento týždeň si oprášime školské vedomosti. Nasledujúcich sedem dní nás obdobím slovenského literárneho romantizmu prevedú Štúrovci. Generácia okolo Ľudovíta Štúra významne ovplyvnila politické i kultúrne dianie na Slovensku v priebehu 19. storočia. Bolo by však trestuhodné domnievať sa, že jej odchodom sa všetko skončilo. Ich odkaz pretrváva a rozvíja sa dodnes. Tak si ho pripomeňme.
Počas celého týždňa budeme vysielať päť častí dramatického pásma autora Jozefa Boba Štúrovci, v ktorom hlbšie nazrieme do vzťahov, ktoré tak výrazne formovali naše dejiny. Účinkujú Dušan Jamrich, Pavol Topoľský, Eduard Bindas, Miroslav Trnavský, Viktor Blaho, Michal Suchánek, Marek Ťapák a ďalší. Režíroval Igor Hrabinský v roku 1992.
Od pondelka sa ešte môžete tešiť na dlho nevysielanú dramatizáciu prózy Samuela Ormisa Muránska Venuša. Autor, ktorý patril k štúrovskej družine v nej opísal životné osudy Márie Séčiovej, manželky palatína Františka Vešeléniho. Ústrednou témou je rozvinutý motív lásky odohrávajúci sa na pozadí poddanských a sedliackych vzbúr na Slovensku. Hra je tipom od nášho verného poslucháča Tomáša Hurtešáka, na ktorú nás stihol upozorniť ešte predtým, ako opustil tento svet. Účinkujú Eva Poláková, Ida Rapaičová, Beta Poničanová, Hana Meličková, Eva Krížiková, Vladimír Durdík, František Zvarík, Vlado Müller a ďalší. V roku 1973 režijne naštudovala Viera Weidlerová.
Ťažkosti, ktorým čelia naši východný susedia, majú istú príbuznosť aj s udalosťami v našej histórii. V roku 1848 bola na Slovensku revolúcia za nezávislosť Slovenska. Nepodarila sa, ale vojnový veterán Samo Chalupka na základe svojich životných skúseností napísal niekoľko bojových básní. V básni Branko sú aj verše, ktoré sú vytesané na jeho náhrobnom kameni: „Pravde žil som, krivdu bil som, verne národ svoj ľúbil som“. Slová o spravodlivom boji za slobodu sú aktuálne aj dnes. Báseň recituje Peter Cibula.
K najvýraznejším spisovateľským postavám druhej polovice 19. storočia na Slovensku patril Ján Kalinčiak. Patril k prvým autorom, ktorí začali písať po slovensky a veľký kus práce odviedol aj ako redaktor časopisu Orol. Práve na tento úsek jeho života sa zameral autor Jozef Repko v dramatickom pásme z cyklu Podobizne. V réžii Martina Bendika účinkujú Matej Landl, Miroslav Trnavský, Vladimír Obšil, Helena Geregová a Jozef Šimonovič. Program mal premiéru v roku 1997. Počúvajte od utorka.
V našom programe ďalej odznie aj dramatizácia Kalinčiakovej prózy Mládenec slovenský. Účinkujú Anton Glézl, Alfréd Swan, Elo Romančík, Jozef Cút a Pavol Topoľský. Réžia: Igor Hrabinský v roku 1988.
V závere bloku sa budeme venovať Jankovi Kráľovi. Bol označovaný ako básnik-búrlivák, patril k najradikálnejším autorom štúrovskej generácie. Rozhlasovú miniatúru o jeho živote a diele uvádzame vrámci cyklu Galéria slávnych. Pripravil Jozef Leikert v roku 2010. Číta Vladimír Minarovič. Následne pridávame verše J. Kráľa. V prednese Ladislava Chudíka vás čaká Duma Slovenská.
Od stredy sa v našom programe objaví pásmo z cyklu Dejiny.sk, ktoré sa bude venovať osudom významných štúrovcov a ich podielu na obrodeneckom hnutí v 19. storočí. Pod názvom Generácia štúrovcov – osudy, životné príbehy v roku 2016 pripravili Peter Turčík a Róbert Kotian. Okrem autorov účinkujú Daniela Kodajová a Peter Šoltés.
Slovenčina, ako spisovný jazyk je dnes samozrejmosťou. Prečo však mala byť našim spisovným jazykom? Túto otázku rieši Ľudovít Štúr vo svojej jazykovednej eseji Nárečie slovenské, alebo potreba písania v tomto nárečí. Na Litere vás pozývame počúvať úryvok z tejto eseje v podaní Jozefa Šimonoviča.
Ďalej u nás budete počuť aj reláciu Ľubice Somolayovej z cyklu Romantickí mesianisti o Michalovi Miloslavovi Hodžovi a jeho diele Matora, ktoré je najrozsiahlejším básnickým dielom slovenskej literatúry. Autorka je z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied. V réžii Antona Korenčiho účinkujú Vladimír Minarovič, Peter Rúfus, Anna Javorková a Soňa Ulická. Program je z roku 2010, počúvajte od štvrtka.
A ponúkneme vám aj premiéru v rámci nášho autorského cyklu Z tvorivej dielne Rádia Litera. Tomáš Bartoněk sa vo svojom príspevku Terapia slobodou venuje knihe Sone Gyarfašovej Nenechali sa zlomiť, v ktorej autorka dokumentuje osudy 21 politických väzňov z 50. rokov 20. storočia a ľudí prenasledovaných komunistickým režimom, ktorí prežili najťažšie obdobie tejto éry – popravy blízkych, dlhoročné väzenie či šikanu. Program je z roku 2024.
V závere programového bloku si vypočujte ešte minidrámu Miša Kováča-Adamova Svätý Mikuláš, v ktorej ožíva legenda o tomto štedrom biskupovi. Rozhlasová úprava: Martin Šenc. Účinkujú Vladimír Kobielsky, Miroslav Trnavský, Dagmar Sanitrová a Ján Mistrík. Réžia: Laco Kerata. Vyrobil Slovenský rozhlas v roku 2012.
Od piatku dávame do pozornosti rozhlasový fíčer Petra Turčíka Ľudovít Štúr - čo nás o ňom neučili. Dozviete sa menej známe a opomínané fakty zo života Ľudovíta Štúra. Okrem autora účinkujú Pavol Žigo, Peter Podolan, Daniela Kodajová, Rudolf Chmel, Peter Šoltés, Alfréd Swan, Táňa Kusá. Program je z roku 2015.
Popredné miesto medzi najvýznamnejšími básnikmi romantického obdobia v dejinách slovenskej literatúry patrí tiež Andrejovi Sládkovičovi, autorovi básnických skladieb Marína a Detvan. Inšpiračnými zdrojmi mu boli vlastné zážitky, citový život, osobné konflikty, ale aj hľadanie životnej rovnováhy v zložitej situácii v národnom a spoločenskom živote 19. storočia. Mária Samuhelová sa Sládkovičovi bližšie venuje v cykle Autor na dnes. Spoluúčinkuje docentka Eva Tkáčiková, ukážky číta Alfréd Swan.
Na záver nášho týždňa si vychutnajte menej známe ľúbostné verše Andreja Sládkoviča, ktoré zaznejú v interpretácii Ladislava Chudíka. Počúvajte pod názvom Spevy o láske.
Týždeň zostavil: Martin Šenc
Text: Lucia Šaráková
Ilustračná snímka: pixabay.com